fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 273650
تاریخ انتشار : 16 آذر 1399 10:35

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اعلام کرد:

تلاش برای معرفی و تصویب قوانین ویژه صنایع نرم و خلاق

پنل تخصصی «نوآوری، پیشران کلیدی صنایع خلاق» با حضور مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برگزار شد.
undefined

فناوران – در این پنل بین المللی که با همکاری انجمن مدیریت فناوری و نوآوری ایران و ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق برگزار شد، پرویز کرمی، دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری مدیریت این پنل را بر عهده داشت. 

همچنین امین مویدی مشاور معاون هنری وزارت ارشاد، هاجر سعیدی نژاد مدیر شتابدهنده صادراتی صنایع خلاق اگزه، حجت الله مراد خانی پژوهشگر و محمد حسین نخچی مدیر سایت بازی بین و فعال حوزه بازی سازی دیگر حاضران این پنل بودند. 

رسول بیدرام استاد دانشگاه هنر از اصفهان و ساناز جوادی مشاوردر اتحادیه اروپا در ژنف سوئیس نیز به صورت آنلاین در این نشست تخصصی نوآورانه، حضور یافتند.

 نقش کلیدی نهاد دانشگاه
در ابتدا پرویز کرمی مدیر این پنل ضمن تاکید بر نقش محوری نهاد دانشگاه در تولید و پرورش منابع انسانی با کیفیت این زیست بوم گفت: شاید این موضوع که مراکز علمی کشور تا چه میزان در تامین منابع انسانی کارآمد مورد نیاز صنایع فرهنگی و شرکت های خلاق نقش داشته اند، سوالی اساسی باشد.

رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ادامه داد: باید قبول کرد که در حوزه تقنینی و اسناد بالادستی چالش ومسایل و مشکلات زیادی وجود دارد. خوشبختانه شورای عالی انقلاب فرهنگی  در این زمینه سندی تدوین کرده که خط مشی ها و راهبردهای تقسیم وظایف ملی در آن دیده شده و ما منتظر ابلاغ این سند از سوی رییس جمهوری هستیم که می تواند رفع کننده بخشی از مشکلات باشد.

دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق  در ادامه افزود: ۲۷۰۰ میلیارد دلار گردش مالی جهانی صنایع نرم و خلاق در دو سال قبل بوده است، ارتقاء سهم ایران از چنین منبع سرشار اقتصادی باید هدف راهبردی و محوری فعالیت های زیست بوم صنایع نرم و خلاق باشد و تمام مباحث باید در راستای محقق کردن این مهم باشد.

 تیم سازی به جای فرد گرایی
کرمی با بیان نقش کلیدی تربیت نیروهای متخصص در این حوزه، گفت: عدم حضور مدیرانی با تجربه بالای کار تیمی یکی از خلاهای این صنعت است. این موضوع خود ضعف فعالیت یک شرکت یا مجموعه را باعث می شود.

مدیر پنل تخصصی «نوآوری، پیشران کلیدی صنایع خلاق» همچنین به حوزه بازی سازی به عنوان یکی از سرفصل های حوزه صنایع خلاق پرداخت و گفت: کره جنوبی در حال حاضر، مشغول خلق شخصیت های خیالی و ناموجود و وام گرفته از سایر کشورها است و از طریق ساخت فیلم، اسباب بازی، انیمیشن و دیگر محصولات فرهنگی بر اساس این شخصیت ها ارزش افزوده قابل توجهی ایجاد کرده است. این در حالی است که در مقابل شخصیت های خیالی خلق الساعه دیگر کشورها مانند بتمن، ما  در سبد ذخیره باستانی و فرهنگی خود ابرقهرمانان پرشماری مانند رستم و سهراب و ... را در اختیار داریم.

 ادامه راهی سخت اما پر امید
کرمی در ادامه افزود: می توان این کنفرانس بین المللی را آغاز یک راه طلقی کرد. زیست بوم صنایع نرم، خلاق و فرهنگی علی رغم تمام کاستی ها، با قدرت و شادابی به راه خود ادامه خواهد داد. ما نیز در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، موضوع شبکه سازی و تقویت این حوزه را با جدیت پیگیری خواهیم کرد.

دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری، ضمن تاکید بر اهمیت وجود بسترهای قانونی مناسب گفت: با توجه به فعالیت های صورت گرفته، مجلس شورای اسلامی در حال بازبینی قانون ۸ ساله « حمایت از شرکت های دانش بنیان» است. در حال حاضر با جلسات متعددی که با نمایندگان مردم در قوه مقننه داشته ایم، در تلاش هستیم تا قوانین مورد نیاز صنایع نرم و خلاق را به تصویب آنان برسانیم. از همه فعالین این عرصه، به ویژه مدیران شرکت های خلاق و اساتید دانشگاه و عناصر زیست بوم صنایع فرهنگی درخواست دارم تا با برقراری تماس با این نمایندگان، بستر تصویب قوانین مورد نیاز صنایع  فرهنگی و شرکت های خلاق را به شکل مناسب تری فراهم سازند.

 طرح مباحث گوناگون
همچنین در این پنل تخصصی، موضوعات مختلفی مورد بحث کارشناسان حاضر در نشست قرار گرفت. مالیکت معنوی و ثبت پتنت، تعدد مراکز تصمیم گیر و تصمیم ساز در حوزه فرهنگی، مدرن سازی ذخایر فرهنگی از طریق ابزار فناوری، بسته بندی صنایع دستی، مالیات، ساخت شهرک صنعتی ویژه صنایع نرم و خلاق، توسعه نفوذ فرهنگی از طریق صادرات اسباب بازی و بازی های رایانه ای، موضوع شبکه سازی در صنایع خلاق و فرهنگی و بررسی سیاست های تجاری در حوزه صنایع خلاق در شرق آسیا به ویژه چین، از جمله موضوعاتی بود که شرکت کنندگان در این پنل، پیرامون آن به بحث و گفتگو پرداختند.

علاقه مندان به این حوزه نیز، با حضور مجازی در پنل، سوالات مختلفی مطرح کردند که از طریق مدیر پنل، در نشست مطرح شد و کارشناسان به آن پاسخ گفتند.     
    
چهاردهمین کنفرانس ملی و دهمین کنفرانس بین المللی مدیریت فناوری و نوآوری با محوریت «مدیریت نوآوری در تلاطم محیطی» ۱۲ و ۱۳ آذر به صورت آنلاین برگزار شد.

منبع:معاونت علمینظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :