fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 273527
تاریخ انتشار : 9 آذر 1399 10:40

وزیر ارتباطات در آیین رونمایی از خدمات جدید پست‌بانک:

پست بانک با تبدیل شدن به بانک حوزه دیجیتال سودآور شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد که با تعریف مأموریت های جدید و تبدیل پست بانک به عنوان بانک اختصاصی حوزه دیجیتال این بانک از قرار گرفتن ذیل ماده ۱۴۱ قانون تجارت و ورشکستگی رهایی پیدا کرد و تبدیل به یک بانک سودآور شد.
undefined

فناوران- محمدجواد آذری جهرمی در ابتدای آیین رونمایی از خدمات جدید پست بانک ایران در راستای توسعه اقتصاد دیجیتال گفت: ابتدا یاد و خاطره شهید بزرگوار، شهید محسن فخری زاده را که مظلومانه و بنا به شواهد به دست شقی ترین انسان های روی زمین یعنی صهیونیست ها به شهادت رسید گرامی می داریم، انشا الله که دست انتقام الهی تقاص خون این شهید بزرگوار را از عاملان این جنایت خواهد گرفت و طبیعتاً جمهوری اسلامی هم پاسخ به این عملیات کوردلانه را جزو حقوق خودش می داند و دستگاه های امنیتی و نظامی به وقت خودش به این شرارت پاسخ خواهند داد.

وی در ادامه با تقدیر از خدمات مدیران و خانواده ۲۵۰۰ نفره پست بانک گفت: ضرورت ایجاد پست بانک برای توسعه عدالت اجتماعی بود. پست بانک ایجاد شد برای پست مالی که یکی از زیرمجموعه های خدمات پستی در جهان است و به عنوان یک بانک ثبت شده تا خدمات بانکی را در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته بسط دهد. بر همین اساس پست بانک گسترده ترین سیستم بانکی و شعب را در سراسر کشور در اختیار دارد و خدمات بسیار زیادی را به ویژه برای مردم مناطق محروم ارایه می کند.

آذری جهرمی افزود: در مقطعی این بانک به تصمیم قانون گذار در لیست واگذاری قرار گرفت و بخشی از سهام پست بانک در قالب سهام عدالت و بخشی هم به عنوان کشف قیمت در بازار سرمایه عرضه شد و با توجه به اینکه خدمات این بانک بیشتر به صورت غیراقتصادی دیده شده بود با زیان انباشته قابل توجه ای مواجه شده بود که میزان زیان انباشته از سرمایه ثبتی اش فزونی گرفته بود که به نوعی این بانک در آستانه قرار گرفتن ذیل مقررات فصل ۱۴۱ قانون تجارت بود.

وی ادامه داد: در این دوره، مأموریت جدیدی برای پست بانک تعریف کردیم و خواستیم در کنار توسعه عدالت اجتماعی به یک حوزه دیگر که آن هم مربوط می شود به عدالت اجتماعی بپردازد که آن هم حمایت از کسب وکارهای نوپا بود.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: حمایت هایی که از کسب وکارهای نوپا و استارتاپ ها در کشور صورت می گرفت در قابل دانش بنیان ها بود که عمدتاً شرکت هایی بودند که از منابع حمایتی دولتی قابل توجه ای بهره می گرفتند ولی دریافت آن برای همه امکان پذیر نبود.

وی بابیان اینکه در بسط عدالت اجتماعی و در بسط استفاده از خلاقیت ها در تغییر ساختار اقتصادی دولت و کشور، تلاش کردیم که با اجرای طرح نوآفرین همه استارتاپ های کشور را در ذیل پوشش حمایتی قرار دهیم گفت: بر اساس این طرح هرجایی هر خلاقیتی وجود داشته باشد دولت به عدالت و نه به رانت می تواند از همه حمایت کند. بر این اساس پست بانک مجری این طرح شناخته شد و به عنوان بانک تخصصی حوزه ICT هم معرفی شد.

آذری جهرمی افزود: فعالیت در این حوزه باعث شد که شرکت های ارتباطی خدمات، تراکنش ها و سرمایه گذاری هایشان را به سمت پست بانک بیاورد و مدیریت خوب هم باعث شد که پست بانک به رشد اقتصادی برسد. واگذاری بیشتر پست بانک در بازار سرمایه را هم بر اساس پیگیری ها و قانون متوقف کردیم.

وی ادامه داد: در سال گذشته پست بانک ۹۸ میلیارد تومان سود عملیاتی داد و امسال هم بالغ بر پیش بینی ها نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان سود خواهد داشت و با تجدید ارزیابی که انجام خواهد شد و در حال صورت گرفتن است پست بانک از ذیل ماده ۱۴۱ خارج می شود و جزو بانک های سود آور خواهد بود و این اقدام نتیجه نظم و انضباطی بود که در اجرای مقررات بانکی صورت گرفت.

وزیر ارتباطات در ادامه با تأکید بر اینکه پیشگامی پست بانک در توسعه خدمات دولت الکترونیک و توسعه خدمات دیجیتال مساله ای است که مورد انتظار است و خیلی نباید تعجب کرد از خدماتی که امروز ارایه می شود گفت: انتظاری که من از مجموعه مدیران پست بانک دارم این است، آن چیزی که پست بانک را از وضعیت نامناسب اقتصادی رهانید و به سمتی برد که سود ده شود پرداخت تسهیلات به کسب وکارهای نوپا و فعالیت به عنوان بانک اختصاصی حوزه دیجیتال بوده است.بنابراین بسیاری از مقررات پست بانک هم باید متناسب با این ساختار اصلاح شود.

آذری جهرمی افزود: بسیاری از وجوه اداره شده که در قالب طرح نوآفرین تصویب و به بانک می رود الان به دلیل وجود مانع وثایق به مشکل می خورند. اگر بخواهیم با نظام سنتی بانک به این حوزه بپردازیم فرق پست بانک با سایر بانک ها چیست؟ یک کسب وکار کوچکی که در یک شهرستان و استان کوچک راه افتاده است و سرمایه گذاری خطرپذیر نیاز دارد و ما بخشی از آن را در قالب وجوه اداره شده تأمین می کنیم وثایق موردنظر بانک را از کجا باید تأمین کند؟ البته منطقی است که بانک هم در موقع سرمایه گذاری درخواست وثیقه کند. در هر حال حل این مشکل نیاز به راه حل های خلاقانه دارد، راه حل خلاقانه مساله ای است که باید مدیران بانک به آن فکر کنند.

وی ادامه داد: یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که ما صندوقی داریم تحت عنوان صندوق نوآفرین؛ صندوق نوآفرین شاید بتواند بخشی از سهام شرکت های نوپا را به وثیقه بگیرد و تعهد بدهد به پست بانک برای پرداخت این وثایق. این یک راه حل است حتماً راه حلی های دیگری وجود دارد که تحقق آن منجر به پیاده سازی عدالت اجتماعی و رشد اقتصادی کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال می شود.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه کشور زمانی پیشرفت می کند که ما به خلاقیت ها میدان دهیم گفت: همچنین کشور زمانی پیشرفت می کند که ما اجازه دهیم تخریب خلاق در ساختارهای قدیمی و مندرس کشور صورت پذیرد. وقتی تخریب خلاق به سمت توسعه و پیشرفت صورت بگیرد طبیعتاً ساختار سنتی در برابر آن ایستادگی می کند. وظیفه حکومت ها تسهیل این فرایندها است.

وی افزود: ما انتظار نداریم که در بخش خودمان که باید از صنایع خلاق و اقتصاد دیجیتال حمایت کند مانع تراشی شود. همه مدیران کل در سطوح استان ها باید شیوه های خلاقانه خود را به هیات مدیره و مدیرعامل پیشنهاد دهند و راه حلی برای برداشتن موانع جلوی پای کسب وکارها ارایه کنند.

آذری جهرمی در خاتمه گفت: این مجموعه اقداماتی که در دستور کار مدیران قرار دارد می تواند پست بانک را روزبه روز نامدارتر کند و بین بانک های کشور جایگاه قابل توجه ای پیدا کند و سرمایه گذاران خود را به سمت افزایش سرمایه ترغیب کند. بار دیگر بیست و پنجمین سال فعالیت پست بانک را به همه مدیران و کارکنان آن تبریک می گویم.

پوشش اینترنت کشور به ۹۴ درصد رسید
رییس سازمان فناوری ایران نیز در مراسم رونمایی از طرح های پست بانک ایران با بیان اینکه پست بانک خود را به عنوان بانک پیشرو در استفاده از فناوری اطلاعات معرفی کرده است، اظهار کرد: پست بانک به سوی بانکداری الکترونیکی حرکت رو به پیشرفتی را آغاز کرده است.

امیر ناظمی با تأکید بر اینکه این فراگیری هم جنبه زیرساختی و هم خدمات محتوا دارد، تصریح کرد: فراگیری در حوزه خدمات به معنای این است که خدماتی ارایه شود که گروه های مختلف با نیازمندی های خاص بتوانند از این خدمات استفاده کنند و در حوزه بانکی و مالی که گسترش و فراگیری خدمات موردتوجه بیشتری است اولین موضوع احراز هویت افراد بدون نیاز به حضور برای استفاده از خدمات مالی است.

وی افزود: دومین موضوع دسترس پذیری خدمات بانکی است که به معنای آنکه هر گروه از مشتریان با توجه به نیازمندی های خاصی که دارند بتواند از آن خدمات استفاده کنند.

رییس سازمان فناوری بابیان اینکه بسیاری از مواقع تصور ما این است که میزان استفاده از یک نیازمندی خاص کم است، گفت: وقتی به یک مساله توجه می کنیم که به طور متوسط گروه های خاصی نیازمند این خدمات می شوند و امروز بر همین اساس خدمات مرتبط با فناوری اطلاعات و دسترس پذیری در حوزه بانکی و مالی در پست بانک رونمایی می شود.

ناظمی با تأکید بر اینکه رابطه بانک ها و فناوری اطلاعات یک ارتباط دوسویه است، گفت: بانک ها از یک سو از فناوری اطلاعات استفاده می کنند تا خدمات مالی بهتری به شهروندان ارایه دهند و ابزارهایی مانند کیف پول الکترونیکی و احراز هویت و حتی ابزارهای مرتبط با شفافیت مالی در این دسته قرار دارند و از سوی دیگر بانک ها با حمایت از صندوق های جسورانه به توسعه تکنولوژی فناوری اطلاعات کمک می کنند.

ناظمی با بیان اینکه هشت سال پیش میزان دسترسی به فناوری اطلاعات در کشور ۲۲ درصد بوده و امروز با استراتژی های وزارت ارتباطات ۸۱ درصد مردم حداقل هفته ای یک بار از اینترنت استفاده می کنند، اظهار کرد: در حال حاضر سطح پوشش اینترنت در کشور به ۹۴ درصد رسیده است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات بابیان اینکه یکی از استراتژی های اصلی وزارت ارتباطات و فناوری فراگیری خدمات فناوری اطلاعات در کشور بوده است، افزود: ایران به عنوان یکی از کشورهای دارای رشد بالا در فراگیری فناوری اطلاعات برای سومین سال پیاپی توسط ITU انتخاب شده است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران بابیان اینکه پست بانک به عنوان یکی از بانک های پیشرو در استفاده از فناوری اطلاعات در حوزه بانکداری معرفی کرده است، اظهار کرد: پست بانک به سوی بانکداری الکترونیکی حرکت روبه پیشرفت را آغاز کرده است.

ناظمی با تقدیر از کنشگران اجتماعی که مساله دسترس پذیری را به یک موضوع عمومی تبدیل کرده اند، گفت: امروز استفاده از خدمات بانکی برای نابینایان مسیر می شود و این موضوع با پیگیری نابینایانی رقم خورد که این موضوع را تبدیل به یک دستور کار سیاستی کردند.

منبع:وزارت ارتباطاتنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :