آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196345
تاریخ انتشار : 6 آذر 1395 0:55
تعداد بازدید : 2421

احتمال بازشماری آرای انتخابات آمریکا و فعالیت سیاستمدارن پوپولیست اروپا

جهان پس از گذشت دو هفته از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا، نه تنها از حالت شوک خارج نشده، بلکه گزارش ها حکایت از نگرانی افزون تری از احتمال هک شدن آرای هیلاری کلینتون دارد.

 بی بی سی- درحالی که جیل استاین، نامزد حزب سبز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز پنجشنبه خواهان بازشماری آرا در ایالت ویسکانسین شد، روز سه شنبه نیز مجله آمریکایی «نیویورکر» گزارش داده بود که گروهی از کارشناسان به رهبری جان بنیفاز، وکیل متخصص حقوق انتخابات و الکس هالدرمن، مدیر مرکز امنیت کامپیوتری دانشگاه میشیگان با تیم انتخاباتی کلینتون تماس گرفته و درخواست کرده اند که در سه ایالت ویسکانسین، پنسیلوانیا و همین طور میشیگان که اختلاف رای کم بوده، بازشماری آرا انجام شود. زیرا بررسی های آنان نشان می دهد که نتایج شمارش آرا برای کلینتون در مناطقی که از سیستم کامپیوتری استفاده شده، اغلب بدتر از نتایج شمارش آرا در مناطقی است که به صورت دستی یا به کمک اسکن کردن برگه های رای شمارش شده است. آنان خواستار تحقیق در بعضی مناطق از ایالت هایی چون پنسیلوانیا هستند تا مطمئن شوند کامپیوترهای آنجا هک نشده باشد. 
اما دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا هم بیکار ننشسته و روز پنجشنبه در پیام ویدیویی به مناسبت روز شکرگزاری با بیان ماهیت تلخ مبارزات انتخابات ریاست جمهوری اخیر گفته است که ما به تازگی یک مبارزه سیاسی دردناک را پشت سر گذاشته ایم؛ به احساسات و عواطف آسیب رسیده است و تنش ها هم یک شبه درمان نمی شود. اگرچه اختلافات ناشی از مبارزات انتخاباتی اخیر به سرعت از میان نمی رود، اما اکنون ما در برابر خود فرصتی داریم تا همراه یکدیگر «تاریخ» خود را بسازیم. 
در همین راستا، خیرت ویلدرز، سیاستمدار پوپولیست ضداسلام هلندی نیز در توییتر خود با تقلید از یکی از شعارهای دونالد ترامپ گفته است: عظمت را به هلند باز می گردانیم.
مارین لوپن، رهبر پوپولیست جبهه ملی فرانسه نیز در توییتر خود نوشته است: دنیای جدیدی از راه می رسد و تحت تاثیر پیروزی دونالد ترامپ تعادل قوای جهانی تغییر خواهد کرد. 
اما وب سایت خبری آلمانی فوکوس نیز ضمن نگرانی از نارضایتی هایی که زمینة برگزیت بریتانیا و پیروزی ترامپ را فراهم کرد، از شباهت فراوان نارضایتی هواداران حزب آلترناتیو برای آلمان با این دو اتفاق سیاسی سخن گفته که حزب آلترناتیو برای آلمان نیز در انتخابات سراسری ۲۰۱۷ می تواند به «پیروزی تعجب آوری» برسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :