آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191713
تاریخ انتشار : 3 مهر 1395 12:0
تعداد بازدید : 2438

آغاز ترافیک هواپیمایی ایران پس از چهاردهه تحریم

سحر نوروززاده، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درحالی که فروش هواپیما به ایران توسط ایرباس و بویینگ را از تعهدات آمریکا در برجام خواند، آن را یک «تابوشکنی» دانست.

ایسنا- عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران نیز با بیان اینکه اجرای این توافق ها پس از حدود 40 سال به ایران اجازه خرید مستقیم از بویینگ و ایرباس را می دهد، گفت: ایران ایر در سال 1345 بخشی از بازار جهانی را در اختیار داشت و اکنون زمان آن رسیده که ما سهم خود را از بازار 400 میلیون نفری مسافران هوایی در منطقه پس بگیریم. ضمن اینکه در کنار مسائل تجاری و فنی، یکی از دلایل طولانی شدن مذاکرات با شرکت های تولیدکننده هواپیما، سنگ اندازی رقبای منطقه ای ما بود. همچنین لابی های اسراییلی به عنوان بزرگ ترین دشمن ما در منطقه تلاش بسیاری کردند تا این توافقات اجرایی نشود.
شکستن تابوی فروش هواپیما به ایران، همزمان با سخنرانی رییس جمهوری ایران در هفتاد و یکمین نشست سالانه مجع عمومی سازمان ملل شد. چنان که دکتر روحانی گفت: ایالات متحده به خوبی می داند که برجام، اکنون یک سند پذیرفته شدۀ چندجانبه است و اهمال نسبت به اجرای آن از سوی آمریکا، تخلفی بین المللی تلقی خواهد شد و اعتراض جامعه جهانی را برخواهد انگیخت. هرگونه بدعهدی در اجرای برجام به بی اعتباری بیشتر ایالات متحده در سطح جهان می انجامد. تعلل ایالات متحده در اجرای تعهدات قانونی اش در ماه های گذشته اشتباهی راهبردی است که باید فوراً جبران شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :