fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 273653

درگاه ملی قوه قضاییه رونمایی شد

در نشستی خبری به صورت مجازی، آیین رونمایی از درگاه ملی قوه قضاییه در آدرس eadl.ir، کارتابل یکپارچه خدمات قضایی و سامانه هدایت الکترونیک قضایی (سها) در راستای قوه قضاییه هوشمند با حضور عیسی زارع پور رییس مرکز آمار و فناوری دستگاه قضا برگزار شد.
undefined

فناوران- عیسى زارع پور با ارایه گزارش عملکردى از اقدامات مرکز آمار قوه قضاییه در هشت ماهه سال جارى، عنوان کرد: دستیابى به قوه قضاییه هوشمند یکى از محورهاى تحولی دستگاه قضا است و ما به دنبال دستیابی به آن، طى یک برنامه چهار ساله هستیم.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با بیان اینکه بانک هاى اطلاعاتى مختلفى را در دست داریم که مى توان با آن از وقوع جرایم پیشگیرى کرد، گفت: در راستای تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی، تا پایان آبان بیش از ٢٠ اقدام صورت گرفت که یکى از آن ها، سامانه مربوط به وکلاست و حتى تمدید پروانه وکالت از طریق این سامانه انجام مى شود.

وی ادامه داد: وکلا مى توانند همه اقدامات خود را از طریق این سیستم انجام دهند و به شکل شبانه روزى است.

زارع پور با بیان اینکه ماهانه ٣٠٠ هزار مراجعه به قوه را سامان دادیم و ٥٠ استعلام را به شکل الکترونیکى از دستگاه هاى مختلف دریافت مى کنیم، افزود: در این هشت ماه بیش از نیم میلیون مراجعه به قوه قضاییه کمتر شده و به بیش از ٨٠٠ هزار مراجعه را سامان دادیم.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با بیان اینکه تا پایان سال اقدامات زیادى را در دست داریم، گفت: در تلاش هستیم در زمینه استعلامات الکترونیکى همه دستگاه ها را پای کار بیاوریم و هدف گذارى ما بیش از ٢٠٠ نوع استعلام است.

وی گفت: سامانه ها باعث شده حضور فیزیکى کمتر شود و در زمینه توسعه دادرسی هاى الکترونیکى یکى از زیرساخت هاى آن فراهم شده است.

زارع پور افزود: تا پایان سال برنامه داریم ١٥ استعلام را الکترونیکى کنیم و دو هفته قبل نیز، ١٤٠٠ اتاق دادرسی الکترونیکى را فراهم کردیم.

وی تاکید کرد: بیش از ٣٠ هزار پرونده به شکل آنلاین و از طریق زیرساختى که قوه قضاییه آماده کرده، انجام شده است.

 اعزام زندانی به صفر رسیده است
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: در بسیارى از استان ها اعزام زندانى به صفر رسیده و تا پایان سال همه زندان ها را مجهز مى کنیم تا اعزام و بدرقه زندانى به صفر برسد و در استان البرز تقریبا به صفر رسیده است.

زارع پور با بیان اینکه برنامه ما این است که هر هفته پروژه هایى را در راستاى الکترونیکى کردن قوه قضاییه رونمایى کنیم، گفت: امروز درگاه ملى قوه قضاییه رونمایى خواهد شد و تمام آرایى که قابلیت انتشار عمومى دارند در این سامانه در اختیار مردم قرار مى گیرد.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه ادامه داد: براى تمام خدمات قوه قضاییه، فیلم آموزشی تهیه مى کنیم که آموزش مى دهد چگونه مردم از این سامانه ها استفاده کنند.

وی تاکید کرد: در بخش کارتابل یکپارچه خدمات قضایى همه اقداماتی که به شکل الکترونیکى امکان انجام آن است با یکبار ورود کردن در اختیار قرار مى گیرد.

 صدور گواهی عدم سوپیشینه کمتر از ٢٤ ساعت
زارع پور افزود: در سیستم گواهى عدم سوپیشینه در کمتر از ٢٤ ساعت گواهى به شکل الکترونیکى براى مردم صادر مى شود.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه افزود: همه خدمات در این سامانه به طور یکپارچه است و مى توان استعلام گرفت که فردى که ادعاى وکالت یا کارشناس می کند، وکیل یا کارشناس هست یا خیر.

وی گفت: یکى دیگر از سامانه ها، سامانه هدایت الکترونیک قضایى (سها) است و ما بر اساس قانون مکلفیم به مردم آموزش ساده طرح دعوی بدهیم. در این سامانه در هزار مورد از دعاوى پرتکرار براى طرح دعوی، آموزش لحاظ شده است و تا پایان سال تمامى دعاوى پرتکرار براى مردم قابل اطلاع رسانی است.

زارع پور بیان داشت: این سامانه، راهنماى کاملا جامع از طرف قوه قضاییه براى مردم است و یکى از کارهاى مهم است که مى تواند باعث تسهیل دسترسی مردم به عدالت شود.

وی گفت: برنامه ما این است که نسخه تلفن همراه خدمات قوه قضاییه را در هفته آینده رونمایى کنیم و هفته بعد از آن احراز هویت از راه دور را راه اندازى کرده تا کسانى که ثنا ندارند بتوانند از خدمات قوه قضاییه استفاده کنند.

 برگزاری ٣٠ هزار جلسه دادرسی الکترونیکی
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه افزود: یکى دیگر از محور ها در حوزه توسعه دادرسی هاى الکترونیکى برگزارى بیش از ٣٠ هزار جلسه به این شکل بوده است.

وی ادامه داد: در فروردین ماه بیش از ٥٠ جلسه در این خصوص برگزار و در ١٢ استان به شکل پایلوت انجام شده است. تا پایان سال این زیرساخت را به سراسر کشور توسعه مى دهیم تا مردم بتوانند از محل کار یا منزل در جلسات رسیدگى حضور داشته باشند.

زارع پور یادآور شد: تا پایان سال سامانه شناسایی و توقیف اموال محکوم علیه را راه اندازى خواهیم کرد و این یک اقدام بسیار تحولى در قوه است که باعث مى‎شود پرونده هاى اجراى احکام به سرعت اجرا شود.

وی افزود: سامانه هایى تا پایان سال براى تسهیل دسترسى مردم به عدالت رونمایى خواهد شد.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: ارتباط تصویرى زندانى با بیرون از زندان ملاحظات زیادى دارد که اقدامات لازم در حال انجام است و زیرساخت هاى آن وجود دارد.

زارع پور بیان داشت: اقدامات زیادى در زمینه کندى و توقیف سامانه ها انجام شده است و بخشى از آن بخاطر تجهیزات است و به مرور تجهیزات فناورى اطلاعات قوه قضاییه را بازسازى مى کنیم.

وی افزود: اقدامات زیادى را در دست اجرا داریم و در ابتدا شیفت هاى کارى شبانه روزى را راه اندازى کردیم تا اگر قطعى اتفاق بیفتد از طریق همکاران کشف و رفع شود. تا رسیدن به یک وضعیت پایدار صددرصدى راه میان مدتى را در پیش داریم و قول مى دهم تا پایان سال قطعى ها رفع شود.

این مسوول عالی قضایی یادآور شد: برنامه ما این است براى سرعت بخشیدن به رسیدگى ها به بیش از ٥٠ سازمان وصل شویم و زمانى که به سمت تحقق دولت الکترونیکی مى رویم همه باید دست به دست هم دهند تا این قطعى ها کم شود و خواه بنده از همه سازمان هاى همکار با قوه قضاییه این است که پایش مداوم سرویس هاى خود را انجام دهند.

وی افزود: تکالیف قانونى براى قوه قضاییه هم پیش بینى شده که اطلاعاتى را در اختیار دیگر دستگاه ها قرار دهد که یک به یک در حال انجام است.

 سامانه سجل محکومان مالی در راه است
زارع پور در بخش دیگری از اظهاراتش بیان داشت: سامانه سجل محکومان مالى را تا آخر سال راه اندازى خواهیم کرد تا اطلاعات اشخاصی را که دچار محکومیت مالى شدند در اختیار دستگاه ها و به ویژه بانک ها قرار دهیم.  همچنین گواهى عدم سوپیشینه الکترونیکى رتبه ما را در جهان از لحاظ کسب و کار چند رتبه ارتقا داده است.

وی در خصوص نحوه انجام احراز هویت به صورت الکترونیکى گفت: بر اساس اطلاعاتى که از فرد در سامانه ثنا داریم این اقدام را انجام مى دهیم و در نهایت همکار قضایى چک دستى انجام مى دهند و اگر شخص سابقه اى نداشته باشد گواهى را صادر مى کنند.

 افزایش تولید پابندهای الکترونیک
زارع پور افزود: از ظرفیت شرکت هاى دانش بنیان استفاده کردیم تا بتوانیم احراز هویت از راه دور را انجام دهیم و در جلسه رونمایى، مجوز فعالیت سه کارگزار احراز هویت از راه دور را صادر خواهیم کرد.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در خصوص پابند الکترونیکى هم گفت: این اقدام یک کار مشترک بین مرکز آمار و سازمان زندان هاست و تقریبا از بدو ورود بنده به قوه قضاییه، اقدامات اجرایى آن به سازمان زندان ها واگذار شده است. دو اقدام مهم در این زمینه انجام شده و در ابتدا سامانه مدیریت پابند را به شکل بومى طراحى کردیم و محدودیتى از نظر تعداد نداریم و نزدیک به ١٥٠٠ نفر در این سامانه در حال طى کردن محکومیت هستند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر، حدود چهار هزار پابند الکترونیکى فعال داریم و تا پایان سال به ١٠ هزار پابند خواهد رسید است و این امکان خوبى است که براى برخى از محکومان که قانون اجازه داده، فراهم شده است.

زارع پور گفت: از ظرفیت هاى شرکت هاى دانش بنیان براى تولید پابندهاى الکترونیکى استفاده خواهیم کرد.

وی گفت: قانون به ما تکلیف کرده از ظرفیت هاى الکترونیکى براى برگزارى جلسات رسیدگى و تحقیق استفاده کنیم. بعد از پایان همه گیرى کرونا قطعا از این ظرفیت استفاده خواهیم کرد؛ چرا که مزایاى بسیار زیادى دارد که یکى از آن ها کاهش مراجعات حضورى است.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با بیان اینکه ملاقات با زندانى به صورت الکترونیکى در مرحله پایلوت است، تصریح کرد: در جلسه شوراى راهبرى دادرسی الکترونیکى یکى از مصوبات همین همکارى هاى دستگاه هاى دیگر بود و یکى از نهادهایی که حتما باید پای کار آیند وزارت ارتباطات است.

وی ادامه داد: بیش از ٨٠ درصد نقاط قضایى با تفاهم نامه اى که با وزارت ارتباطات امضاء شده از طریق فیبر به یکدیگر متصل شده اند.

زارع پور در خصوص مسدودى و رفع مسدودى الکترونیکى حساب هاى بانکى گفت: تا پیش از این اگر همکار قضایى مى خواست حساب یک محکوم علیه را مسدود کند باید با دادستانى کل کشور مکاتبه مى کرد و آن ها به بانک مرکزى مى دادند و بانک مرکزى نیز به همه بانک ها مى فرستاد و بانکى که مرتبط بود، اقدام مى کرد.

وی یادآور شد: در حال حاضر این اقدام به شکل کاملا الکترونیکى و با همکارى و همیارى بانک مرکزى انجام مى شود.رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: همکاران در شعبه، حساب هاى شخص محکوم علیه را مى توانند به شکل آنى استخراج کنند و همان لحظه استعلام مى گیرند که محکوم علیه در چه بانکى حساب دارد و فقط براى همان بانک ها درخواست مسدودى صادر مى شود و ظرف دو ساعت اعمال مى شود و نتیجه آن به شکل الکترونیکى به قوه قضاییه منعکس مى شود.وی ادامه داد: ماهانه بیش از ١٠٠ هزار بار این سیستم استفاده مى شود و این به معناى حذف بیش از ١٠٠ هزار بار مراجعه مردم است.

این مسوول گفت: از اواخر مرداد این سرویس الکترونیکى شده و در گام بعد با توجه به الزام قانونى که وجود دارد، باید بانک ها در لحظه و به شکل آنلاین موجودى حساب اشخاص محکوم علیه را در اختیار قوه قضاییه قرار دهند. اگر این اتفاق رخ دهد تحولى در اجراى احکام شکل خواهد گرفت و ما زیرساخت های آن را فراهم کردیم و با همکارى که بانک ها دارند، در آینده نزدیک این سامانه رونمایى خواهد شد تا در لحظه اموال شخص توقیف شود و فرصت فرار به او داده نشود.

منبع:میزان
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :