fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
یادداشت سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گفت و گوی سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 685
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1390 14:8

ایموتیکان یا شکلک؛ اسمایلی ها از کجا آمده اند

ایموتیکان یا شکلک، حالت صورت است که در اینترنت توسط کاراکترها نمایش داده شده باشد.

. از ایموتیکان برای نمایش حالت‌های متنوع روحی استفاده می‌کنند ولی عده‌ای می‌گویند که شکلک‌ها فقط نشان دهنده حالت‌های مختلف صورت یا بدن افراد هستند.این عبارت از ترکیب دو عبارت انگلیسی Emotionاحساس و Iconشکلک به وجود آمده و بعضی‌ها با تقلیل دادن آن به شکلک ویژه خنده، به کل ایموتیکان‌ها، اسمایلی می‌گویند.شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که ایموتیکان‌ها چیزی بسیار قدیمی‌تر از اینترنت هستند. این شکلک‌های متنی از قرن نوزدهم به بعد به خصوص در نوشته‌های طنز آمیز استفاده می‌شده‌اند ولی اولین نمونه دیجیتالی از اسمایلی در اینترنت را باید مربوط به ایمیلی که در سال ۱۹۸۲ ارسال شد دانست که پیشنهادی برای استفاده از این کاراکترها در آن مطرح شده بود.این پیشنهاد در عرض چند ماه به تمام آرپانت و یوزنت‌ها رسید و افراد شروع کردند به ابداع انواع دیگری از ایموتیکان‌ها برای ابراز طیف وسیعی از احساسات. این موضوع تا امروز ادامه دارد

ایموتیکان‌های غربی

پر استفاده‌ترین نوع شکلک‌ها، ایموتیکان‌های غربی است. اسمایلی (چهره خندان) مشهورترین و قدیمی‌ترین آن‌هاست (-: که البته می‌تواند چهره ناراحت هم به خود بگیرد: )-: . البته خودتان هم متوجه شده‌اید که این روزها تقریبا همه برای صرفه‌جویی در پهنای باند، دماغ را از اسمایلی‌ها حذف می‌کنند. انواع مشهور دیگر ایموتیکان‌های غربی عبارت هستند از :D برای خنده با دهان باز، (; برای چشمک و نمونه‌های مشابه. البته در تایپ فارسی به دلیل پیچیدگی جهت بسیاری اسمایلی‌ها، افراد به سمت تایپ کامل آنها گرایش پیدا کرده‌اند؛ مثلا با گفتن “: دی” به معنای خنده با دهان باز.

ایموتیکان‌های ژاپنی

ژاپنی‌ها مخترع ایموتیکان‌هایی هستند که نیازی به چرخاندن سر ندارد. این نمونه‌ها از سال ۱۹۸۶ ظاهر شدند و تا به امروز با پایه اصلی (*_*) در اینترنت حضور دارند. پرانتزها نشان دهنده لپ و ستاره‌ها نشان دهنده چشم‌ها هستند. حالا کافی است شروع کنید به اضافه کردن یا تغییر اجزا برای ساخت احساسات دیگر. مثلا استفاده از T برای گریان کردن چشم‌ها (T_T) یا (x_x) برای نشان دادن استرس.

ایموتیکان‌های کره‌ای

پایه شکلک‌های کره‌ای مانند شکلک‌های ژاپنی‌ است اما با توجه به حروف زیادتر زبان کره‌ای (کاراکترهای جاموس) دست فرد در ابراز احساسات بازتر است. مثلا T_T نشان دهنده گریه زیاد است.

ایموتیکان‌های ترکیبی

غربی‌ها با دیدن پتانسیل ایموتیکان‌های شرقی، شروع به استفاده از آنها کردند. مثلا اگر یک نفر از شما بپرسد که چکار می‌کنید ممکن است جواب بدهید d(^_^)b یعنی مشغول گوش کردن به موسیقی هستید یا برای ابراز خوشحالی زیاد از این اسمایلی با دهن بسیار طولانی استفاده کنید^_______________________^ .

ایموتیکان ‌ Orz

این شیوه از ایموتیکان که ابتدا در سال ۲۰۰۲ دیده شد، به جای نمایش صورت تلاش می‌کند تا کل بدن را نمایش دهد. مشهورترین نمونه ایموتیکان‌های بدنی Orz است. شاید کمی طول بکشد آن را ببینید ولی همین که دیدید از آن لذت خواهید برد Orz یک آدم است که سجده یا تعظیم کرده O نشان دهنده سر، r  نشان دهنده بدن و z نشان دهنده پاهای جمع شده است Orz ( برای دیدنش سرتان را به سمت چپ خم کنید).

در سال ۲۰۰۲ یک نفر که می‌خواست در مورد وضعیت کابلش سوال بپرسد سعی کرد وضعیت آن را ترسیم کند و به این رسید:    و بقیه تذکر دادند که این شبیه یک انسان تعظیم کرده است. این روزها عبارت Orz به تنهایی یک ژانر از ایموتیکان است که البته نباید آن را با m(_ _)m که نشانه “ تعظیم برای عذرخواهی” است اشتباه گرفت.

ایموتیکان‌ تصویری

این گروه آشنا هستند؛ جایگزینی ایموتیکان‌های متنی قبلی با نمونه‌های کوچک تصویری. امروزه بسیاری از برنامه‌ها، به شکل خودکار ایموتیکان‌های متنی را به تصویر تبدیل می‌کنند.انواع دیگری تصاویر با استفاده از گیف متحرک ساخته می‌شوند و استفاده از آنها تقریبا در انحصار آماتورهای

 وب است.

منبع: کتاب نارنجی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :