fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
یادداشت سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گفت و گوی سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 273559
تاریخ انتشار : 10 آذر 1399 10:41

نگرانی از وضعیت نابه‌سامان زباله‌های الکترونیکی

نمایندگان پارلمان بریتانیا: شرکت های فناوری از زیر مسوولیت خود شانه خالی می کنند

نمایندگان مجلس بریتانیا می گویند که غول های جهانی مانند آمازون و اپل، باید در زمینه جمع آوری، بازیافت و تعمیر محصولات شان را بپذیرند تا از میزان 155 هزار تن زباله الکترونیکی که هر سال در این کشور تولید می شود، کاسته شود.
undefined

آی تی من- کمیته بازرسی محیط زیست مجلس بریتانیا، با انجام تحقیقاتی دریافته که این کشور، نسبت به سایر کشورها در زمینه ایجاد اقتصاد چرخه ای در زباله های الکترونیکی عقب افتاده است. بریتانیا از نظر تولید زباله های الکترونیکی در جهان، پس از نروژ در رده دوم قرار دارد. اما نمایندگان مجلس این کشور می گویند که بریتانیا، به درستی در زمینه جمع آوری و بازیافت این زباله های مناسب عمل نمی کند.

این نمایندگان در تحقیق مورد نظر می نویسند: حجم بالایی از این زباله های الکترونیکی، راهی محل های دفن زباله می شود، سوزانده می شود یا به خارج از کشور منتقل می شود. بر اساس قوانین جاری، تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم الکترونیکی، مسوول این زباله ها هستند، اما به وضوح از زیر بار این مسوولیت شانه خالی می کنند. این گزارش می افزاید: در حدود 40 درصد زباله های الکترونیکی بریتانیا به خارج فرستاده می شود که بخش عمده ای از این فرایند، غیرقانونی است. گزارش تحقیق یاد شده که پنج شنبه گذشته منتشر شد، بیان می دارد که  سونامی زباله های الکترونیکی، موجب دور ریز منابع ارزشمندی است که برای آینده پایدار، حیاتی هستند.

آمارها نشان می دهد که کامپیوترها، گوشی های هوشمند، تبلت ها و سایر تجهیزات الکترونیکی که به زباله الکترونیکی تبدیل می شوند، به دلیل فلزات گران بهایی که در آنها به کار رفته، مانند طلا، نقره، مس، پلاتین و سایر مواد خامی همچون تنگستن و ایندیوم، ارزشی  در حدود 62.5 میلیارد دلار در سال دارند.

اما در مواجهه با کسب وکارهایی مانند آمازون و eBay، که در واقع بازارگاه هستند، یک نقص قانونی وجود دارد. قانون بیان می دارد که تولیدکنندگان و خرده فروش ها در زمینه جمع آوری و بازیافت زباله های الکترونیکی مسوولیت دارند؛ اما این بازارگاه ها، در واقع نه خرده فروشند و نه تولید کننده. نمایندگان مجلس بریتانیا نیز این خرده فروشی های آنلاین را متهم می کنند که از این مفر قانونی استفاده کرده و از زیر بار مسوولیت شانه خالی می کنند.

این نمایندگان می گویند: خرده فروش های آنلاین و بازارگاه های بزرگی مانند آمازون، با همه ادعایی که درباره اقتصاد پایدار دارند، تا کنون، با سر باز زدن از جمع آوری و بازیافت لوازم الکترونیکی، به گونه ای که سایر سازمان ها انجام می دهند، نقش خود را در اقتصاد چرخه ای ایفا نکرده اند.

با توجه به رشد نجومی فروش آنلاین از سوی صاحبان برند، به ویژه در سال جاری که با بحران همه گیری کرونا مواجهیم، کمیته بازرسی محیط زیست پارلمان بریتانیا خواستار جمع آوری محصولات و پرداخته هزینه بازیافت از سوی بازارگاه های آنلاین شده تا شرایط نسبتا برابری با خرده فروشی های فیزیکی و تولیدکنندگانی که محصولات شان را روی پلتفرم ها نمی فروشند، ایجاد شود.

نمایندگان مجلس بریتانیا همچنین در گزارش خود، از اقدام شرکت ها در کاهش عمر محصولات شان انتقاد کرده اند. در این گزارش آمده است که طول عمر بسیاری از محصولات الکترونیکی، عمدا کاهش داده می شود. بررسی ها نشان می دهد که شرکت های فناوری مانند اپل، قطعات داخلی محصولات شان را به هم چسب یا لحیم می کنند تا تعمیر آنها تقریبا غیرممکن شود.

این نمایندگان می گویند: مصرف کنندگان، روی محصولاتی که خریداری می کنند، کنترلی ندارند و نمی توانند قطعات آنها را برای تعمیر، از دستگاه خارج کنند. همچنین دفترچه های راهنما هم به منظور رفع مشکلات، در اختیار آنان قرار نمی گیرد. در عوض، هزینه ای که اپل برای تعمیر دستگاه ها درخواست می کند، آنقدر بالاست که از نظر اقتصادی، تعویض محصول به صرفه تر باشد.

این گزارش بیان می دارد: شرکت های فناوری اکنون باید در زمینه ایجاد مدل های کسب وکار پایدار و دوست دار محیط زیست، پیش قدم شوند؛ به شکلی که به بهره برداری بیش از حد از منابع طبیعی متکی نباشند.

این گزارش 4 خواسته مشخص مطرح می کند که عبارتند از:

حق تعمیر در قانون درج شود.

مالیات بر ارزش افزوده محصولات الکتریکی و الکترونیکی تعمیری، کاهش یابد. تمامی تولیدکنندگان مکلف شودن که محصولات بازیافتی را جمع آوری کنند و برای بازیافت آنها هزینه بپردازند.

اهداف بلندمدت با هدف جمع آوری، استفاده مجدد و بازیافت زباله های الکترونیکی با تمرکز بر کاهش مصرف، استخراج و نگهداری مواد خام باارزش تدوین شود.

در واکنش به این گزارش، اپل اعلام کرد: ما از گزارش کمیته بازرسی محیط زیست پارلمان، شگفت زده و ناامید شدیم؛ زیرا به هیچ کدام از تلاش های اپل برای صرفه جویی در منابع و محافظت از کره زمین که متعلق به همه ماست، توجهی نکرده بود.

این شرکت افزود:  گزینه های بیشتری از قبل، برای تعویض، بازیافت و دریافت خدمات باکیفیت تعمیر در اختیار خریداران قرار گرفته و در آخرین سری از محصولات اپل واچ، آی پد و آیفون، از مواد بازیافتی در ساخت قطعات اصلی استفاده شده است.

اپل تاکید کرد: ما به همکاری با پارلمان و دولت بریتانیا در زمینه مستندسازی تعهدات پیشگامانه اپل و حمایت از تلاش های مشترک برای سپردن زمینی سلامت و اقتصادی پاک به نسل بعدی، ادامه خواهیم داد.

یک سخنگوی آمازون نیز در واکنش به این گزارش گفت: آمازون به کاهش زباله و کمک به مشتریان در استفاده مجدد، تعمیر و بازیافت محصولات متعهد است. ما گزینه های متعددی را فراهم کرده ایم که هر کسی بتواند به آسانی، از طریق وب سایت محصولات دست دوم آمازون (second chance) به این محصولات دسترسی داشته باشد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :