fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 5724
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1390 8:3

در همايش آشنايي با آيين‌نامه ساماندهي و توسعه رسانه‌ها و فعاليت‌هاي فرهنگي ديجيتال اعلام شد:

بودجه حمايت از رسانه هاي ديجيتال افزايش مي يابد

همایش آشنایی با آیین نامه ساماندهی و توسعه رسانه ها و فعالیت های فرهنگی دیجیتال توسط کمیسیون رسانه های دیجیتال و نشر الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران و با همكاري مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی روز شنبه با حضور رضا بهبهاني، مشاور مركز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه ديجيتال وزارت ارشاد، رضا كرمي، نايب رييس سازمان نصر تهران، مهرداد سيجاني، مسوول كميسيون رسانه هاي ديجيتال و نشر الكترونيكی سازمان نظام صنفي رايانه اي استان تهران و جمعي از فعالان اين حوزه، در محل دبيرخانه سازمان برگزار شد.

روابط عمومی سازمان- در اين همايش، رضا بهبهاني، مشاور مركز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه ديجيتال وزارت ارشاد با بيان اين كه موضوع فناوري اطلاعات از دهه‌هاي گذشته تا امروز و از زواياي مختلف مورد توجه وزارت ارشاد بوده است، گفت: در سال 1372 لايحه حمايت از حقوق پديدآورندگان نرم‌افزارهاي رايانه‌اي در وزارت ارشاد تهيه و پس از 7 سال در سال 79 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد.
وي تشكيل سازمان نظام صنفي رايانه‌اي را يكي از نتايج و ثمرات آن قانون دانست و اظهار داشت:  به موجب اين قانون از سال 79، وزارت ارشاد، تكليف ثبت نرم‌افزارهاي رايانه‌اي و حمايت از حقوق پديدآورندگان نرم‌افزار همچنين تدوين آيين‌نامه‌هاي اجرايي و ايجاد ساختار سازماني مناسب را برعهده داشته است و از سال 84، اين وظيفه در وزارت ارشاد محقق شده و اجرا مي‌شود.مشاور مركز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه ديجيتال وزارت ارشاد، فعاليت‌هاي فرهنگي را كه با اتكا بر فناوري نوين اطلاعات و ارتباطات انجام مي‌شود، از جمله زواياي مورد توجه وزارت ارشاد در حوزه فناوري اطلاعات برشمرد و افزود: وزارت ارشاد مكلف است که همه اشكال فعاليت فرهنگي را اعمال كند و از اين رو آيين‌نامه ساماندهي و توسعه رسانه‌هاي ديجيتال تدوين شده است.
وي با اشاره به نحوه شكل‌گيري مركز توسعه فناوري اطلاعات ورسانه‌هاي ديجيتال گفت: در ابتداي امر، حوزه دوم يعني حوزه فعاليت‌هاي فرهنگي مبتني بر فناوري نوين اطلاعات در وزارت ارشاد به عنوان نشر الكترونيكی تعريف شد. در آن  زمان، عده‌اي از افرادي كه كار نرم‌افزار چند رسانه‌اي انجام مي‌دادند، مراجعه كردند و موافقت اصولي براي تاسيس تشكلي با عنوان نشر الكترونيكی دريافت كردند. اين موضوع در آن زمان در وزارتخانه موضوع جديدي بود كه مورد توجه مقامات وزارتخانه قرار گرفت. اما متاسفانه اين تشكل هيچگاه به ثبت نرسيد. علي‌رغم اينكه يك دوره شش ماهه به متقاضيان اين تشكل فرصت داده شد و شش ماه ديگر هم اين فرصت تمديد شد، اما آنها هرگز نتوانستند مجمع تشكيل بدهند و بنابراين اين فرآيند در بدو شروع ابتر باقي ماند. پس از آن، اين حوزه به معاونت برنامه‌ريزي توسعه وزارت ارشاد منتقل شد و يك ستادي براي فعاليت‌هاي فرهنگي ديجيتال تشكيل شد. در نهايت يك واحد سازماني از سال 1383 در ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان مركز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال پيش‌بيني شد.
بهبهاني ادامه داد: مهم‌ترين مشكلي كه اين وزارتخانه با آن مواجه بود، تفكيك اين فعاليت‌ها از حوزه تولي ساير واحدهاي تخصصي وزارت ارشاد و ساير دستگاه‌هاي اجرايي كشور بود كه تا امروز هم اين مشكل با شدت و ضعف باقي است. وزارت ارتباطات، وزارت صنايع، صدا وسيما و معاونت‌هاي مطبوعاتي، سينمايي و هنري وزارت ارشاد هر كدام به نحوي با اشكال مختلف اين فعاليت تداخل دارند و بنابراين اولين ماموريت آيين‌نامه ساماندهي اين است كه آن حوزه‌اي از فناوري اطلاعات، مبتني بر فرهنگ را تعریف و كند تا تكليف وزارت ارشاد و فعالان حوزه مشخص شود.  وي از افزايش بودجه اين  حوزه خبر داد و گفت: در لايحه بودجه سال 91، حدود 29 ميليارد تومان براي حمايت از رسانه‌هاي ديجيتال پيش بيني شده كه اين رقم  نسبت به سال گذشته كه 18 ميليارد تومان بود، افزايش قابل توجهي يافته است.
بهبهاني اظهار داشت: اصلاحيه‌اي كه چند سال قبل براي قانون مطبوعات تصويب شد بخشي از نشريات الكترونيكی را كه روي حامل يا برخط منتشر مي‌شوند و موضوع فعاليت آنها خبر، گزارش و تحليل است، شامل قانون مطبوعات دانسته و اين گروه از رسانه‌ها از آيين‌نامه ساماندهي و توسعه و ساير حوزه فرهنگ مستثني هستند. فعاليت‌هاي تبليغي هم به موجب لايحه قانوني تصويب شده شوراي انقلاب باید مجوز خاص تبليغاتي بگيرند. به جزاين دو حوزه، ساير فعاليت‌هاي فرهنگي ديجيتال كه در بند ط ماده 1 آيين‌نامه ساماندهي تعریف شده، بر اساس اين آيين‌نامه و با مجوز وزارت ارشاد قابل انجام است.
وي افزود: آنچه كه وزارت ارشاد براي آن مجوز صادر مي كند مختص مركز، واحد و موسسه است. شخص، احتياجي به مجوز ندارد. مجوز زماني معنا پيدا مي‌كند كه يك فعاليت‌شان عمومي پيدا كند. اين در بند «ظ» ماده 1 آيين‌نامه واحد فرهنگي ديجيتال تعريف شده است. علاوه بر اين وزارت ارشاد در اين آيين‌نامه مكلف شده است كه براي انتشار نشريات ديجيتال كه فعاليت مستمر ندارند و به صورت موردي منتشر مي‌شوند نيز مجوز انتشار صادر كند.مشاور مركز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه ديجيتال وزارت ارشاد با تاكيد بر مشاركت تشكل‌هاي صنفي دراين آيين‌نامه گفت: وزارت ارشاد مكلف شده تمامي مراحل از جمله تدوين ضوابط و دستورالعمل‌هاي اجرايي تا اعطاي حمايت‌ها و ارزيابي تقاضا را با مشاركت تشكل‌هاي صنفي انجام بدهد.
وي تشكيل كارگروه مشترك با همكاري كميسيون رسانه‌هاي ديجيتال و نشر الكترونيكی سازمان نظام صنفي رايانه‌اي تهران و مركز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه ديجيتال وزارت ارشاد را بستر مناسبي براي تعامل و استفاده از ظرفيت‌هاي سازمان نظام صنفي برشمرد و اظهار داشت: خوشبختانه با جلسات و مذاكرات انجام شده بستر تعامل در قالب اين كارگروه مشترك فراهم شده و اميد است اين تعامل منجر به پيشبرد اهداف مدنظر اين آيين‌نامه شود.
در ادامه اين همايش، بهبهاني به سوالات حاضران پاسخ گفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :