fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 205426
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1396 10:25

وزرای کار و ارتباطات تفاهم‌نامه طرح تکاپو در یزد را امضا کردند

گام اول برای اشتغال 130 هزار نفری فاوا در سال 96 برداشته شد

وزرای ارتباطات و کار ۲۶ تفاهم نامه طرح تکاپو با سرمایه گذاری 2200 میلیارد ریال را به منظور ایجاد 6600 شغل طی دوسال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان یزد امضا کردند.

فناوران- با حضور محمود واعظی، وزیر ارتباطات و اطلاعات و علی ربیعی وزیر تعاون و میر محمد میر محمدی استاندار یزد 26تفاهم نامه طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) با سرمایه گذاری بالغ بر 2200 میلیارد ریال به منظور ایجاد 6 هزار و 600 شغل طی دو سال در حوزه ICT در استان یزد، امضا شد.
وزیر ارتباطات در این باره گفت: استان یزد در شش رشته دانشگاهی که به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مربوط است، دانشجویان و فارغ التحصیلان متعددی دارد  و دانشگاه های یزد کارهای بزرگی را در این حوزه انجام داده است که از ابتدای دولت یازدهم برای توسعه زیرساخت های استان یزد انجام گرفت به طوری که 273 میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت ها و دسترسی ها در این استان سرمایه گذاری صورت گرفته است که قرار است تا پایان این دولت نیز 145 میلیارد تومان دیگر سرمایه گذاری صورت گیرد. 
وی درباره شرایط استان یزد در حوزه فاوا افزود: هم اکنون زیرساخت استان یزد طی سه سال و نیم گذشته نسبت به تمام زیر ساخت هایی که تا قبل از شروع به کار دولت ایجاد شده بود، شبکه پهن باند 8 برابر و شبکه انتقال حدود 6 برابر شده و در همه بخش ها اعم از نسل سوم و چهارم تلفن همراه گسترش پیدا کرده است.
واعظی با بیان اینکه گسترش ایجاد شده این فرصت را داده است تا علاوه بر استفاده مردم از تلفن ثابت و همراه و اینترنت، زیر ساخت ها در اختیار کسب و کارهای نوین و دانش بنیان قرار گیرد، اظهار کرد: بر این اساس طرح تکاپو را در سال گذشته به صورت پایلوت در سه استان خوزستان، کردستان و مازندران اجرا کردیم و بنا داریم با توجه به نامیده شدن امسال توسط مقام معظم رهبری به عنوان اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال این طرح را در همه استان های کشور در سال 96 اجرا کنیم.
براساس این گزارش طرح «توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار» (تکاپو) در سال 1393 از سوی وزارت کار کلید خورد. دولت با اجرای این طرح می کوشد تا با استفاده از ظرفیت های بومی و به کارگیری تجارب سازمان های بین المللی در سایر کشورها، برنامه منسجمی را برای تحرک در بخش تقاضای نیروی کار به اجرا درآورد. 
تمرکز طرح بر سیاست های موجود در حوزه اشتغال و توسعه کسب و کارهاست ولی بازنگری و اصلاح حوزه های سیاستی در سطوح ملی و منطقه ای نیز در دستور کار قرار دارد. 
زمان اجرای این طرح 5 سال برآورد شده و تکیه اصلی آن به دو مبحث اشتغال و توریسم است. وزارت ارتباطات وعده داده در سال جاری 130 هزار شغل در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد خواهد کرد و به نظر می رسد اجرای طرح تکاپو در استان های مختلف کشور، یکی از راه های اصلی مدنظر این وزارتخانه برای دستیابی به این هدف است.
 سرمایه گذاری 550 میلیاردی روی اینترنت روستایی
وزیر ارتباطات پس از امضای تفاهم نامه طرح تکاپو در یزد، به گلستان سفر کرد تا طرح ارایه اینترنت پر سرعت 669 روستای استان گلستان را افتتاح کند.
واعظی با بیان اینکه ما در دولت معتقدیم که باید همه مردم کشور از امکانات مساوی برخوردار باشند، گفت: هر خدماتی که مردم در تهران و مراکز استان ها از آن برخوردار هستند، باید در روستاها و مناطق محروم و مرزی هم ارایه شود.
 وی با بیان اینکه بیش از 550 میلیارد تومان برای ارایه اینترنت در روستاها سرمایه گذاری شده است، گفت: تاکنون حدود 27 هزار روستا به اینترنت پرسرعت مجهز شدند که تا پایان این دولت به 95 درصد روستاهای بالای 20 خانوار اینترنت پرسرعت ارایه می شود.
واعظی با بیان اینکه روستاهای بالای 10 خانوار دارای تلفن هستند، گفت: در ابتدای این دولت هیچ روستایی دارای اینترنت نبود و در این دولت ارایه اینترنت به روستاها به عنوان یکی از برنامه های وزارت ارتباطات در دستور کار قرار گرفت.
وی با بیان اینکه با وجود شبکه اینترنت جوانان در روستاها از این امکانات استفاده می کنند، گفت: در دنیای امروز انواع خدمات کشاورزی، صنعتی و سلامت در شبکه اینترنت عرضه می شود و امکان ارایه آن وجود دارد. وی با بیان تغییر ماموریت پست بانک در این دولت گفت:  مقرر شد پست بانک با راه اندازی شعبه های خود در روستاها و مناطق محروم و مرزی به خدمات کشاورزی، صنایع دستی و دامپروری تسهیلات پرداخت کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :