آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1275
تاریخ انتشار : 6 شهریور 1390 0:0
تعداد بازدید : 2386

رییس کمیته مخابرات مجلس:

اپراتور سوم آذرماه سیم کارت عرضه می کند

بهره برداری از سومین شبکه اپراتوری موبایل کشور که قرار بود اول خرداد ماه سیم کارت های نسل سوم خود را وارد بازار کند طبق گفته ريیس کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی به آذر ماه امسال موکول شد.

خبرگزاری مهر - تلاش برای راه‌اندازی نسل سوم موبایل و بهره برداری از سومین اپراتور تلفن همراه در کشور به بهمن ماه سال 86 برمی‌گردد که هیات دولت در جلسه خود طی مصوبه‌ای چارچوب این پروژه را مشخص کرد تا براساس آن استفاده از فناوری نسل سوم GSM، استفاده از سرمایه‌گذار خارجی با حداکثر حق‌السهم 49 درصد و امکان اپراتوری منطقه ای در کشور پیاده سازی شود.
اما پس از کش و قوس های فراوان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موفق شد اردیبهشت ماه سال 89 شرکت تامین تله‌کام وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی - شستا - را به عنوان بهره‌بردار این پروژه اعلام کند که طبق پروانه صادر شده برای این اپراتور قرار بود از اوایل خرداد ماه 90 شبکه نسل سوم موبایل در ایران راه‌اندازی و سیم کارت‌هایی با قابلیت این فناوری که در دنیا نیز فراگیر شده وارد بازار شود اما این امر تاکنون محقق نشده است.
علی مطهری، ريیس کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی در مورد پیگیری‌های انجام شده از سوی این کمیته برای دلایل تاخیر در راه‌اندازی پروژه اپراتور سوم به حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کمیسیون صنایع و معادن مجلس اشاره کرد و گفت: با توجه به اظهارات وزیر ارتباطات به نظر می‌رسد سیم‌کارت‌های اپراتور سوم، آذرماه عرضه شوند.وی با بیان اینکه پروژه اپراتور سوم برای سرویس‌دهی به تاخیر افتاده است ادامه داد: البته همه پروژه‌ها تاخیر دارند و تاخیر در این پروژه مساله خاصی نیست.
مطهری با اشاره به پیش‌بینی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای سرویس دهی اپراتور تامین تله‌کام در آذر ماه امسال افزود: مسایل موجود در پروژه اپراتور سوم باید حل شود.
ريیس کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حتی اگر پروژه اپراتور سوم موبایل شش ماه هم با تاخیر به بهره‌برداری برسد بهتر از این است که پروژه تعطیل شود، گفت: برخی دلایل این اپراتور برای تاخیر در راه‌اندازی شبکه‌اش موجه است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیشترین مشکلات مربوط به تاخیر در شبکه اپراتور سوم موبایل را مشکلات بانکی کشورها و تامین تجهیزات عنوان کرد و گفت: این اپراتور می‌تواند سرمایه گذار خارجی برای این پروژه جذب کند و جذب سرمایه‌گذار بلامانع است.
مطهری گفت: برای راه‌اندازی این پروژه ملی بهتر است که به آن نگاه مثبت داشته باشیم.
در همین حال مسوولان اپراتور سوم موبایل هم در معدود اظهارات خود خواستار تحمل و بردباری بیشتر اهالی مطبوعات و ذي‌نفعان درباره این پروژه ملی شدند و اعلام کردند که طی ماه های آینده خبرهای خوشی در زمینه راه اندازی این شبکه اعلام می‌کنند. این مسوولان تاکید کردند که این شبکه همچنان مراحل تست فنی خود را می‌گذراند.
امکان دسترسی همزمان به صدا و تصویر و جا به جایی اطلاعات با سرعت حداقل 512 کیلوبیت و حداکثر 2 مگابیت بر ثانیه از جمله مزایای سیم کارت های نسل سوم خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :