fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 273657

آغاز دوگانه سوزکردن تاکسی های اینترنتی از آذرماه

مدیر طرح سی.ان.جی شر کت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت:آذرماه ثبت نام برای دوگانه سوزکردن مسافربرهای اینترنتی آغاز می شود و براساس مصوبه شورای اقتصاد، گازسوزی این خودروها تا ۷۵ درصد رایگان است و صاحبان خودرو ۲۵ درصد هزینه را می پردازند.
undefined

فناوران- شورای اقتصاد سال گذشته با هدف تغییر در ترکیب سبد سوخت خودروها و ایجاد فرصت برای صادرات فرآورده های نفتی مصوبه ای را تصویب کرد که با توجه به آن یک میلیون و ۴۶۰ هزار دستگاه خودروی عمومی شامل تاکسی ها، ون ها و وانت بارها با استفاده از اعتبارات حاصل از صرفه جویی در مصرف سوخت مایع (بند ق) به شکل رایگان دوگانه سوز شوند.

انتظار می رود با این اقدام علاوه بر آنکه مصرف بنزین کاهش پیدا کند، در هزینه های سوخت خانوار نیز تا ۸۰ درصد صرفه جویی ایجاد خواهد شد.علاوه بر خودروهای عمومی، سایر خودروها نیز در نوبت گازسوز شدن قرار دارد و آنگونه که مدیر طرح سی.ان.جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اعلام کرده از آذر ماه سامانه ثبت نام برای خودروهای مسافربر اینترنتی و آژانس ها نیز آماده می شود.

محمدحسین باقری با بیان اینکه گازسوز کردن خودروها طرح ملی است و عموم مردم از آن بهره می برند، افزود: مطابق مصوبه شورای اقتصاد قرار است، بخشی از هزینه های تبدیل را صاحبان خودرو بپردازند و ۷۵ درصد آن رایگان باشد که این موضوع در حال نهایی شدن است. وی اضافه کرد: لازم است تا زیر سیستم مورد نیاز این گروه را در سامانه ثبت نام آماده کنیم تا به راحتی خودشان برای ثبت نام و دریافت نوبت تبدیل اقدام کنند.

باقری پیرامون آخرین وضعیت هوشمندسازی جایگاه های سوخت نیز گفت: در حال پیگیری برای اتمام کار هستیم. تاکنون نیز مناقصات برگزار شده است و تلاش می شود تا تمامی مجوزها را اخذ تا در زمان اجرا با مشکل روبرو نشویم.

به گفته مدیر طرح سی .ان.جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، بحث صدور کارت جدید خودرو با ذکر گازسوز شدن آن نهایی شده و در حال انجام است.باقری افزود: لیست خودروهای دارای گواهی سلامت دوگانه سوز شده از سوی وزارت صنعت به پلیس منتقل می شود و تغییر کارت را انجام داده و کارت جدید را صادر می کنند.افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن از آبان سال ۹۸، تمایل به مصرف سی. ان. جی در کشور افزایش پیدا شد و وزیر نفت نیز در این رابطه با اشاره به اینکه سی. ان. جی سوخت ملی ایران است، تاکید کرد، باید سهم این سوخت در سبد سوخت کشور افزایش پیدا کند.دوگانه سوزی یک میلیون و ۴۶۰ هزار دستگاه خودروی عمومی در دستور کار قرار گرفت و نخستین مرحله آن نیز همزمان با دهه فجر سال گذشته به اجرا درآمد شد.

بر این اساس، دوگانه سوزی به دو صورت کارگاهی و کارخانه های خودروسازی انجام می شود و می تواند مصرف سی ان جی را به ۴۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش دهد.

دو گانه سوز شدن این تعداد خودروی عمومی تا ۱۰ میلیون متر مکعب در روز به مصرف سی ان جی کشور اضافه خواهد کرد که علاوه بر صرفه جویی از محل کاهش مصرف سوخت مایع، در بهبود محیط زیست نیز اثرگذاری خواهد داشت.

منبع:ایرنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :