آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191855
تاریخ انتشار : 4 مهر 1395 21:26
تعداد بازدید : 8067

گزارش فناوران از اقدامات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای برگزاری الکامپ

الکامپ 22 با چهره‎ای بین‎المللی

دو نمایشگاه بین‎المللی «تلکام» و «الکامپ» که یکی اوایل و دیگری اواخر فصل پاییز برگزار می‏شود، از مهم‏ترین رویدادهای تجاری صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات است که تاثیر زیادی بر توسعه و معرفی این صنعت در داخل و خارج کشور دارد. این دو نمایشگاه همواره کانون توجه دست اندرکاران صنفICT بوده و به این دلیل بارها بحث ادغام آن از سوی مسوولان دولتی مطرح شده که البته با توجه به گستردگی و بزرگ بودن هر دو نمایشگاه، این بحث موافقان و مخالفان خود را دارد و تاکنون به نتیجه نرسیده است.

فخری زارع
 پایان تلکام، آغاز الکامپ
امروز، نمایشگاه بین‎المللی برای هفدهمین بار درهایش را بر روی تلکام می گشاید و بعد از چهار روز که پرونده آن بسته شد، شمارش معکوس برای برگزاری الکامپ 22 آغاز می‎شود. نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی (الکامپ) که چندین سال دستخوش برخی اختلاف نظرها و بی برنامگی هایی شده بود، با تغییر رویکرد دولت یازدهم و ارایه مجوز به نام سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور، از سال گذشته جان تازه‎ای گرفت.
هرچند الکامپ 21 توانست نظر شرکت ها و بازدیدکنندگان را به خود جلب کند، اما گویا سازمان نظام صنفی برای افزایش سطح کیفیت و کمیت نمایشگاه الکامپ 22 برنامه‎های زیادی در دست اقدام دارد.
  تاریخ عجیب برگزاری الکامپ22
این دوره از نمایشگاه الکامپ قرار است 25 تا 28 آذرماه برگزار شود و این تاریخ در تقویم نمایشگاهی شرکت سهامی نمایشگاه های بین‎المللی ثبت شده است.
با وجودی که برگزارکنندگان الکامپ پیش از این همواره آرزو می کردند تا بنابر درخواست شرکت کنندگان، یک روز از تاریخ برگزاری در روز تعطیل باشد، اما این بار برعکس شده و متقاضیان حضور در نمایشگاه خواهان این هستند تا حداقل دو روز از نمایشگاه در روز غیرتعطیلی باشد.
نمایشگاه الکامپ امسال روزهای چهارشنبه 25 آذر، پنج شنبه 26، جمعه 27  و شنبه 28 آذر ماه برگزار می شود که روز شنبه مصادف با ولادت رسول اکرم و تعطیلی است. از این رو سه روز از نمایشگاه در ایام تعطیل است و این برای شرکت هایی که  منتظر بازدیدکنندگان دولتی هستند، جالب نیست.
سخنگوی کمیته اجرایی نمایشگاه الکامپ 22 در این رابطه گفت: شرکت‎های زیادی این موضوع را با سازمان نظام صنفی رایانه‎ای  مطرح کرده‎اند و ما نیز این بحث را داریم که اگر امکان پذیر باشد، یک روز الکامپ به عقب برود.
باقر بحری افزود: البته این موضوع فعلا فقط در صنف مطرح شده و به طور مستقیم با شرکت سهامی نمایشگاه ها و سازمان توسعه و تجارت مذاکره ای نکرده ایم.
او اضافه کرد: با توجه به اینکه 3 روز از نمایشگاه الکامپ در ایام تعطیل است، امیدواریم با مطرح کردن مشکل شرکت ها، با تغییر تاریخ آن موافقت شود و الکامپ به جای 25 آذر به طور مثال 24 آذر برگزار شود.
 استقبال از پیش ثبت نام الکامپ 22
امسال برخلاف سال‏های گذشته 6 ماه قبل از برگزاری الکامپ مجوز برگزاری آن صادر شد و سازمان نظام صنفی رایانه‎ای اوایل مردادماه اقدام به پیش ثبت نام متقاضیان حضور در این دوره از نمایشگاه کرد تا حدودا مشخص شود که چه تعداد شرکت در نمایشگاه حضور خواهند داشت.
باقر بحری در این خصوص گفت: در مرحله پیش ثبت نام بیش از 470 شرکت، تقاضای بیش از 40 هزار متر مربع فضای نمایشگاهی را به ثبت رساندند این در حالی است که فضای اختصاصی برای این نمایشگاه 20 هزار متر مربع است.
وی افزود: هنوز ثبت نام بخش های دولتی و سالن دولت الکترونیکی آغاز نشده و همچنان تقاضای بازگشایی دوباره سایت از سوی شرکت هایی که در مهلت مقرر از پیش ثبت نام جاماندند نیز وجود دارد.
این عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور با اعلام اینکه تاکنون نزدیک به دو برابر فضای نمایشگاهی که به الکامپ اختصاص داده شده، پیش ثبت نام داشته‎ایم، گفت: 20 هزار متر به نمایشگاه الکامپ سال جاری فضای نمایشگاهی اختصاص داده شده است که نسبت به متراژ ایده آل بسیار فضای محدودی داریم. 
وی در پاسخ به این سوال که آیا با وجود حجم زیاد متقاضی بر فضای نمایشگاه الکامپ افزوده خواهد شد؟ گفت: در تلاش هستیم فضای بیشتری به الکامپ اختصاص دهیم؛ اما از آنجایی که یک نمایشگاه دیگر هم همزمان در نمایشگاه الکامپ برگزار می‎شود، کار کمی سخت است. 
بحری همچنین مشارکت و حضور حداکثری فعالان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در نمایشگاه الکامپ سال جاری را یکی از اهداف اصلی سازمان دانست و گفت: شرکت ها برای حضور در نمایشگاه الکامپ یک سال برنامه ریزی می کنند و با صرف هزینه های بسیار زیاد به این نمایشگاه می آیند؛ بنابراین باید برایشان فرصتی فراهم شود تا بتوانند بیشترین بهره را از آن ببرند. 
سخنگوی کمیته اجرایی الکامپ با بیان اینکه امید و رونق به صنعت فاوای کشور بازگشته، گفت: این استقبال قابل پیش بینی بود و شاهدی بر موفقیت در برگزاری الکامپ سال گذشته است. در تلاش هستیم نمایشگاه الکامپ بیست و دوم را نیز متفاوت و باشکوه برگزار کنیم.
 اختصاص سالن به استارت‎آپ‎ها 
سال گذشته برای نخستین بار فضایی رایگان به استارت‎آپ‏ها اختصاص یافت و بیش از 75 شرکت نوپا دستاوردهای خود را به معرض نمایش گذاشتند. با توجه به استقبالی که از این اقدام شد، گویا قرار است امسال نیز چنین فضایی به استارت آپ ها تعلق گیرد.
بحری با بیان اینکه حمایت از استارت آپ ها و طرح های جدید و خلاقانه درجهت رشد و توسعه صنعت ICT کشور از اهداف سازمان به شمار می رود، گفت: قطعا استارت‎آپ‎ها امسال هم مانند سال گذشته فضایی برای معرفی خدمات خود در اختیار خواهند داشت اما جزییات آن هنوز مشخص نشده و به زودی اعلام خواهد شد.
 رایزنی برای حضور شرکت‎های خارجی
سخنگوی کمیته اجرایی الکامپ یکی دیگر از اقدامات سازمان نظام صنفی رایانه‎ای برای هرچه بهتر برگزار شدن الکامپ را دعوت از شرکت های خارجی برای حضور در نمایشگاه الکامپ عنوان کرد و گفت: در این خصوص رایزنی های زیادی شده است تا کشورهای خارجی در الکامپ پاویون داشته باشند؛ اما با وجود استقبالی که از این موضوع شده؛ هنوز چیزی قطعی نشده است.
پیش از این نیز رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور اعلام کرده بود که تاکنون شرکت‏های خارجی بسیاری برای حضور در بیست و دومین نمایشگاه بین‎المللی الکامپ اعلام آمادگی کردند و همچنان در حال مذاکره برای جذب مشارکت بیشتری آنها هستیم.
ناصرعلی سعادت افزود: در تلاش هستیم تا ظرفیت بین‎المللی الکامپ را در این دوره به نمایش بگذاریم؛ زیرا اکنون در مسیر درستی هستیم و فرصت مناسبی برای برنامه‎ریزی و پیاده سازی ایده های جدید و برگزاری یک نمایشگاه استاندارد در اختیار داریم.
در هر صورت اکنون نزدیک 70 روز تا زمان برگزاری الکامپ 22 زمان باقی است و این فرصت خوبی است تا برگزارکنندگان الکامپ اقدامات و برنامه‎های شان را برای بالا بردن سطح کیفی و کمی نمایشگاه به نتیجه برسانند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :