fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 73767

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور:

پیام رسان های خارجی نباید بی مجوز فعال باشند

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: با ارسال نامه ای، مصوبات این شورا در مورد حمایت از شبکه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی را به وزارت ارتباطات و دیگر دستگاه های مرتبط اعلام کردیم.

فناوران- محمد حسن انتظاری گفت: در کنار فیلترینگ هوشمند و بحث پالایش محتوا، باید در حوزه ایجابی کار کنیم. کاربران در کشور نیاز به ارایه سرویس شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دارند و این نیاز باید در داخل کشور برطرف شود و بر همین اساس حمایت از شبکه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی اهمیت دارد.
وی افزود: بخشی از طرح فضای مجازی سالم و مفید که در شورای عالی فضای مجازی کشور تصویب شده است نیز به همین موضوع اختصاص دارد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور ادامه داد: بر همین اساس، ارسال نامه هایی را به وزارت ارتباطات و دستگاه های دیگر مرتبط آغاز کرده ایم و خواستار حمایت جدی از این شبکه ها شدیم.
انتظاری با بیان این که تعداد زیادی از فعالان این حوزه برای مورد حمایت قرار گرفتن به شورای عالی فضای مجازی مراجعه می کنند گفت: تیم های بسیار خوبی در این حوزه مشغول به فعالتی هستند اما برای آنکه بتوانند با رقبای مشهور خارجی به رقابت بپردازند، نیازمند زمان و حمایت جدی  هستند. 
وی گفت: البته حمایت تنها این نیست که پول در اختیارشان بگذاریم. مثلا یکی از شرکت های فعال در این حوزه خواستار یک خط اینترنت با سرعت و کیفیت بالا و بدون قطعی بود تا بتواند سرویس مناسب تری ارایه کند. یا اگر قرار است پولی به آنها پرداخت شود، این پرداختی به موقع باشد. همچنین صدا و سیما می تواند در کنار راه های ارتباطی که معرفی می کند و بعضا پیام رسان های خارجی هم شامل شان می شود، پیام رسان های داخلی را نیز معرفی کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سوال که در صورت ارتقای وضعیت پیام رسان های داخلی، نرم افزارهای خارجی مسدود خواهند شد گفت: نه لزوما این طور نیست. ما در درجه اول باید شبکه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی را بالا بیاوریم و بعد به ارزیابی این موضوع بپردازیم.
وی افزود: مردم ما مردم خوبی هستند و قرار نیست کار عجیب و غریبی در این شبکه ها انجام دهند. معتقدم اگر شبکه های داخلی راه بیفتند، عمده ترافیک روی این شبکه ها خواهد بود و بازار این پیام رسان ها ضعیف می شود.
انتظاری در پاسخ به این سوال که در صورت اجرای موفق فیلترینگ هوشمند، آیا شبکه هایی مانند فیسبوک رفع فیلتر می شوند گفت: باید بعدا این موضوع مورد ارزیابی قرار بگیرد. در این زمینه باید به این نکته توجه کرد که اطلاعات امروزه عنصر اصلی توسعه است و این اطلاعات اکنون در شبکه های خارجی ذخیره می شود. مثلا اگر شما به عنوان یک کاربر از فیسبوک بخواهید اطلاعات خودتان را به شما تحویل دهد که چه جست وجویی داشته ای یا با چه کسی تماس گرفته اید، این کار را نمی کند و این موضوع به خاطر ارزش بالای اطلاعات است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: این اطلاعات را باید ثروت ملی بدانیم و در حفظ آن بکوشیم. از سوی دیگر باید ضابطه ای برای فعالیت پیام رسان های خارجی تعریف شده و آنها برای فعالیت در کشور، درخواست مجوز دهند. همچنین هاست آنها باید در داخل کشور باشد تا این اطلاعات در اختیار کشور خودمان بوده و نظام بتواند پاسخگوی مردم باشد. متن کامل گفت وگوی فناوران با محمد حسن انتظاری دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور را می توانید 27 اردیبهشت ماه در «فناوران سال» بخوانید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :