fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 273654

عضو هیات مدیره اتحادیه کسب وکارهای مجازی:

کسب وکارهای اینترنتی سامانه امتا را قبول ندارند

عضو هیات مدیره اتحادیه و انجمن صنفی کسب وکارهای مجازی می گوید: امتا می توانست بهتر از این باشد اما دوستان به پیشنهادهای و مشورت های ما اعتنا نکردند.
undefined

فناوران - رضا الفت نسب، عضو هیات مدیره اتحادیه و انجمن صنفی کسب وکارهای مجازی و از فعالان کسب وکارهای اینترنتی معتقد است سامانه امتا در رسیدن به اهداف خود ناموفق بوده است. از زمان ابلاغ دستورالعمل «دستورالعمل بسترهای و فروشگاه های اینترنتی» و الزام دادستانی کل کشور به استفاده از سامانه امتا برای فروش خودرو و مسکن در بسترها و فروشگاه های اینترنتی، موضع گیری های مختلفی در مقابل این سامانه و الزام به استفاده از آن مطرح شده است. مطابق گفته های الفت نسب تعداد اندکی از پلتفرم ها حاضر به پذیرش شیوه امتا برای احراز هویت کاربرانش شده اند. او بر این باور است مرکز توسعه تجارت الکترونیکی می توانست بهتر از آنچه رخ داده، در استفاده از امتا عمل کند. متن گفت وگو با این فعال صنفی را بخوانید:

 امتا با اهداف مشخصی کار خود را آغاز کرد، از جمله کنترل و نظارت بر قیمت خودرو و مسکن؛ آیا این سامانه به اهدافش دست یافته است؟
الفت نسب: آن طور که باید و شاید از امتا استفاده نشده است. رهبران و پیشروان بازار از امتا استفاده نکردند و دلایل خودش را هم داشت. جلسات مختلفی برگزار شد و بارها با کسب وکارهای دارای نماد اعتماد الکتروتیکی اعلام کردیم که امتا روش مناسبی در پیش نگرفته است. امتا می توانست بهترین از این باشد و دوستان به حرف ما اعتنا نکردند. به جای رفع مشکلات و روش اقناعی به روش دستوری روی آوردند و خواستند با روش هایی چون ابلاغ دادستانی کسب وکارها را مجاب به این کار کنند.

دو موضوع مطرح است. نخست اینکه دادستانی کل کشور براساس وظیفه خودش یعنی پیشگیری از جرم به دنبال آن است احراز هویت در کشور الزامی یا فراگیر کند. به هر حال این نهاد جرائم مختلفی را مشاهده کرده است که ریشه های آن در فقدان روش های احراز هویت قابل اعتماد و اتکااست،  احراز هویت از دید من نیز در کسب وکارها موضوعی مهم و ضروری است و نیازمند توجه ویژه ای است. اما مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به زعم من می توانست بسیار بهتر در کنار کسب وکارها باشد.

به جای آنکه دائماً اعلام کند که صرفاً باید از این سامانه استفاده شود، می توانست به دنبال همکاری و تعامل بیشتری رود تا موضوع احراز هویت شکل بگیرد. کسب وکارها واقعاً مخالف نیستند. یکی از مشکلات عمده اصطلاحاً این است که کاربر ابتدا باید در سامانه امتا ثبت نام کند و سپس راهی پلتفرم نیازمندی شود و در آنجا از طریق حساب کاربری وارد شود. این باعث ریزش کاربر می شود. دوستان چنین تصوری ندارند و همیشه سخت ترین راه را انتخاب می کنند.

حاکمیت باید به  کسب وکارهایی که براساس شرایط و قوانین حاکم بر کشور تجارت می کنند، کمک کند تا تعامل بهتری داشته میان دو طرف ایجاد شود. موضوع احراز هویت، موضوعی است که حاکمیت حق دارد به آن بپردازد؛ ولی همزمان با رسیدگی به این مساله، باید مراقبت کند که من در مقام کسب وکار بابت این موضوع نه تنها ضربه نخورم، بلکه کسب وکارم بیمه شود. یعنی من نیز از این احراز هویت استفاده ببرم. اما متأسفانه این اتفاق رخ نداد. بنابراین نمی شود گفت به اهدافش رسیده است. برخی از سایت ها وارد امتا شدند و برخی نیز چنین نکردند و معتقدند می شود از روش های بهتری برای احراز هویت استفاده کنند.

 قرار بود امتا منجر به کنترل قیمت ها شود. آیا با گذشت یک ماه امتا تأثیری بر قیمت ها داشته است؟
الفت نسب: قرار بود براساس قول دادستانی مبنی بر اینکه پلتفرم های بزرگ امتا را رعایت و استفاده کنند، قیمت های خودرو و مسکن که از سکوها نیازمندی و آگهی حذف شده بود، بازگردند. تا به حال  تحول  خاصی در این حوزه رخ نداده است، چون پلتفرم های اصلی این کار را نکردند. نکته مهمتر آن است اساسا برخلاف تصور برخی، پلتفرم ها در افزایش مسکن و خودرو نقشی ندارند. باید خیلی دم دستی و سطحی فکر کنیم که نتیجه بگیریم پتلفرم ها نقش اصلی را در افزایش قیمت ها بازی می کنند.در آن زمان درخواستی از سمت وزارت صمت مبنی بر ممانعت از قیمت گذاری در پلتفرم ها مطرح شد. به زعم من این نوعی فرار به جلو از سمت وزارت صمت بود. به جای مدیریت بازار به سراغ نقش پلتفرم ها رفتند. درصورتی که چنین نبود. قیمت های آگهی شده در پلتفرم های اینترنتی درصد اندکی بر این بازار تأثیر می گذارد. نگاه کوتاهی به آمار نشان می دهد در همین مدت زمانی که از نمایش ندادن قیمت ها در سکوهای فروشگاه های آن لاین و آگهی نیازمندی می گذرد، چقدر نوسان قیمت داشتیم. موضوعاتی چون انتخابات آمریکا بر قیمت ها تأثیرگذار بوده اند. اقتصاد امروز ایران بیمار استر و مؤلفه های پیچیده ای بر آن تأثیر می گذارند. لذا تقلیل موضوع به پلتفرم اشتباه است. نمی گویم پلتفرم بی تأثیر است، تاثیر آن اندک است و بیشتر این موضوع جوسازی بود.

 اجرای این طرح تاکنون تا چه اندازه پیش رفته است؟ آیا پلتفرم ها در این مدت امتا را به عنوان سامانه احراز هویت پذیرفته اند؟
الفت نسب: به نظر من پلتفرم های زیادی به خصوص پلتفرم های مطرح چندان امتا را به عنوان سامانه رسمی و انحصاری احراز هویت را نپذیرفتند.

 واکنش پلتفرم ها در مواجه با کارکرد امتا چه بوده است؟
الفت نسب: آنان براین باورند که امتا موجب از دست دادن بازار و ریزش کاربر می شود و در نتیجه تلگرام و اینستاگرام به بستر فعالیت آنها تبدیل می شود و کاربران به چنین پلتفرم هایی مهاجرت خواهند کرد. جلسات مختلفی با مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و کسب وکارها داشتیم که موفقیت آمیز نبود. مرکز باید رویکردش را تغییر دهد. باید توجه کند که نجربه قبلی هم نشان می دهد که علی رغم اعطای نشان اعتماد، من به عنوان کسب وکار با کاربر درگیرم. قطعاً من باید قانون را رعایت کنم؛ اما با این روش الزام آور برای استفاده از چنین سامانه ای – با وجود سامانه های دیگر – وضعیت مشکل می شود. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و نهادهای دیگر می توانند از سرویس های بهتری استفاده کنند.

  امتا قرار است به نوعی وضعیت یکپارچه ای در حوزه احراز هویت باشد. برخی معتقدند هر پلتفرم باید اختیار انتخاب مسیر احراز هویت را داشته باشد. به نظر شما در نهایت کدام شیوه موثرتر است، شیوه یکپارچه یا چندپاره؟
الفت نسب: تصورم این است متأسفانه با وجود بانک های اطلاعاتی گسترده در کشور و اینکه قوه قضاییه، وزارت صمت بانک ها و اپراتورها هر کدام بانک مختص به خودش را دارد، چندپارگی وجود دارد. اگر بگویند یکپارچگی صورت بگیرد، امکانش را بعید می دانم. سازمان ها به زعم من موضع گیری می کنند. برای حفظ قدرت باید شرایط را حفظ کنند. با شرایط فعلی به نظرم اقدام یکپارچه شدنی نیست.

تصور می کنم بخش خصوصی نیز به عنوان کارگزار وارد شود و چه بسا میان بخش خصوصی و سازمان ها هم سرویس های خوبی تعریف شود و ایجاد رقابت کند. برای مثال در قیمت ها می تواند شرایط بهتری پدید آورد. امتا به بدترین نحو معرفی شد. توجیه این بود که ما ۸میلیون ثبت نام در موضوع خودرو داریم و بنابراین موفقیت آمیز بوده است. در صورتی که در قرعه کشی خودرو برای ۲۵ هزار خودرو بود که این ۸ میلیون ثبت نام انجام شد، یعنی کالای مورد معامله فقط ۲۵ هزار دستگاه خودرو بود، بر این باوریم که این ارقام چیزی شبیه یک لیوان آب در میانه بیابان است. به هر حال مردم به سمتش هجوم می برند. کاربر در این وضعیت اقتصادی هر شدت و حدتی را می پذیرند. می شد بهتر از این باشد و ثمرات گسترده تری داشته باشد.

منبع:فدراسیون فاوانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :