fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 273484

آیین نامه استعلام الکترونیکی برخط در شبکه ملی عدالت ابلاغ شد

آیین نامه اجرایی بند الف ماده 117 قانون برنامه ششم، مربوط به استعلام الکترونیکی در شبکه ملی عدالت، که در جلسه نهم مهرماه هیات وزیران مصوب شده بود، برای اجرا ابلاغ شد.
undefined

فناوران- بر اساس این آیین نامه که در 11 ماده مصوب شده، قوه قضاییه مکلف شده است جهت دسترسی الکترونیکی و برخط به اطلاعات اموال محکوم علیه بر بستر شبکه ملی عدالت، سامانه و زیرساخت های لازم را ایجاد کند و مراجع دارنده اطلاعات نیز موظفند امکان استعلام برخط اطلاعات را از طریق سامانه برای قوه قضاییه فراهم کنند. همچنین استعلامات مراجع قضایی از دستگاه های اجرایی باید تا حد امکان به صورت الکترونیکی و برخط پاسخ داده شود. 

همچنین بر اساس ماده 10 این آیین نامه، بانک مرکزی و کلیه بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مکلفند ترتیبی اتخاذ کنند تا با استعلام بهره برداران سامانه، مانده حساب ارزی و ریالی و سایر اموال قابل توقیف محکوم علیه نزد آنها به صورت برخط (آنلاین) از طریق سامانه در اختیار آنها قرار گیرد.

بند الف ماده 117 قانون برنامه ششم توسعه درباره استعلام الکترونیکی برخط بیان می دارد: انجام استعلام به شیوه الکترونیکی برای کشف حقیقت یا دریافت اطلاعات به گونه ای که مجموعه اقلام اطلاعاتی مورد پرسش و پاسخ، مشخص، از پیش تعیین شده و ثابت باشد. پاسخ این استعلام ها در لحظه یا ظرف مدت معین و از پیش تعیین شده، توسط دستگاه استعلام شونده ارایه می شود.

گفتنی است که در ماده 652 قانون آیین دادرسی کیفری ذکر شده بود: قوه قضائیه موظف است به منظور ساماندهی ارتباطات الکترونیکی بین محاکم، ضابطان و دستگاه های تابعه خود و نیز سایر اشخاص حقیقی و حقوقی که در جریان دادرسی به اطلاعات آنها نیاز است، «شبکه ملی عدالت» را با به کارگیری تمهیدات امنیتی مطمئن از قبیل امضای الکترونیکی راه اندازی کند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :