fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 217954
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1396 10:27

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران ارایه کرد

پیشنهادات رفع ابهامات آیین نامه تایید نمونه تجهیزات ICT

کمیسیون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات در مصوبه 53 مورخ 10 آذرماه سال 87، آیین نامه تایید نمونه تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات را بررسی و تصویب کرد که بر اساس آن شرکت های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ملزم به اخذ تاییدیه نمونه تجهیزات از آزمایشگاه های معتبر شدند.

فخری زارع
zarefakhri@
هرچند آیین نامه مذکور برای کنترل کیفیت ارایه خدمات و توسعه و بهره برداری از شبکه های مخابراتی، پستی و فناوری اطلاعات در کشور تدوین شد، اما به گفته کارشناسان برخی از بندهای آن مبهم و غیرشفاف است و این امر مشکلات زیادی برای شرکت های ICT ایجاد کرده است.
از این رو بنابر اعلام دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، سازمان آیین نامه تایید نمونه تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات را بررسی و پیشنهاداتی برای از بین بردن ابهامات این آیین نامه ارایه کرده است. 

  ضرورت بازنگری آیین نامه
اصغر رضانژاد، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران در گفت وگو با فناوران به تشریح مفاد آیین نامه تایید نمونه تجهیزاتICT پرداخت و ضمن بیان ضرورت بازنگری این آیین نامه گفت: این آیین نامه سال 87 تصویب شده است و بعد از نزدیک 10 سال نیاز به بازنگری دارد تا با رفع ابهامات، مشکلات شرکت های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با آزمایشگاه های مرجع نیز حل شود.
وی با بیان اینکه تنها راه برون رفت از مشکلات و نجات صنف فناوری اطلاعات پناه بردن به قانون است، افزود: در حال حاضر تمام چالش ها و مشکلات شرکت ها با آزمایشگاه های تایید نمونه به ابهامات مصوبه کمیسیون رگولاتوری برمی گردد و سازمان نظام صنفی رایانه ای پیشنهاداتی برای حذف برخی از بندها ارایه کرده است.

 چالش اول؛ اجرایی نشدن تکالیف مصوبه
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‎ای درباره اولین ایراد مصوبه 53 کمیسیون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات گفت: در این مصوبه تکالیفی بر عهده رگولاتوری گذاشته شده است که عملا آنها را انجام نمی دهد.
وی افزود: به طور مثال در بند یک ماده 3 این آیین نامه آمده است که برای صدور گواهی تایید نمونه، باید درخواست متقاضی به انضمام مدارک و مستندات به رگولاتوری ارسال شود و پس از تعیین آزمایش ها و استانداردها، زمان مورد نیاز برای آزمایش در دسترس آزمایشگاه قرار می گیرد. این درحالی است که یکی از مشکلات عمده شرکت های حوزه مربوط به زمان طولانی تایید نمونه است و در بسیاری مواقع کالای آنها بیش از چند ماه برای کنترل کیفیت و تایید نمونه در آزمایشگاه می ماند و آنها مجبور به پرداخت جریمه به کارفرما می شوند.
رضانژاد اضافه کرد: سازمان نظام صنفی رایانه ای در این باره پیشنهاد داده است، لیست آزمایش های مورد نیاز هر تجهیز یا بخشی از تجهیز، با مشخص شدن استانداردهای مورد آزمایش، حداکثر زمان  و هزینه انجام آزمایش برای صدور گواهی 6 ماهه یا سه ساله را تهیه  و در پورتال اطلاع رسانی کند.
وی همچنین درباره بند 2 ماده 3 آیین نامه رگولاتوری، گفت: بر اساس آنچه در این بند آمده است، سازمان تنظیم مقررات می تواند برای بعضی از تجهیزات بر اساس اظهارنامه متقاضی و اخذ تعهد، گواهی تایید نمونه صادر کند. سوال ما این است که چرا رگولاتوری این کار را انجام نمی دهد. وی ادامه داد: در صورت نبود آزمایشگاه تایید نمونه برای انجام آزمایش روی تجهیز ارایه شده از سوی متقاضی، رگولاتوری موظف است بر اساس اظهار متقاضی و اخذ تعهد گواهی تایید نمونه صادر کند.

چالش دوم؛ تایید نمونه بخشی از تجهیزات
رضانژاد درباره مشکل دیگری که گریبان گیر شرکت های حوزه ICT شده و باید مورد توجه مسوولان کمیسیون رگولاتوری قرار گیرد، گفت: در برخی از موارد تجهیزات وارداتی به عنوان بخشی از مجموعه مورد نیاز خریدار هستند و آزمایشگاه بدون داشتن تمام مجموعه توانایی تست ها و ارزیابی لازم را ندارد. در این باره معمولا آزمایشگاه درخواست مابقی تجهیزات را از شرکت واردکننده می‎کند.
وی ادامه داد: در این صورت شرکت متقاضی باید سایر تجهیزات را از خریدار خود به صورت امانی تهیه کند که معمولا به دلیل زیر بار بودن آنها امکان پذیر نیست. برای رفع این مشکل مهم، پیشنهاد سازمان نظام صنفی رایانه ای این است که آزمایشگاه های تایید صلاحیت باید تامین شرایط آزمایش را بر عهده بگیرند.

 چالش سوم؛ به رسمیت شناختن تایید نمونه‎های خارجی
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای با بیان اینکه در مجموع ماده 3 مصوبه رگولاتوری که شامل مراحل صدور تایید نمونه است، با ابهامات و مشکلات عدیده ای همراه است، گفت: در مجموع سازمان نظام صنفی رایانه ای برای تسهیل فرایند صدور گواهی تایید نمونه 14 پیشنهاد تهیه کرده و به رگولاتوری ارایه خواهد کرد.
رضانژاد افزود: یکی از مشکلات شرکت های متقاضی گواهی تایید نمونه کالا این است که نمی دانند شکایت خود را از آزمایشگاه مرجع به کجا ببرند که در این راستا رگولاتوری موظف است دستورالعمل رسیدگی به شکایت را تهیه و جهت تصویب به کمیسیون ارایه دهد.
وی همچنین درباره بند یک ماده 4 مصوبه 53 رگولاتوری گفت: براساس آنچه در این بند آمده، سازمان تنظیم مقررات می تواند با دریافت مستندات لازم تایید نمونه های مراکز و آزمایشگاه های خارجی معتبر را بپذیرد. سوال ما این است که چرا لیست آزمایشگاه های معتبر خارجی اعلام نمی شود. 
رضانژاد افزود: این بند از مصوبه نیز شفاف سازی نشده است که از رگولاتوری می خواهیم ابهامات آن را رفع کند.

 چالش چهارم؛ لزوم شفافیت در تبصره بند 2 ماده 5
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای در ادامه سخنان خود گفت: طبق تبصره بند 2 ماده 5 آیین نامه تایید نمونه تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات، تمدید گواهی های موقت در صورت صلاحدید با توجه به تلاش های انجام گرفته برای مابقی آزمایشات امکان پذیر است.  همین استفاده از کلمه صلاحدید مشکل به وجود می آورد بنابراین پیشنهاد می‎شود شاخص‎های مشخصی برای تمدید گواهی موقت تعیین و اعلام شود.
وی افزود: همچنین در بند 4 ماده 6 آیین نامه مذکور آمده است که در صورت تغییر در مشخصات اساسی تجهیزات سخت افزاری یا نرم افزاری که قبلا تایید نمونه دریافت کرده است، متقاضی باید مجددا از رگولاتوری درخواست تایید نمونه کند. در این باره نیز باید شاخص های تغییر در مشخصات اساسی تجهیزات تبیین و اعلام شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :