fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
یادداشت سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گفت و گوی سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 273523
تاریخ انتشار : 9 آذر 1399 10:24

آغاز برخورد با ناشران کپی های بازی های ایرانی

معاون نظارت بنیاد ملی بازی های رایانه ای گفت:براساس برنامه حمایت از تولیدکنندگان داخلی، از ابتدای دی ماه با عرضه کنندگان بازی هایی که با هر تغییری حق پدیدآورنده را ضایع کند، برخورد خواهد شد.
undefined

فناوران - «عقیل منصوری» معاون نظارت بنیاد ملی بازی های رایانه ای با اعلام این که درگاه های عرضه کننده بازی های رایانه ای، برای جمع آوری و حذف بازی های غیرمجاز و تغییریافته (مادسازی شده MOD)، تا پایان آذرماه ۱۳۹۹ فرصت دارند، گفت: از آنجا که به واسطه نشر کپی های غیر قانونی بازی ها (اصطلاحا بازی قفل شکسته) تولیدکنندگان و عرضه کنندگان متضرر می شوند، با هدف حمایت از تولیدکنندگان داخلی، از ابتدای دی ماه ۱۳۹۹ با عرضه کنندگان بازی هایی که در آن ها با ایجاد هرگونه تغییرات و تقلب، حق پدیدآورنده برای ورود و پیشرفت ضایع شده باشد، برخورد خواهد شد.

معاون نظارت بنیاد یاد شده افزود: درآمد بازی ها تولید ملی محسوب می شود و از فروش و هیجان رقابت این نرم افزارها و ابزارهای داخلی آن تامین می شود، عرضه کنندگانی که نسخه های تغییریافته بازی های «دارای پروانه انتشار» را عرضه می کنند، علاوه بر آن که با همراهی سایر نهادهای نظارتی از دسترس خارج می شوند، مشمول برخوردهای قانونی مرتبط نیز خواهند شد.

او همچنین گفت: ارایه نسخه های تقلبی بازی های برخط و استفاده افراد متخلف از این بازی ها و حساب های کاربری مربوطه، ضررهای هنگفتی به صنعت بازی های رایانه ای وارد کرده و ثمره تلاش بازی سازان را در دسترس عموم قرار داده است، آن هم با قیمتی ارزان که فقط نصیب سودجویان می شود.

به گفته منصوری، بازی سازان ایرانی برای گزارش انتشار بازی تغییر یافته خود و همچنین گیمرها (بازیکنان بازی های رایانه ای)  و عموم مردم، برای ارسال گزارش ها و درخواست برخورد با عرضه کنندگان متخلف، می توانند مراتب را با ذکر مشخصات بازی و نشانی آن بروی درگاه عرضه کننده، به پست الکترونیک ستاد ساماندهی بازار بازی های رایانه ای به نشانی Rasad@ircg.ir ارسال کنند.

معاون نظارت بنیاد گفت: بنیاد ملی بازی های رایانه ای مرجع صدور پروانه انتشار بازی ها بوده و این دست اقدامات صرفا شامل بازی های دارای پروانه انتشار می شود. چنانچه بازی سازان ایرانی که بازی شان مشمول موارد تخلف فوق شده، تمایل به بهره برداری از خدمات حمایتی-نظارتی بنیاد دارند، در اسرع وقت درخواست های خود برای دریافت پروانه انتشار را به نشانی Nezarat@ircg.ir ارسال کنند.

به گزارش ایرنا، در گذشته برخی از سایت ها با شکستن قفل های بازی و قرار دادن کدهای تقلب در آن باعث می شدند بازی هایی که توسط مجموعه های بازی سازی در اختیار کاربران قرار می گرفت بدون پرداخت هزینه و حق مولف ارایه شود. این کار حق بازی سازها را ضایع می کرد و باعث می شد محصول آن ها پیشرفتی از نظر مالی نداشته باشد. کم شدن درآمد شرکت های بازی ساز باعث شد بنیاد ملی بازی های رایانه ای در تصمیمی تازه با کارهای اینچنینی برخورد کند تا دیگر کسی نتواند بازی ها را با دست بردن در ساختار درست شان به متقاضیان ارایه کند. این تصمیم تازه از ابتدای دی ماه عملی خواهد شد.

منبع:بنیاد ملی بازی های رایانه ای نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :