fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 273473
تاریخ انتشار : 4 آذر 1399 12:21

افت جهانی جایگاه ایران

رتبه ایران در نوآوری مرهون ICT نیست

یک مقام مسوول در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شاخص‎های نظام رتبه بندی نوآوری کشورها را اعلام و دلایل افت رتبه ایران در این رتبه بندی را تشریح کرد.
undefined

فناوران- کیارش فرتاش، مشاور معاون سیاستگذاری توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری در خصوص نظام رتبه‎بندی شاخص جهانی نوآوری (GII) گفت: اکثریت داده شاخص ها از نهادهای رسمی کشورها با مکانیزم و فرایندهای مشخصی در اختیار نهادهای بین المللی قرار می گیرد.

وی گفت: این رتبه بندی حاصل مجموعه گسترده ای از عوامل در کنار هم است که نوآوری در بستر اینها ممکن می شود. اتفاقی که افتاده این است که در شاخص نوآوری از سال ۱۳۹۲ که رتبه ایران در آن ۱۲۰ بود، تقریبا به صورت مستمر و سال به سال بهبود پیدا کرد تا سال قبل که به رتبه ۶۱ رسید.

تحولات و تغییرات در اقتصاد کلان کشور و متغیرهای اقتصاد کلان و صنعت منجر به افت رتبه ایران در نظام رتبه بندی شاخص نوآوری در سال ۲۰۲۰ شد؛ در واقع عملکرد علمی و فناورانه ایران با وجود تنزل ۶ رتبه ای در شاخص های آموزش عالی، توسعه فناوری پیشرفته، ثبت مالکیت فکری، انتشارات علمی و … بهبود داشته است.

مشاور معاون سیاستگذاری توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری اضافه کرد: تا سال گذشته ایران جز کشورهای با بالاترین رشد در این شاخص بود که البته امسال با شرایط ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا، افت ۶ رتبه ای داشتیم. تحولات و تغییرات در اقتصاد کلان کشور و متغیرهای اقتصاد کلان و صنعت منجر به افت رتبه ایران شد؛ در واقع عملکرد علمی و فناورانه ایران با وجود تنزل ۶ رتبه ای در شاخص های آموزش عالی، توسعه فناوری پیشرفته، ثبت مالکیت فکری، انتشارات علمی و … بهبود داشته است.

وی با بیان اینکه امسال داده هزینه کرد و پرسنل «تحقیق و توسعه» که سال های سال ناقص، قدیمی و بر اساس شرایط کشور واقعی نبود، با همت مرکز آمار ایران واقعی تر شد، گفت: ایران در شاخص های مرتبط با تحقیق و توسعه از رتبه حدود ۷۰ دنیا در GII به رتبه های حدود ۴۰ ارتقا یافته است. از آن جایی که تحقیق و توسعه از مهم ترین شاخص های نظام ملی علم و فناوری کشورهاست، از این حیث این رشد در سال جاری حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه این شاخص نوآوری می تواند در ارزیابی تلاش های توسعه اقتصادی تاثیرگذار باشد، گفت: دو قدرت اقتصادی هند و چین کشورهایی هستند که برنامه های سطوح بالا برای بهبود رتبه خود در GII دارند. در همین راستا یک گروه کاری در سطح نخست وزیر و رییس جمهور تشکیل شده که با بررسی ۸۰ شاخص راه حل های بهبود وضعیت در هر شاخص را استخراج و آن را اجرایی می کنند. این دو کشور گزارش ها و تحلیل های زیادی در راستای ارتقای رتبه خود در GII تهیه می کنند؛ همچنین ترکیه هم اخیراً در این راستا فعال بوده است.

فرتاش با بیان اینکه تحرکات این کشورها کاملاً مشهود است، بیان کرد: از سال ۱۳۹۲ و همزمان با شروع دولت جدید، معاونت علمی و فناوری به منطق GII در ارزیابی علاقمند شد و از سال ۹۶ با دستور مساعد ریاست جمهور، مجموعه دولت تقریباً ۳-۴ سالی است که به صورت فعالانه در بهبود وضعیت کشور در GII با معاونت علمی و فناوری همکاری کرده اند.

وی ادامه داد: البته کشورهای دیگر هم تلاش می کنند رتبه خود را در نظام های رتبه بندی بین المللی نوآوری از جمله GII بهبود دهند. اگر ما خودمان را طبق سند چشم انداز بسنجیم، به غیر از رژیم اشغالگر قدس و کشورهای ترکیه و امارات و عربستان از بقیه کشورها رتبه بالاتری داریم و تعداد زیادی از کشورهای منطقه که در سال های قبل رتبه های بالاتری از ایران داشتند در اثر افت قیمت نفت به سرعت با کاهش رتبه در GII مواجه شدند.

وی گفت: کاهش قیمت نفت در سال های اخیر بر رتبه کشورهای حاشیه خلیج فارس تاثیر گذاشته. ما در شرایط مشابه آن ها و علی رغم تحریم ها در سال گذشته رشد رتبه داشتیم.

فرتاش در خصوص این مطلب که عنوان شده بود «مجمع جهانی اقتصاد به بررسی کشورهای دنیا از منظر نوآوری پرداخته و سه کشور برتر در هر منطقه را مشخص کرده است. در منطقه آسیای مرکزی و جنوبی، ایران بعد از هند و بالاتر از قزاقستان دومین کشور نوآور منطقه است. 

وی درخصوص اینکه بخش مهمی از این دستاورد مرهون دستاوردهای ایران در حوزه ICT و سایبری است نیز توضیح داد: این مجمع جهانی اقتصاد نیست بلکه سازمان بین المللی مالکیت فکری است؛ یکی از نقاط قوت کشور در این دسته بندی، بهبود مستمر دو شاخص استفاده از ICT و دسترسی به فاوا است؛ ولی اینکه رتبه مرهون این دو باشد اغراق آمیز است.

منبع:مهرنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :