fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 228249
تاریخ انتشار : 29 آذر 1396 10:17

آب پاکی رییس جمهوری روی دست حامیان فیلترینگ

روحانی: دست وزیر فاوا روی دکمه فیلترینگ نمی رود

نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی با حضور رییس جمهور و تعدادی از وزرا از جمله وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

فناوران - حسن روحانی رییس جمهور کشورمان در این اجلاس گفت: دولت دوازدهم از فضای مجازی، اینترنت و ارتباط مردم با دنیا حراست خواهد کرد، ما به دنبال فیلتر کردن شبکه های اجتماعی نخواهیم بود.
رییس جمهوری از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نام برد و گفت: در اینجا وزیر به مردم قول می دهد که دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت.
وی با کنایه گفت: خبر دارم افرادی (برای شبکه های اجتماعی) خواب می بینند، شب می خوابند و تا صبح خواب می بینند به اینها می گویم به خواب هایتان دل نبندید.
روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: به ملت ایران می گویم من به عنوان رییس جمهوری بر سر پیمان خود تا آخر خواهم بود، از همه می خواهم شما هم بر سر پیمان بمانید و کاری را که شروع کرده ایم باهم ادامه دهیم.
وی ادامه داد: باید فضا را باز و شفاف کنیم، از مردم ایران به ویژه جوانان می خواهم مساله بودجه 97 را رها نکنید، ادامه بدهید، ببینید در بودجه چه خبر است و این نورافکن ها باید روی ردیف ها برود، این راه خوبی است که آغاز شده است.
رییس جمهور گفت: در همین تریبون به وزیر اقتصاد و خزانه کشور دستور می دهم از سال 97 هر بودجه ای که به دستگاهی تخصیص می دهد یا پرداخت می کند باید بلافاصله در سایت اعلام کند که همه مردم بدانند.
روحانی افزود: در 100 روز اول در دولت یازدهم در همان شبی که مصاحبه می کردم و گزارش کار 100 روزه را ارائه می دادم، همزمان سایت حقوق شهروندی راه اندازی شد و پیش نویس حقوق شهروندی در اختیار مردم قرار گرفت و بسیاری از اساتید حقوق، محققان، دانشمندان، هنرمندان و نویسندگان اظهار نظر کردند.

 ارتباطات ارزان، جزیی از حقوق شهروندی مردم
همچنین رییس جمهوری پس از ارایه گزارش محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وزیر جوان کابینه دوازدهم فعالیت های ارزشمندی در زمینه ارتباطات داشته اند و فکر می کنم بخش مهمی از حقوق شهروندی مردم در زمینه ارتباطات آسان، ارزان، امن با حفظ حریم خصوصی است.
روحانی افزود: مردم خواستار این هستند. می دانم آقای جهرمی در جایی قرار گرفته اند که قبلا آقای واعظی در آنجا بودند. فشار زیادی وجود دارد و از اول دولت یازدهم ایستادگی کرد برای اینکه مردم بتوانند ارتباط سهلی داشته باشند.
وی ادامه داد: این فشارها وجود دارد و ما همچنان ایستادگی خواهیم کرد و ایشان باید بایستد و مقاومت کند و دولت هم پشت سر ایشان است. این داستان ساده نیست، حق بزرگ مردم است. اینکه لیسانسیه ای که 140 واحد حقوق را گذرانده با چه نمره ای بخواهد برای سرنوشت یک ملت با قلم تصمیم بگیرد، شدنی نیست.
رییس جمهوری گفت: این از حقوق مهم مردم است، حال اگر یک نفر در مصرف آب اسراف کرد قاضی می تواند دستور دهد آب شهر را قطع کنند. روحانی بیان کرد: باید با متخلف برخورد کرد و نمی توان ملتی را از آب خوردن محروم کرد چون یک نفر تخلف کرده است.
وی گفت: وظیفه ای مهم بر دوش وزارت ارتباطات قرار دارد، البته اخلاق و آینده جوانان هم مهم است و باید اینترنت کودکان، موبایل ویژه کودکان مورد توجه قرار گیرد و از نوجوانان حراست شود.
رییس جمهوری افزود: ضمن اینکه برای فرهنگ، ایمان و آینده جوانان باید فکر کنیم، این حق بزرگ ملی است که از آن باید حراست کنیم و تا روزی که حیات داشته باشم و رییس جمهور باشم، نخواهم گذاشت این کار در کشور انجام شود و همه کارهایی که می خواهد دولت انجام دهد با حمایت شما امکان پذیر خواهد بود.

 سامانه اختصاصی فاوا برای شکایت از نقض حقوق شهروندی
وزیر ارتباطات نیز در این اجلاس با اعلام بهره برداری از سامانه ای اختصاصی برای رسیدگی به شکایات مردم از ارایه دهندگان خدمات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و نقض حقوق شهروندی تا دهه فجر گفت: مانع جدی برای فراگیر شدن «دولت الکترونیکی» و «دولت همراه»، فرآیندهای اداری موجود است که قطعا باید دستخوش تغییرات قرار گیرند.
آذری جهرمی گفت: ارتباطات و فناوری اطلاعات، ابزار موثر و اجتناب ناپذیری برای نیل به اهداف مندرج در منشور حقوق شهروندی از جمله گردش آزاد اطلاعات، شفاف سازی نظام اداری و نیز تحقق عدالت اجتماعی است. علاوه بر این موارد، صیانت از حریم خانواده در فضای مجازی، حفظ حریم خصوصی کاربران، ایجاد اعتماد عمومی، شایسته سالاری و پرهیز از تبعیض جنسیتی و قومیتی در به کارگیری مدیران همواره در سرلوحه وظایف و ماموریت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار داشته اند. 
وی افزود: رشد حدود 15 برابری پهنای باند مورد استفاده، ایجاد پوشش سراسری نسل سوم و چهارم تلفن همراه در همه شهرهای کشور که تا دهه فجر امسال شاهد تکمیل آن خواهیم بود و همچنین توجه ویژه به حل مشکلات مناطق روستایی در عرصه ارتباطات، از تحولات مهم در این حوزه است. 
آذری جهرمی با بیان اینکه ایجاد زیرساخت های لازم به اذعان همگان باعث گردش آزاد اطلاعات و شفافیت در نظام اداری شده است گفت: امروز بودجه کل کشور و ارقام مندرج در آن در زمان کوتاهی مورد نقد کارشناسان و کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته و در نتیجه، مدیران اجرایی کشور و اقدامات آنان را در اتاق شیشه ای و منظر عمومی قرار داده تا بیش از پیش ملزم به پاسخگویی باشند. 
عضو کابینه دولت تدبیر و امید ادامه داد: همچنین این زیرساخت ها باعث ایجاد فرصت های برابر شغلی برای جوانان فرهیخته این مرز و بوم شده به نحوی که کسب و کارهای نوپا در کشور با استفاده از ظرفیت فضای مجازی با تشکیل گروه های کوچک ایجاد شده و از این رهگذر موجب خلق ثروت و ایجاد شغل و رفاه برای جوانان مستعد، بدون توجه به جنسیت، قومیت و مرکز یا حاشیه نشینی آنها شده است. 

 چالش های جدید گسترش ارتباطات
وزیر فاوا با بیان اینکه موارد یاد شده نه تنها موجب تسهیل ارتباطات مردم با یکدیگر و دولت می شود، بلکه منجر به کاهش مراجعات مردم به ادارات و دستگاه های اجرایی و به تبع آن موجب کاهش ترافیک، کم شدن آلودگی هوا، صرفه جویی در مصرف انرژی و همچنین کاهش  تصادفات و هزینه سرانه  سلامت خواهد شد گفت: توسعه این فضا هرچند دستاوردهای مهمی را به همراه داشته است، اما دولت ها را با چالش های جدید و جدی از جمله لزوم صیانت از حریم خانواده در فضای مجازی و اتخاذ تدابیر موثر برای کاهش نگرانی پیرامون گسترش آسیب های اجتماعی مواجه کرده است. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه رشد فناوری ها و استفاده روز افزون از آنها برای بهبود زندگی مردم، در عین حال صیانت از حریم خصوصی کاربران و ایجاد اعتمادعمومی  را  ضروری می کند، گفت: از سوی دیگر گسترش کسب و کارهای نوپا در فضای مجازی، نبود قوانین و مقررات متناسب با این کسب و کارها و عدم انطباق برخی مقررات حوزه های سنتی به حوزه های نوین توسط مراجع دولتی و نیز مراجع قضایی موجب ایجاد موانع متعددی برای این کسب و کارها شده است. 

 موانع توسعه دولت الکترونیکی
آذری جهرمی با بیان تلاش های زیادی که برای پیاده سازی «دولت همراه» و «دولت الکترونیکی» در حال انجام است گفت: اما مانع جدی برای فراگیر شدن آن، فرآیندهای اداری موجود است که قطعا باید دستخوش تغییرات قرار گیرند چراکه برخی از فرآیندهای فعلی اداری ما  قابلیت تبدیل به فرآیندهای الکترونیکی را ندارند و با اعمال مخالفت های صنفی دستگاه های دولتی و نیز ناهماهنگی بین دستگاه ها به ویژه قوای مجریه و قضاییه، پیشرفت قابل ملاحظه ای نخواهند داشت. 
عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه برای هماهنگی بین قوا، استفاده بهتر از ظرفیت شورای اجرایی فناوری اطلاعات و نیز ظرفیت راهبردی شورای عالی فضای مجازی راهگشا خواهدبود، گفت: مهم تر از همه، نیازمند عزم جدی مدیران تراز اول کشور برای حل معضلات موجود و بهره مندی از مزایای دولت الکترونیکی و همراه هستیم. 
وی تاکید کرد: بدون شک می توانیم با استناد به اصول 23 و 25 قانون اساسی و با استفاده از آموزه های دینی و ایجاد ساختاری برای تحقق آنها ضمن صیانت از حریم خصوصی مردم در فضای مجازی موجب تقویت اعتماد عمومی به شبکه ها، اپلیکیشن ها و سایت های داخلی شویم.  وی با بیان این که برنامه جدی وزارت ارتباطات، توسعه سرویس های بومی و توسعه سواد رسانه، پالایش هوشمند، تعامل با سرویس دهندگان بین المللی و  طرح اینترنت کودکان برای کاهش آفات فضای مجازی است، افزود: برای حل و فصل مشکلات حقوقی کسب و کارهای نوپا در دستگاه های محتلف دولتی و غیردولتی، گروهی از حقوقدانان برجسته در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شده تا راهکار های مناسب و موثر ارایه کنند. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعت گفت: علاوه بر آن تدوین لایحه ای ویژه برای تسهیل این کسب و کارها در دستور کار قرار دارد. همچنین، امیدواریم تا دهه فجر امسال سامانه ای اختصاصی برای رسیدگی به شکایات مردم از ارایه دهندگان خدمات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و در مورد نقض حقوق شهروندی به بهره برداری برسد. 
وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه با رونمایی از «نرم افزار موبایل–محور دولت همراه» گام تازه ای در توسعه این بخش بر داریم، گفت: در عرصه شایسته سالاری و به گزینی نیز این وزارت اقدامات مؤثری انجام داده و از ظرفیت بانوان و جوانان با استعداد این کشور در عرصه مدیریت و رشد بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور هم اکنون در حد وسیع بهره مند شده ایم.

 آخرین وضعیت سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تشریح اقدامات و برنامه های این وزارتخانه در حوزه حقوق شهروندی، ایجاد فضای آزادی بیان و دسترسی آزاد به اطلاعات و حمایت های جامع این وزارتخانه از بخش های فرهنگی و هنری و رسانه ای و همچنین فعالان این عرصه ها را از مهمترین اقدامات در دولت برشمرد.
عباس صالحی با بیان این که تاکنون بیش از ۱۰۰ دستگاه اجرایی با ثبت اطلاعات خود به عضویت این سامانه در آمده اند، گفت: تلاش می کنیم این روند با سرعت پیگیری شود و شمار دستگاه های مشمول به رقمی بیش از سه رقم در آینده نزدیک افزایش یابد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی الکترونیکی کردن روند ثبت نام، ارائه مجوز و انجام هرگونه اقدام درجهت کاهش مراجعات حضوری اهالی فرهنگ و هنر و رسانه را از دیگر اقدامات این وزارتخانه در دولت تدبیر و امید و در راستای تحقق حقوق شهروندی و در جهت کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت و زمان عنوان کرد.
صالحی در ادامه شفاف سازی در جهت حمایت های مالی و صدور مجوز و اعلام هزینه ها در سایت و رسانه ای کردن تمامی موارد به ویژه هزینه های جشنواره ها و نمایشگاه فرهنگی و هنری و رسانه ای و مطبوعات را نیز در ادامه سیاست های دولت برشمرد.
عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: موضوع تصویب و اجرایی شدن قانون دسترسی آزاد به اطلاعات از جمله مهمترین اقداماتی است که در دولت دکتر روحانی به سرانجام رسید و در پی آن نیز استقرار دبیرخانه آن در وزارت ارشاد و تلاش برای راه اندازی سامانه و دیگر موارد پیرامونی نیز در یکسال گذشته دنبال شد. 
صالحی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۰۰ دستگاه اجرایی با ثبت اطلاعات خود به عضویت این سامانه در آمده اند، گفت: تلاش می کنیم این روند با سرعت پیگیری شود و شمار دستگاه های مشمول به رقمی بیش از سه رقم در آینده نزدیک افزایش یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :