آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 14427
تاریخ انتشار : 19 مهر 1391 11:8
تعداد بازدید : 2953

گزارش یک هفته بحران در بازار ارز

بازار ارز در کنف حمایت نیروهای امنیتی و نظامی که با دستور صریح رییس جمهور به میدان آمده اند و بازداشت بیش از 50 نفر از “اخلال گران ارزی” آشکارا از تب و تاب افتاده است.
دیروز در خیابان فردوسی و چهار راه استانبول هیچ کس خریدار دلار نبود، همه فروشنده بودند. چند خیابان آن سوتر اما، نمایندگان تازه نشسته بر صندلی های سبز ساختمان بهارستان، در تکاپوی به مجلس کشاندن رییس جمهور بودند تا از او بخواهند که دلایل آشفتگی های چند هفته اخیر بازار ارز را بیان کند. در لابه لای بحث های ارزی نمایندگان در دو سه روز گذشته، زمزمه طرحی نیز به گوش می رسد که تنها یک بار در اوان انقلاب صورت تحقق یافته است “طرح عدم کفایت رییس جمهور”.
در گزارشی که می خوانید مروری داشته ایم اجمالی به مهم ترین رویدادهای بازار ارز و حواشی آن.

   رکود بازار ارز
 بازار ارز همچنان راکد است. رسانه‌ها از خطر "سونامی‌نقدینگی" می‌نویسند و زمزمه‌های طرح عدم کفایت احمدی‌نژاد در شرایطی به گوش می‌رسد که نرخ دلار به ۲۸۵۰ تومان کاهش یافته است. برخی نمایندگان مجلس از تلاش برای طرح سوال یا رای‌گیری برای عدم کفایت احمدی‌نژاد سخن می‌گویند.
پیش از ظهر دوشنبه (۱۷ مهرماه) نرخ دلار در اتاق مبادلات ارزی به 25550 ریال کاهش یافت و دیروز سه‌شنبه نیز شیب نرمی‌را با 70 ریال کاهش طی کرد و 25480 ریال فروخته شد.
هم‌زمان اعلام شد که تعداد افرادی که به اتهام اخلال و قیمت‌سازی کاذب در بازار ارز دستگیر شده‌اند به 50 نفر رسیده است. دیروز یکی از روزنامه‌ها نوشت که برخی دستگیر شدگان اعترافات تکان دهنده‌ای کرده‌اند. اما اسامی، موقعیت و جزییات اعترافات آنها هنوز فاش نشده است.
غلامرضا مصباحی مقدم، رییس کمیسیون برنامه‌ و بودجه مجلس گفته است: «یکی از عوامل کاهش قیمت ارز دستگیری برخی از اخلال‌گران در بازار ارز بود، چرا که این دلالان به تعیین نرخ‌های صوری می‌پرداختند.»
پایگاه خبری تحلیلی فرارو نوشت که اتحادیه سراسری طلا و جواهر نرخ رسمی‌انواع ارزهای خارجی را تعیین نکرده است، اما صرافی‌ها، ضمن تاکید بر اینکه خرید و فروشی انجام نمی‌دهند، قیمت دلار را دو هزار و ۸۵۰ تومان، یورو را سه هزار و ۶۵۰ تومان و پوند را ۴۵۵۰ تومان اعلام کرده‌اند.
در همین حال نشریه الکترونیکی بازتاب  هشدار داد: «ایجاد فضای امنیتی گرچه می‌تواند در کوتاه مدت جو روانی سقوط آزاد ریال در برابر دلار را متوقف کند، اما نمی‌تواند مساله عرضه و تقاضا را در بازار حل کند. به همین دلیل عملا کسی در بازار ارز فروشنده نیست.»

 نقدینگی بحران‌زا
طی چند ماه گذشته نوسانات شدید بازار ارز سبب شده است که سیاست‌های دولت در زمینه افزایش نقدینگی به شدت مورد انتقاد قرار گیرد. در حال حاضر حجم نقدینگی در کشور ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. کارشناسان مستقل اقتصادی بر این باورند که "با ورود تدریجی بخشی از این نقدینگی به بازار ارز،این بازار قادر به تامین تقاضا نبوده و طلا و ارز به تدریج تبدیل به کالاهای سیاه و قاچاق می‌شوند".
این کارشناسان هشدار می‌دهند که اگر  فورا برای مدیریت بازار ارز اقدام نشود، امکان بروز “سونامی‌ نقدینگی” وجود دارد؛ رویدادی که مقابله با آن بسیار دشوارتر از پیش‌گیری از آن خواهد بود.

 آیا رییس‌جمهور فرا خوانده می‌شود؟
در چند روز گذشته در کنار بحران ارزی این پرسش در میان خاص و عام مطرح است که آیا سرانجام رییس جمهور برای دومین بار به منظور پاسخ‌گویی به پرسش‌های نمایندگان در مورد بحران اقتصادی کشور به مجلس فراخوانده خواهد شد؟
عوض حیدرپور نماینده مردم شهرضا روز یکشنبه (۱۶ مهرماه) در نطق پیش از دستور خود در مجلس شورای اسلامی ‌با اشاره به التهابات هفته پیش بازار گفت: «از خدمات نیروی انتظامی ‌قدردانی می‌کنیم، اما راه برخورد با مساله ارز و مسایل اقتصادی حضور یگان ویژه در بازار نیست.»
حیدرپور گفت: «مردم نگران نان، پنیر، آب‌، ماست، لوازم‌التحریر، کار و اشتغال هستند. آقای احمدی‌نژاد نقدینگی را از ۴۰ هزار میلیارد به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش داده.»
این نماینده مجلس گفته است که «ما به فلاکت اقتصادی افتاده‌ایم». او در این نطق خواستار استیضاح احمدی‌نژاد، وزیر اقتصاد و بهمنی رییس‌کل بانک مرکزی شده است.
هم‌زمان سایت خبری تحلیلی “قدس‌آنلاین” گزارش می‌دهد که تاکنون نزدیک به ۷۰ نماینده مجلس نامه‌ای را برای طرح سوال از احمدی‌نژاد امضا کرده‌اند. موسی‌الرضا ثروتی نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی ‌به قدس‌آنلاین گفته است که اگر این بار هم احمدی‌نژاد به پرسش نمایندگان با ادبیات خودش پاسخ بدهد، ممکن است نمایندگان به سمت رای‌گیری برای عدم کفایت وی نیز پیش بروند.

 طرح سوال از رییس‌جمهور ۹۳ امضا دارد
گروهی از نمایندگان مجلس قصد دارند در خصوص وضعیت آشفته بازار ارز از رییس‌جمهور طرح سوال کنند. گفته می‌شود این طرح با ۹۳ امضا از حد نصاب گذشته است. احمدی‌نژاد گفته بود، بحران ارز ربطی به سیاست‌های دولت ندارد.
به‌گفته ثروتی، برخی از نمایندگان مجلس به‌طور جدی فکر می‌کنند که مجلس باید به احمدی‌نژاد رای عدم کفایت بدهد. او البته تصریح کرده است:«اگر رهبری بفرمایند صلاح نیست متوقف‌اش می‌کنیم، اگر هم ایشان تذکری ندهند، جلو می‌رویم.»
براساس قانون صدور رای عدم کفایت برای رییس‌جمهور درصورتی امکان پذیر است که دو سوم نمایندگان مجلس (حدود ۱۷۰ نفر) به آن رای‌داده باشند. به ادعای نماینده بجنورد، طرح عدم کفایت محمود احمدی‌نژاد یک‌بار زمانی که او در اعتراض به ابقای وزیر اطلاعات خانه‌نشینی اختیار کرده بود، به حد نصاب لازم رسید، اما یک روز بعد احمدی‌نژاد کار خود را از سر گرفت و در نتیجه طرح عدم کفایت مسکوت ماند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :