fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 669
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1390 12:57

دبیر انجمن شرکت‌های اینترنتی در گفت وگو با فناوران دلایل امضا نشدن قرارداد با شرکت زیرساخت را شرح داد:

ایرادات شش گانه «تلفا» به قرارداد زیرساخت

يكسال و دو ماه از تشكيل تعاوني تلفا و تفتان كه قرار بود وضعيت بازار VOIP را تا اندازه اي متحول كنند، مي گذرد و هنوز قرارداد اين دو تعاوني با شركت زيرساخت امضا نشده است. بنابر اظهارات كارشناسان يك طرفه بودن اين قرارداد باعث شده تا مسوولان دو تعاوني براي امضاي آن كمي تامل كنند. به گفته آنها شركت ارتباطات زيرساخت قرارداد را به گونه اي تنظيم كرده است كه شركت هاي عضو تعاوني ها با عقد آن متضرر خواهند شد.
نایب رییس و دبیر انجمن شرکت های اینترنتی با اشاره به قرارداد شركت زيرساخت، مي گوید: قرارداد شرکت زیرساخت شش ایراد عمده دارد که در تلاشیم طی مذاکره با شرکت زیرساخت این شش ایراد رفع شودکه قطعا پس از برطرف شدن ایرادات قرارداد امضا خواهد شد.

فخری زارع

 نایب رییس و دبیر انجمن شرکت‌های اینترنتی با اشاره به قرارداد شركت زيرساخت، مي‌گوید: قرارداد شرکت زیرساخت شش ایراد عمده دارد که در تلاشیم طی مذاکره با شرکت زیرساخت این شش ایراد رفع شودکه قطعا پس از برطرف شدن ایرادات قرارداد امضا خواهد شد.

علیرضا علمی می‌افزاید: شرایط برای امضا قرارداد که در دومین گردهمایی شرکت‌های دارای مجوز اوريجینیشن که با حضور برخی مدیران شرکت‌های زیرساخت ومسوولان دستگاه‌های نظارتی برگزار شد به تصویب آحاد اعضای

 صنف رسید.

وی اضافه مي‌کند: در آن جلسه رای‌گیری شد و اکثریت امضای قرارداد را منوط به منصفانه شدن و رفع شدن ایرادات اصلی عنوان کردند.

علمی می‌گوید: هیات مدیره شرکت تعاونی تلفا که مسوول امضای قرارداد است تابع مطلق نظرات اعضای صنف است و طبق قانون نمی‌تواند حرکتی برخلاف نظر اکثریت انجام دهد.

  طول مدت زمان قرارداد کم است

وی در مورد نخستین ایراد قرارداد زیرساخت مي‌گوید: طول مدت این قرارداد کم  است. ما از شرکت زیرساخت درخواست کرده‌ایم که این قرارداد پنج ساله باشد ولی متاسفانه این قرارداد یکساله بوده و مدت زمان آن برای شرکت‌ها بسیار کم است.

دبیر انجمن شرکت‌های اینترنتی در ادامه مي‌افزاید: بر اساس این قرارداد تعاونی‌ها موظفند یک فقره ضمانت غیر مشروط و غیر قابل برگشت با مدت اعتبار اولیه برای مدت قرارداد و قابل تمدید به مبلغ 4 میلیارد ریال به نام شرکت ارتباطات زیرساخت تحت عنوان تضمین انجام تعهدات قرارداد ارایه کند. در عین حال  شرکت‌ها باید مبلغ 300 میلیون تومان نیز نقدی به حساب شرکت زیرساخت واریز کنند که البته این مبلغ باید شارژ شود.

 

  مسوولیت‌های تضامنی

علمی همچنین با بیان اینکه مسوولیت‌ها نیز در قرارداد نسبت به هم تضامنی است، مي‌گوید: طبق این بند از قرارداد اگر یکی از اعضای شرکت خلاف کند کل شرکت 50 میلیون تومان جریمه خواهد شد.

 وی مي‌افزاید: در ماده 7 این قرارداد به جبران خسارت اشاره شده که در صورت وارد شدن هرگونه خسارت به شرکت زیرساخت که ناشی از قصور، کوتاهی وتخلف شرکت‌ها باشد، زیرساخت مي‌تواند نسبت به مطالبه خسارت اقدام و در صورت پرداخت نشدن و جبران خسارت بنا بر تشخیص خود از محل تضامین ماخوذه برداشت کند.

وی در ادامه با اشاره به مبلغ دریافتی زیرساخت از ترافیک صادره مي‌گوید: مطابق مصوبه شماره 67 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات شرکت‌های voip باید ترافیک خود را از بستر ip برقرار كنند و بابت هر دقیقه ترافیک صادره مبلغ 100 ریال به شرکت زیرساخت پرداخت کنند که ما در تلاشیم این مبلغ را به 10 ریال کاهش دهیم.

وی اضافه مي‌کند: البته در تبصره یک ماده 4 به این امر توجه شده و در صورت تغییر تعرفه توسط رگولاتوری از تاریخ تصویب در این قرارداد اعمال خواهد شد.

وی مي‌گوید: در دومین گردهمایی سالیانه صنف به تصویب رسید که درخواستی مبنی بر کاهش عوارض ترانزیت ترافیک بین‌الملل به یک تومان در دقیقه رسما تسلیم سازمان تنظیم مقررات شود که این مهم صورت پذیرفت و هم اکنون اعضای صنف طرحی را آماده کرده‌اند تا با ارایه آن به رگولاتوری زمینه تصویب تعرفه جدید در کمیسیون سازمان تنظیم مقررات فراهم آورند.

دبیر انجمن شرکت‌های اینترنتی مي‌گوید: به دلایل نامعلومی این درخواست به مذاق برخی از مسوولان در طرف اول خوش نیامد تا جایی که به طور غیر رسمی مذاکرات با تلفا را به حالت تعلیق در آوردند.

 

  فسخ بنابر مصلحت

وی ضمن ایراد از بند فسخ بنا بر مصلحت مي‌گوید: بر اساس این بند شرکت زیرساخت در طول اجرای قرارداد مي‌تواند هرقسمت از حدود یا کل قرارداد را بنا بر مصلحت و تشخیص خود تعلیق یا فسخ کند که در این صورت هزینه‌های معقول متحمله را غیر از آنچه ناشی از قصور شرکت‌ها باشد، پرداخت مي‌کند. علمی اضافه مي‌کند: ما ایرادات قرارداد را مجددا به شرکت زیر ساخت اعلام خواهیم كرد ومجدانه تقاضا داریم نظرات ما را که همانا فرآیند نظرات بیش از 80 شرکت است در قرارداد اصلاح كند.

وی اضافه مي‌کند: شایسته است رگولاتوری و نماینده‌ای از سوی مقام وزارت ارتباطات بر این مهم و فرآیند این قردادها نظارت كنند.

علمی در نظر دارد در صورت عدم تعمیم نظرات صنف، در مکاتبات جداگانه‌ای درخواست خود را در این خصوص به مقامات عالی رتبه ابلاغ كند.

وی مي‌گوید: متاسفانه با توجه به اینکه دو تعاونی وجود دارد، ممکن است سوءاستفاده‌هایی از رقابت‌های پنهان این دو تعاونی صورت پذیرد که این شدیدا به ضرر اعضای صنف است که مبادا مدیران شرکت تعاونی تلفا یا تعاونی دیگر در یک رقابت نسبت به یکدیگر برخی منافع اعضا را نادیده گرفته و قرارداد را امضا كنند.

وی مي‌افزاید: البته در نسخه جدید قرارداد بحث واگذاری ترمینیشن به دو تعاونی نیز مطرح شده که البته متن تبصره این بند به این ماده هیچ تعهدی را متوجه زیرساخت نمي‌کند و فکر مي‌کنم بیشتر جنبه تشریفاتی دارد تا در تعاونی برای امضای قرارداد ایجاد انگیزه كند. در حالی که به کار رفتن عباراتی چون اختیار دارد یا در صورت صلاحدید و با قیود و شروط و اما و اگر‌ها و البته بیشتر جنبه وعده‌ای تخیلی وغیر عملیاتی را متوجه این موضوع مي‌كند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :