آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192854
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 13:6
تعداد بازدید : 2365

ژان بودریار، منتقد فناوری ارتباطات

با عکس هایش سخن می گوید

دکتر علی شیرژیان، مدیر برگزاری نمایشگاه عکس های ژان بودریار فیلسوف، جامعه شناس و عکاس فرانسوی، عصر جمعه 9 مهر ماه به هنگام افتتاح آثار این اندیشمند فقید فرانسوی در گالری گذار گفت: هدف از افتتاح «گالری گذار» با عکس های ژان بودریار در حقیقت پیوند دادن هنر و علوم انسانی با یکدیگر است. در بسیاری از کشورهای جهان و به ویژه در جهان غرب این اتفاق در بین متفکران و اندیشمندان رشته های علوم انسانی افتاده است و به وضوح مشاهده می شود که صاحبان اندیشه در هنر نیز دستی دارند، اما متاسفانه در جامعه ایرانی هنوز این پیوند برقرار نشده است.

فناوران- همچنین دکتر شیرژیان در مقدمه بولتن هنری که به نوشته های این اندیشمند و هنرمند فقید فرانسوی اختصاص داده شده، نوشته است: شکل گیری نمایشگاه عکس ژان بودریار برآمده از علاقه شخصی به آثار مکتوب او است. در عالم فلسفه، او متعلق به نسل بعد از فوکو است و این فرصت را داشته تا تغییرات بزرگی که تکنولوژی جدید فناوری اطلاعات در «سیاست مند کردن» زندگی مردم جهان دارد، تجربه کند و بتواند نتایج بلندمدت آن را در تغییر انسان ها به زندگی و واقعیت، مطالعه و تئوریزه نماید. بودریار شخصیتی چندلایه دارد و در زمینه جامعه شناسی، سیاست، فلسفه و هنر مباحث جدی و عمیقی را مطرح کرده که با شرایط فعلی که در آن بسر می بریم در نسبت مستقیم است. 
سپس در این مراسم دکتر داریوش شایگان، فیلسوف و اندیشمند معاصر ایرانی به سخنرانی در مورد آثار بودریار پرداخت که جمال اوبشو، رایزن فرهنگی فرانسه نیز حضور داشت. برگزاری نمایشگاه عکس های منتخب از بودریار با هماهنگی و همکاری همسر ایشان که به دلیل بیماری نتوانست در ایران حضور داشته باشد، انجام شد. تمامی آثار عکاسی بودریار در فرانسه چاپ شده و مهر خانوادگی ایشان در پشت آن ثبت شده است.
گالری گذار در خیابان نیاوران، خیابان فیضه(جمشیدیه) تا پایان مهرماه  آماده پذیرایی از علاقه مندان به عکس های بودریار است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :