آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191204
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1395 11:42
تعداد بازدید : 2367

جهان کوچک کرةشمالی از توهم تا واقعیت

دو فروند هواپیمای بمب افکن اتمی آمریکا، سه شنبه صبح بر فراز خاک کرة جنوبی به پرواز درآمدند تا با ابراز همبستگی و آمادگی جهت دفاع از امنیت این کشور، هشداری جدی به تهدید آزمایش پنجمین بمب اتمی و احتمالا هیدروژنی کرة شمالی بدهند.

جهان کوچک و رمزآلود مردم کرة شمالی پشت حصارهای سه نسل از خانوادة کیم ایل سونگ از چشم تمام مردم جهان در عصر انقلاب فناوری ارتباطات پنهان مانده است، اما رهبران آن ابتدا تصمیم گرفتند برای تبدیل به یک قدرت اتمی از پیمان «منع گسترش سلاح های هسته ای» خارج شوند. از همین روی، رهبران کرة شمالی تا به امروز توانسته اند بدون هیچ تهدیدی از مادة 42 فصل 7 منشور سازمان ملل متحد، نه تنها به حیات سیاسی خود ادامه بدهند، بلکه هرازچندگاهی با شدیدترین لرزه های اتمی، جهان سیاست را به تکاپو در آورند. 
البته شاید بتوان تاحدودی واقعیت پنجمین آزمایش بمب اتمی این کشور را در پشت خاطرات شین این گئون، جوان 23 ساله ای که در سال 2005 موفق به فرار اودیسه وار از زادگاه خود یعنی «اردوگاه کار اجباری14» شد، بررسی کرد.
شین متعلق به نسلی از مردم کرة شمالی است که جودیث لوییز هرمان، روان پزشک آمریکایی از آن با عنوان «هویت فاسد شده» نام می برد؛ چراکه شین در کتاب «فرار از اردوگاه 14» می نویسد: برای خوردن تکه ای گوشت و چشیدن طعم آن فرار کردم و آزادی اصلا برای من معنایی نداشت. من تنها پس از تجربة زندگی در جهان آزاد انسان ها بود که  فهمیدم دارم از حیوان بودن تکامل پیدا می کنم، اما این روند خیلی کند پیش می رود. گاهی سعی می کنم مثل افراد دیگر گریه کنم و بخندم، فقط برای اینکه ببینم احساس خاصی دارد یا نه؟ ولی اشک ها و خنده ها نمی آید. 
 درحالی که کمترین اطلاعات درز پیدا کرده از «هویت فاسده شده» مردم این کشور رمزآلود، در جهانی که هویت ملت–دولت ها در کمترین زمان ممکن از طریق ماهواره، اینترنت، ایمیل و انواع شبکه های مجازی شناسایی می شود، حکایت از فقر تغذیه شدید و آسیب های ذهنی جبران ناپذیر مردم و همچنین آگاهی نداشتن از هستی «انسان بودن» آنان دارد؛ جلسة اضطراری شورای امنیت تنها چند ساعت پس از پنجمین آزمایش اتمی کرة شمالی و فقط برای پاسخ به این سوال امنیتی تشکیل شد که بدون لحاظ کردن وضعیت معیشتی مردم کرة شمالی؛ چگونه می توان از به خطر افتادن «امنیت جهانی» در دستان خاندان کیم جلوگیری کرد؟ و پاسخ این بود که همچنان بر تحریم های اقتصادی افزوده شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :