آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196346
تاریخ انتشار : 6 آذر 1395 0:58
تعداد بازدید : 2411

فیس بوک و سانسور در چین

مقامات چین در سال ۲۰۰۹ میلادی در پی آغاز درگیری های قومی در این کشور دست به فیلتر شبکه اجتماعی فیس بوک زدند تا از تبادل اطلاعات جلوگیری کنند.

تلگرام دویچه وله - فیس بوک که مدت هاست برای بازگشت به بازار چین تلاش می کند، از قرار برای جلب رضایت مقامات چینی دست به ساخت نرم افزاری برای سانسور محتوا در این شبکه اجتماعی زده است. 
روزنامه «نیویورک تایمز» این خبر را با استناد به گفته های چندین کارمند فعلی و سابق فیس بوک منتشر کرده و در گزارش این نشریه از ذکر نام آن ها خودداری شده است. در ادامه این گزارش درباره امکانات نرم افزار سانسور فیس بوک توضیحاتی داده شده ازجمله اینکه با استفاده از آن «وب سایت سومی» امکان دسترسی و مانیتورینگ پست ها و کلیدواژه های محبوب در فیس بوک را خواهد داشت.
نخستین بار نیست که فیس بوک اقدام به حذف محتوایی می کند که با سلیقه دولت ها هم خوانی ندارد. در کشورهای روسیه و ترکیه نیز پیش از این برخی از مطالب پست شده در این شبکه اجتماعی به علت نارضایتی دولت و درخواست مقامات حذف شده اند. اما تفاوت این عملکرد با آنچه در ارتباط با ورود دوباره به بازار چین و نرم افزار سانسور فیس بوک مطرح است، امکان جلوگیری از ظاهر شدن مطالب بر روی صفحه کاربران است نه حذف آنچه بر تایم لاین پدیدار شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :