آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196043
تاریخ انتشار : 1 آذر 1395 11:30
تعداد بازدید : 2013

اسپیس ایکس هم به فکر عرضه اینترنت رایگان افتاد

فقط گوگل و فیس بوک نیستند که به ارایه اینترنت پرسرعت به جهان فکر می کنند. اسپیس ایکس، شرکت ارایه دهنده خدمات پرتاب موشک، هم در انتظار تصویب دولت آمریکاست تا برای مردم کل کره زمین از طریق شبکه عظیم ماهواره ای اینترنت پرسرعت ارایه کند.

آنا- براساس اسناد جدیدی که اخیرا به ثبت کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا رسیده است، اسپیس ایکس که توسط کارآفرین حوزه فناوری یعنی الون ماسک بنیانگذاری و مدیریت می شود، قصد دارد با پیاده سازی یک آرایه ارتباط دیجیتال که شامل ۴ چهار و ۴۲۵ ماهواره در حال گردش در مدار زمین می شود، اینترنت را به تمام مردم جهان برساند. 
گفته می شود که الون ماسک نخستین بار این پروژه را در ژانویه 2015 معرفی و اعلام کرد که برای پیاده سازی این شبکه ماهواره ای بیش از 10 میلیارد دلار بودجه نیاز است. در اسناد اخیر کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا، جزییات فنی این شبکه ماهواره ای مطرح شده اما صحبتی از هزینه یا برنامه های مالی آن به میان نیامده است. جالب است بدانید که یکی از حامیان مالی اسپیس ایکس گوگل است که تاکنون یک میلیارد دلار به این شرکت فضایی اهدا کرده است.
شبکه پیشنهاد شده اسپیس ایکس طبق اسناد منتشره، با ارسال 800 ماهواره به مدار زمین آغاز خواهد شد و در نخستین فاز بهره برداری از آن، فقط دسترسی شهروندان آمریکایی ازجمله ساکنان پورتوریکو و ویرجین آیلندز به اینترنت فراهم می شود.به گفته اسپیس ایکس، این سیستم طیف گسترده ای از سرویس های پهن باند و ارتباطی را در اختیار کاربران عادی، تجاری، سازمانی و دولتی در سطح دنیا قرار خواهد داد.
هم اکنون شرکت های دیگری مثل OneWeb و بوئینگ نیز در حال توسعه چنین شبکه ای با محوریت ماهواره هستند.
اواخر خرداد بود که خبری منتشر شد مبنی بر اینکه شرکت هواپیماسازی ایرباس قصد دارد 900 ماهواره طراحی و بسازد تا شرکت ماهواره ای OneWeb از طریق آنها، دسترسی به اینترنت برای میلیاردها نفر جمعیت زمین را میسر کند.به هر حال این سیستم قرار است جایگزین فیبرهای نوری و سیستم های زمینی دیگری شود که هم اکنون در حال ارایه اینترنت به شهروندان دهکده دیجیتال هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :