fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 654

اینترنت ارزان به شرط سند


ما هر چه می پرسیم دلیل گران بودن اینترنت چیست، جوابی نمی گیریم. یعنی جواب می گیریم - چون از سال 83 که سال پاسخگویی مسوولان نام گرفت، دولت همیشه دولت پاسخگو بوده است- اما پاسخ درست و قانع کننده ای نمی گیریم. در عوض دایم می شنویم اینترنت ارزان می شود. حتی می شنویم که اینترنت "باز" ارزان می شود [مدیرعامل شرکت زیرساخت: اینترنت امسال باز هم ارزان می شود- وایمکس نیوز- 14 مرداد].

شبنم کهن چی

در کلمه "باز" که معادل همان کلمه "دوباره" است معانی زیادی مستتر است. به صورت کلی یعنی قبلا دلیل گرانی اینترنت اعلام و مشکل برطرف شده. سپس اینترنت در سبد کاربران ایرانی ارزان شده و حالا قرار است "باز" اینترنت ارزان شود. از گذشته صحبت نمی‌کنیم از همین حال و روز آینده حرف می‌زنیم. قرار است تخفیف‌ها منوط شود به اسناد و مدارکی که نشان دهد شرکت‌ها به کاربران نهایی اینترنت تخفیف داده‌اند. یعنی که شرکت‌ها می‌روند همان STM1 دوازده میلیون تومانی را 48 میلیون تومان می‌خرند. بعد به کاربر با 20 درصد تخفیف سرویس اینترنت ارایه می‌دهند. بعد اسناد و مدارک مالی را برمی‌دارند می‌برند نشان می‌دهند و 20 درصد از هزینه‌ای که انجام داده‌اند را بازپس می‌گیرند. این طوری می‌شود که اینترنت ارزان می‌شود. یعنی با انجام افعال فراوان و نظارت بداخلاق و بی اعتماد مسوولان.

ارزان شدن دوباره اینترنت و شیوه تخفیف دادن مسوولان به شرکت‌های اینترنت دو بحث جداگانه است. از شیوه‌ای که مسوولان به کار گرفته‌اند تا در فروش پهنای باند به شرکت‌ها تخفیف بدهند – تخفیف منوط به ارایه مدارک ارزان فروختن- این برداشت می‌شود که مسوولان نسبت به شرکت‌های اینترنتی بی اعتمادند. آنها پهنای باند را می‌فروشند بعد اگر سندی ارایه شد مبنی بر این که شرکت به کاربر تخفیف داده، آنها هم 20 درصد تخفیف می‌دهند. آیا مشکل گرانی اینترنت، شرکت‌های اینترنتی هستند؟ یعنی شرکت‌های اینترنتی از زیر ساخت تخفیف می‌گیرند و برای محاسبه قیمت تمام شده و فروش به کاربران در نظر نمی‌گیرندو شرکت زیر ساخت برای ارزان شدن اینترنت به این شیوه متوسل شده است؟

هر چند هنوز کسی به ما یک جواب روشن و درست درمان نداده که چرا پهنای باند12 میلیون تومانی به قیمت 48 میلیون تومان فروخته می‌شود. اما هر چه که هست از سال آینده قرار است با ارایه سند و مدرک 48 میلیون تومان بشود 38 میلیون و 400 تومان. با توجه به کاهش 20 درصدی قیمت اینترنت، یعنی حالا دیگر نباید بپرسیم چرا STM1 که 12 میلیون تومان خریداری می شود باید 38 میلیون تومان فروخته شود؟ یعنی با تخفیف 20 درصدی شرکت ارتباطات زیر ساخت مشکل گرانی اینترنت حل می‌شود؟ یعنی مشکل فقط 9 میلیون و 600 تومان بود( 20 درصد قیمت فروش خطوط STM1)؟مهم نیست چرا STM1 دوازده میلیون تومانی لب مرز ناگهان تبدیل می‌شود به STM1 سی و هشت میلیون تومانی – با احتساب تخفیف حتی- در پایتخت؟

آنچه از ما انتظار دارند شاید این است که تشکر کنیم بابت اعمال فشار برای ارزان شدن اینترنت. با اعمال این 20 درصد تخفیف دیگر شایبه تاثیر ضعف مدیریت، هزینه‌های سربار، فیلترینگ و مانیتورینگ، هزینه نگهداری، تعدد مراجع تصمیم‌گیری، نداشتن اینترانت یا انحصاری بودن اینترنت از بین می‌رود. مشکل اعمال تخفیف با اسناد و مدارک بود که قرار است از سال آینده به جای علی الحساب واقعا حساب شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :