fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
یادداشت سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گفت و گوی سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 29442
تاریخ انتشار : 15 تیر 1392 11:49

به نام یک حرفه ای

از سالن سینما که بیرون می آمدم، علاوه بر اینکه به فیلم خوش ساخت با داستان جذابی که دیده بودم فکر می کردم، به یک نفر نیز می اندیشیدم. بله! به اصغر فرهادی. به اصغر فرهادی می اندیشیدم که در چند سال اخیر چشم سینمادوستان داخلی را به دیدن فیلم های خوب و خوش ساختش روشن کرده و ستایش جهانیان را نیز برانگیخته است.

احسان طریقت

چه طرفدار او باشید و چه منتقد او، اصغر فرهادی یک فرد موفق است. موفقیتی که بسیاری از ما در پی کسب آن هستیم؛ اما موفقیت یک امر اتفاقی نیست. چطور او موفق می‌شود جهانی فیلم بسازد و جمعی دیگر با همه امکانات در حد فیلم‌های درجه ب و ج باقی می‌مانند؟ چطور او می‌تواند لب تماشاگران سخت‌گیر را به تحسین بگشاید و برخی دیگر تنها برای گیشه فیلم می‌سازند؟ شاید یکی از پاسخ‌های این سوال در این باشد که او چطور و چگونه به حرفه‌اش نگاه می‌کند.
فرهادی به عنوان یک حرفه‌ای، نگاهی فراتر از «ساخت فقط یک فیلم برای تماشاگر» دارد. اگر او قرار بود که فقط یک فیلم بسازد تا فیلمی ساخته باشد، خوب تکلیف تا حد زیادی معلوم بود! اما فیلم‌سازی برای او یک عشق است. چیزی که به آن نگاهی فراتر از فقط یک فیلم دارد. او جریان زندگی را در نمایی از فیلم‌هایش به نمایش می‌گذارد و خود در پشت صحنه، با حرفه‌اش زندگی می‌کند. شاید اعتقاد او به کاری که انجام می‌دهد و نگاهی فراتر از یک کار به آن، اثرگذاری و تاثیر بیشتری از فیلمش را در اذهان باقی می‌گذارد.
اصغر فرهادی یک شبه به جایی نرسیده است که جایزه اسکار بگیرد. او هم از همان امکانات و فضایی استفاده کرده که دیگران هم در آن حضور دارند؛ اما استواری و پیشرفت قدم به قدم او موفقیت را برایش رقم زده. موفقیت امری است که رخ دادن آن در بستر زمان و به آرامی شکل می‌گیرد. اینکه ‌بخواهیم ره صد ساله را یک شبه بپیماییم کمی به داستان سیندرلا و چوب جادوی فرشته مهربان شبیه است. اگر این‌طور می‌اندیشید، مراقب زنگ دوازدهم ناقوس باشید!
از سالن سینما که بیرون می‌آمدم به عنوان یک علاقه‌مند به سینما و فیلم، اینکه فیلم یک حرفه‌ای را دیده بودم خشنود بودم. از اینکه او برای تماشاگرانش کاری انجام می‌دهد که خود به آن باور دارد، ارزش فیلمش را دو چندان می‌کند. به پوستر فیلم «گذشته» نگاهی انداختم و احساس غرور کردم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :