fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 273489
تاریخ انتشار : 8 آذر 1399 11:52

مجلس پیشگام حمایت از شرکت های خلاق می شود

دانشگاه شهید بهشتی میزبان نشستی با عنوان «چالش های حکمرانی کارآفرینی و نوآوری در ایران» شد.
undefined

فناوران- این نشست که همزمان با اختتامیه هفته کارآفرینی و با حضور پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، اقبال شاکری عضو هیات رییسه فراکسیون دانش بنیان مجلس، حسین سلاح ورزی رییس سازمان کارآفرینی ایران و جمعی از اساتید دانشگاهی برگزار شد و تعدادی فعالان حوزه صنایع خلاق، کارآفرینان و مدیران نهادهای مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی به بیان دستاوردها و چالش های خود در حوزه صنایع نرم و خلاق پرداختند. 

اختصاص بودجه ۱۰ میلیارد ریالی از سوی صندوق پژوهش و فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی به شرکت ها و هسته های خلاق مستقر در پارک از جمله موارد مطرح شده در این نشست بود. 

  راه اندازی صندوق های پژوهش و فناوری ویژه صنایع خلاق
در ابتدای نشست پرویز کرمی رئیس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، گفت: ستاد فرهنگ سازی در همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی تلاش دارد تا تعدادی از صندوق های پژوهش و فناوری تخصصی ویژه صنایع خلاق را راه اندازی کند. دیگر صندوق های موجود نیز می توانند با استفاده از این فرصت، حوزه کار خود را تغییر دهند و فعالیت تخصصی در حوزه شرکت های خلاق را به عنوان زمینه کاری خود انتخاب کنند.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه افزود: صنایع نرم و خلاق، بخش مغفول مانده اقتصاد در کشور ما است. بسترسازی قانونی در مجلس شورای اسلامی می تواند به تغییر این وضعیت کمک کند. البته قانونگذاری باید با دید بلند مدت انجام شود. بر این اساس ضروری است که نمایندگان مجلس مفاهیم مرتبط با شرکت های خلاق وفناوری های نرم و صنایع فرهنگی را به صراحت در قوانین حمایتی مانند قانون جهش تولید در حمایت از شرکت های خلاق و وقوانین مشابه بگنجانند. 

رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره ظرفیت های عمده صنایع  نرم وخلاق در کشورمان، گفت: ایران این ظرفیت را دارد که با تکیه بر ذخیره سرشار استعدادهای جوان و هنرمندان کشور در عرصه های مختلف هنری جایگاه مطلوب جهانی خود را در حوزه صنایع فرهنگی خلاق دنیارا تصاحب کند. 

 فعالیت تیمی به جای حرکت فردی وهنرمندمحور 
کرمی با بیان فعالیت های هنری درحال انجام در کشور گفت: با توجه به سوابق و تجربه اجرایی بنده در وزارت ارشاد اسلامی، یکی از دغدغه های همیشگی ام تلفیق هر چه بیشتر هنر و هنرمند وکارتیمی میان اساتید ونوآموزان با شرکت های خلاق به ویژه در کارتولید در اشل بالا در صنایع فرهنگی وخلاق است. آنچه که در صنایع نرم و خلاق مهم است، این موضوع است که فعالیت های فردی و انفرادی  فعالان خلاق، در قالب شرکت های پویا بزرگ و موفق خلاق، پیگیری شود. 

وی با بیان ضرورت توسعه توانمند سازی شرکت های خلاق در کنار توسعه منابع مالی پشتیبان شرکت های خلاق افزود: در حال حاضر صندوق های پژوهش و فناوری، منابع لازم برای حمایت را در اختیار دارند. اما به دلیل محدودیت های قانونی، نمی توانند به شرکت های خلاق به شکل موثر تسهیلات بدهند. از  اعضای فراکسیون دانش بنیان مجلس، به ویژه آقای اقبال شاکری، درخواست داریم تا بسترهای قانونی مساعد برای تغییر وضعیت شرکت های خلاق را فراهم کنند. 

 رییس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق همچنین گفت: قانون ۹ ساله حمایت از شرکت های دانش بنیان، توانست آثار ارزشمندی بر جای بگذارد. بی شک قانون حمایت از شرکت های خلاق نیز باید با رویکرد نگاه به اینده تدوین شود تا شاهد همین رویه مثبت در حوزه صنایع خلاق نیز باشیم.

  تعامل برای تغییر جایگاه شرکت های خلاق
در ادامه این نشست، اقبال شاکری عضو هیات رییسه فراکسیون دانش بنیان مجلس شورای اسلامی بیان کرد: واقعیت این است که بعد از تعاملات انجام گرفته با ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، بنده، فراکسیون دانش بنیان و جمعی از نمایندگان مجلس این آمادگی کامل را دارند تا هر حمایتی که شرکت های خلاق نیاز دارند را در قالب قوانین موثر به تصویب برسانند.

وی افزود: در حال حاضر در مجلس قوانینی مانند قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و قانون همه جانبه ای مانند قانون حمایت از جهش تولید در حال بررسی هستند. می توان مباحث مرتبط با شرکت های خلاق را در سریع ترین زمان ممکن در قالب این قوانین به تصویب رساند. 

نماینده مردم ری، تهران و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: با توجه به در پیش بودن ارایه بودجه به مجلس و همچنین انتخابات ریاست جمهوری، بهتر است که هر چه زودتر با استفاده از فضای شور و همدلی مجلس، برای تصویب قوانین مرتبط با شرکت های خلاق اقدام کرد. در واقع در حال حاضر در بهترین بازه زمانی قرار داریم تا این قوانین را به تصویب برسانیم.

شاکری در ادامه گفت: دگرگونی مشاغل نرم و خلاق به گونه ای است که شاید در سال های پیش رو، جوانان ما مشاغلی داشته باشند که ما در حال حاضر هیچ درکی از این مشاغل به عنوان شغل نداشته باشیم. باید دید که کشورهای توسعه یافته چگونه توانسته اند ظرفیت های خود در زمینه صنایع خلاق را بالفعل کنند و با استفاده از این آموزه ها، نسبت به تصویب قوانین لازم در کشور اقدام کنیم. 

وی با بیان لزوم توجه به فعالیت های انجام گرفته در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی گفت: زمان حضور در دانشگاه امیر کبیر شاهد بودم که چگونه جوانان فعال در حوزه صنایع خلاق بدون پشتوانه به شکل کم نظیری ارزش آفرینی می کنند و این انگیزه ای است برای من شد که هر چه در توان دارم برای حمایت از این صنعت ارزشمند کشور به کار ببرم.

 شاکری گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گام های بسیار موثری در این زمینه برداشته است. در بررسی های آماری که در مجلس از صنایع و رشته های مختلف انجام دادیم، بسیاری از حوزه ها و صنایع نتوانستند تا اهداف پیش بینی شده را در نمودارها محقق سازند. اما معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بخشی است که موفق شد تا بیش از پیش بینی های در نظر گرفته شده را محقق سازد.

  وجود استعدادهای برتر در صنایع خلاق
همچنین حسین سلاح ورزی رئیس سازمان کارآفرینی ایران که حضوری مجازی در نشست داشت با بیان اهمیت موضوع حکمرانی گفت: علی رغم وجود استعدادهای برتر در صنایع خلاق، میزان ارزش افزوده ایجاد شده در این بخش با ظرفیت های کشور فاصله دارد. با وجود پیش بینی های انجام گرفته در سند ۱۴۰۴ هنوز نتونسته ایم در منطقه به جایگاه شایسته ای دست یابیم و همه این مسایل به خاطر چالش های است که در زمینه حمرانی کارآفرینی و نوآوری در ایران داریم.

منبع:معاونت علمینظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :