آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194044
تاریخ انتشار : 1 آبان 1395 15:35
تعداد بازدید : 1820

توماس کلویربر رایزن فرهنگی سفارت اتریش در ایران:

«باغ زمستان» والری فریتش سهم بزرگی در ادبیات اتریش دارد

توماس کلویربر، رایزن فرهنگی سفارت اتریش در شب ادبی انجمن فرهنگی اتریش و مجله فرهنگی و هنری بخارا که سه شنبه 27 مهرماه برگزار شد، والری فریتش نویسنده، شاعر و عکاس 27 ساله اتریشی را به جامعه ایرانی معرفی کرد و گفت: رمان «باغ زمستان» که برنده مهم ترین جایزه ادبی اتریش شده است، سهم بسیار بزرگی را در ادبیات اتریش ایفا کرده است. چنانچه اکثر رسانه های اتریش به این کتاب پرداخته و از آن تعریف کرده اند. فریتش در این کتاب به خوبی توانسته احساس افسردگی _ غیرافسردگی و تنهایی _ غیر تنهایی انسان را به زیبایی به تصویر بکشد.

فناوران- کلویربر پس از شنیدن بخش هایی از کتاب «نقطه کور» محبوبه موسوی، نویسنده و مترجم 44 ساله ایرانی که به موضوع فولکلور پرداخته است، افزود: من فکر می کنم هر دو نویسنده ایرانی و اتریشی در خلق آثار خود به یک عنصر مشترک علاقه نشان داده اند و آن هم «مرگ» است. البته با این تفاوت که خانم فریتش به موضوع هستی شناسی انسان پرداخته است.
همچنین والری فریتش در پاسخ به سوال «فناوران» که چه عواملی بر خلق ایده داستان شما تاثیر گذاشته است، گفت: نخستین سفرم به اتیوپی و دیدن صحنه تکان دهنده جنین مرده انسان برای خلق این اثر خیلی روی من تاثیر گذاشت. من در سفرهایم صحنه های رنج آور و تکان دهنده بسیاری دیده ام و در این سفرها بود که فهمیدم «مرگ» به عنوان عنصری مشترک در بین مردم سراسر جهان وجود دارد و از آن برای خلق این اثر بهره بردم.
فریتش پیش از نوشتن کتاب «باغ زمستان» برای کار روی عکاسی و کتاب «جهان، اعضای داخلی بدن من است» به 22 کشور اتیوپی، پرو، بولیوی، روسیه، کرواسی، یونان، ویتنام، مالزی، آلمان، بنگلادش، کوبا، ماداگاسکار، هندوستان، رومانی، بلغارستان، مولداوی، مراکش، میانمار، نیجریه، بنین، توگو و غنا سفر کرده است. وی در پاسخ به این سوال که مطالعه اسطوره ها و نمادها در فرهنگ های مختلف، چقدر در خلق اثر شما تاثیر گذاشته است، افزود: من فقط همه چیز را مشاهده کردم و مطالعه ای در مورد اسطوره ها و فرهنگ های مختلف آن کشورها ندارم. اگر شما با رمان «باغ زمستان» احساس نزدیکی دارید به دلیل این است که ایده «مرگ» یک ایده قدیمی و جهانی است و همه انسان ها را در بر می گیرد.
شب ادبی ایران و اتریش در مکان انجمن فرهنگی اتریش برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :