آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187220
تاریخ انتشار : 29 تیر 1395 11:32
تعداد بازدید : 1114

ستاد مبارزه با قاچاق شفاف‎سازی کند

ساحره چمنی- در طول یکی دو روز گذشته ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که آیفون های اپل پس از اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل از بازار جمع می شوند. در این خبر آمده بود که در صورت تاسیس نشدن نمایندگی محصولات اپل در ایران تا پیش از اجرای طرح رجیستری موبایل، گوشی های آیفون از بازار جمع خواهد شد.

جمع آوری محصولات برند محبوبی مانند آیفون از بازار موبایل، ادعای بزرگی است. که چند سوال و ابهام در پی دارد:
1- ستاد مبارزه با قاچاق کالا با کدام نیروی اجرایی قادر است از بازاری که سالانه بیش از 15 میلیون گوشی در آن به فروش می رسد، یک برند را جمع آوری کند؟
2- در صورتی که بپذیریم ستاد مبارزه با قاچاق دارای نیروی اجرایی، انگیزه و قدرت جمع آوری یک نمونه کالای قاچاق، آن هم از نوع محبوبش در بازار است، چطور این همه سال خسارات ناشی از قاچاق کالا در تمام زمینه ها نه تنها به بازار موبایل؛ بلکه به خریداران و فعالان بازار تحمیل شده است؟
3- زمان اعلام شده برای آغاز طرح رجیستری اول مرداد ماه است. از چند روز پیش هم اعلام شده که طرح رجیستری اجرا می شود. آیا این زمان، مهلت مناسبی برای تاسیس نمایندگی اپل در ایران است؟ آیا با توجه به محبوب بودن این برند در ایران، مسوولانی که ضرب الاجل تعیین کرده اند، به فکر برطرف کردن نیاز داخلی و سازوکار مناسب برای ایجاد نمایندگی اپل بوده اند؟
4- شفاف سازی و  پاسخگویی وظیفه مسوولان است. آیا ستاد مبارزه با قاچاق کالا درباره طرح رجیستری و جزییات آن به اندازه کافی شفاف سازی کرده اند؟ آیا به وظیفه خود مبنی بر پاسخگو بودن عمل کرده اند؟ این ستاد بدون شفاف سازی، به کلی گویی بسنده کرده و  از همین روست که مردم امروز سرگردان هستند که اگر هفته آینده بخواهند آیفون بخرند، آیا آیفون در بازار موجود است یا نه؟ این سوال فروشنده ها هم هست که حالا باید با موجودی انبار خود چه کنند؟ 
به نظر می رسد ستاد مبارزه با قاچاق کالا این بار هم مانند بسیاری از طرح های دیگر که نه تنها به حذف قاچاق کمک نکرد، بلکه بیشتر به هرج ومرج در بازار دامن زد، به بیراهه رفته باشد. از اعتراضات و مخالفت های مسوولان هم مشخص است که این ستاد تکروی کرده است. یکی از معترضان و مخالفان رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی است. دیگری رییس اتحادیه فناوران رایانه است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :