fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
پربیننده ترین خبرهای سرویس
یادداشت سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گفت و گوی سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
کد خبر : 721
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1390 0:0

انبار همه کتاب های دنیا برای دیجیتالی شدن

دانشمند علوم رایانه ای MIT تلاش می کند از تمام کتاب هایی که تا به حال در دنیا چاپ شده، یک نمونه تهیه و در انبار خود نگهداری کند. ایده اختصاصی در این پروژه محافظت از نسخه فیزیکی کتاب ها و ارایه نسخه دیجیتالی از کتاب برای استفاده عموم خواهد بود.

مهر-  یک مرد 50 ساله به نام بروستر کال سال 1996 یک آرشیو اینترنتی راه اندازی کرد تا بتواند با کمک آن از هر صفحه اینترنتی که تا کنون بر روی اینترنت ارسال شده است، یک نسخه نگه دارد. وی اکنون با توسعه دادن پروژه‌اش تصمیم دارد یک نسخه از تمامی کتاب‌هایی که تا کنون در جهان چاپ شده‌اند را نیز به آرشیو خود اضافه کند.

کال می‌‌گوید ما می‌خواهیم کتاب‌ها برای همیشه جاودانه باشند. وی تا کنون 500 هزار نسخه کتاب را جمع‌آوری کرده است.این پروژه با پروژه عظیم گوگل که در آن مهندسان در حدود 130 میلیون نسخه کتابی که احتمالا در سرتاسر جهان وجود دارند را اسکن کرده و به کتابخانه دیجیتال گوگل می‌افزایند، فاصله زیادی دارد. اما کال امیدوار است به 10 میلیون نسخه کتاب دست پیدا کند.

وی به تازگی ایده‌ای ابتکاری به نام “کتابخانه باز” را اجرا کرده که طی آن بیش از 3 میلیون نسخه کتاب اسکن شده و به صورت رایگان در اختیار عموم قرار گرفته‌اند


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :