fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 273475
تاریخ انتشار : 4 آذر 1399 12:29

هیچ وارداتی بدون انتقال ارز نیست

عضو اتاق بازرگانی گفت: پول حاصل از قاچاق کالا به خارج از کشور، تبدیل به دلار شده و برای پول شویی و پاک سازی منشا ارز، صرف واردات کالا بدون انتقال ارز می شود.
undefined

فناوران- مهرداد جمال ارونقی با بیان این که اعتراض شرکت های تولیدی باعث آزادسازی کالاها به شیوه بدون انتقال ارز شده، گفت: در پی آزادسازی یک میلیارد دلار مواد اولیه شرکت هایی نظیر خودروسازان، دیگر شرکت های تولیدی نیز توقع آزادسازی مواد اولیه خود را داشتند که این موضوع موجب مصوبات دهم و یازدهم آبان ماه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت شد.

معاون فنی گمرک با بیان مشخص بودن منشا ارز کالاهای مرتبط با تولید گفت: ارز اکثر این کالاها در گذشته جابه جا شده است. زمانی که اسناد مالکیت کالا در دست واردکننده است و آن را به گمرک اظهار می کند، یعنی منشا ارز آن مشخص است.

وی با بیان برگزاری جلسه با بانک مرکزی درباره ترخیص کالاهایی که 350 میلیون یورو ارز آن پیشتر تأمین شده، افزود: با هماهنگی دستگاه های مرتبط با فرآیند ترخیص کالا، در خصوص افرادی که قصد ترخیص کالای خود را ندارند، تصمیم گیری خواهد شد که با قید فوریت ترخیص و یا بدون اخطار متروکه شوند.

مجیدرضا حریری عضو اتاق بازرگانی نیز گفت: حدود 2 سال از ممنوعیت واردات کالاهای فاقد کد رهگیری بانک مرکزی می گذرد. عده ای در این زمان بدون تخصیص ارز توسط بانک مرکزی اقدام به واردات کالا کرده و مقررات وارداتی را زیر پا گذاشته اند.

وی با انتقاد شدید از عملکرد گمرک در خصوص تخلیه و انبار این کالاها در گمرکات کشور، افزود: این اشتباه گمرک سبب شده است تا عده ای، مقامات کشور را برای بازدید و ایجاد جو رسوب کالاهای اساسی به گمرکات دعوت کرده و از آن ها برای پیشبرد اهداف رسانه ای و منافع شخصی خود استفاده کنند.

حریری افزود: در حال حاضر کسانی که از قانون تمکین کرده و بدون تخصیص و تامین ارز، کالایی را وارد کشور نکرده اند، متضرر شده و بازی را به تخطی گران از قانون واگذار کرده اند. این افراد ذی نفوذ همانند گذشته، در آینده نیز قطعاً این کار را تکرارخواهند کرد.

وی گفت: ارز مورد نیاز برای واردات کالاهایی که تحت عنوان بدون انتقال ارز وارد کشور می شوند، از بانک مرکزی و یا  بازار آزاد تأمین می شود. تفکری که کسی منابع ارزی خود در خارج را به قصد تبدیل به ریال وارد کشور کند منطق عقلانی ندارد؛ چرا که امروز به دلیل کاهش ارزش ریال، مردم به دنبال تبدیل ریال به سایر ارزها هستند.

منبع:فارسنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :