آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 196431
تاریخ انتشار : 7 آذر 1395 10:33
تعداد بازدید : 24879

امپراتور کوزکو به فناوران از امپراتور کوزکو می گوید

ویدیوها را بداهه می سازم ؛ والّااا

دنیای سلبریتی ها عوض شده است. البته هنوز هم رسانه ها ستاره ها را می سازند یا بر محبوبیت شان می افزایند؛ اما خود ستاره ها، شاید دیگر آن ستاره های قدیم نباشند. تا پیش از این، رسانه های یکسویه، برای ما ستاره هایی را که خود می خواستند، می ساختند. فردین، آنجلینا جولی، لیدی گاگا ... همه واجد ویژگی هایی بودند و هستند که صاحبان رسانه و جهان سرمایه آن را واجد مشخصه هایی برای سرمایه گذاری می یافت. از این دستگاه ستاره ساز، نمی توان انتظار داشت که یک دختر چادری (حالا بگیر بامزه و شوخ) را ستاره کند. اما دنیای تعاملی رسانه های اجتماعی قواعد را برهم زده و حالا دستگاه ستاره ساز، از پایین به بالا عمل می کند. حالا دیگر مردم که بپسندند، ستاره ساخته می شود؛ نه اینکه ستاره ساخته بشود که بعدا مردم بپسندند. «امپراطور کوزکو»، یکی از این ستاره های دنیای مجازی است که این روزها با کلیپ هایش سروصدای زیادی در بین کاربران تلگرام و اینستاگرام راه انداخته است. دختری پوشیده در چادر که فقط بخشی از چشم و بینی اش دیده می شود و در قالب طنز، مشکلات اجتماعی را بیان می کند. کانال تلگرامی اش بیش از 80 هزار عضو دارد و بعضی از کلیپ هایش نیم میلیون بار دیده شده است. امپراطور کوزکو، این دختر جوان قمی باهوش که نرم افزار خوانده، کار برنامه نویسی انجام می داده و علایقی مانند دیگر هم سن و سال هایش دارد، هفته گذشته میهمان تحریریه فناوران بود، با یک دنیا خنده و شوخ طبعی وارد دفتر روزنامه شد و در تمام طول گفت و،گو لبخند و شوخ طبعی اش را حفظ کرد. در آخر هم کوزکو چادر معروفش را سر کرد تا عکس بگیریم. یکی از همکاران تحریریه از او حال «اسدالله جان، جان جانان» را پرسید که شوهر کاراکتر مجازی اش است و کوزکو با لحن و لهجه کاراکترش گفت: «خوشوم نمیه شوورمه این جوری صدا می کنید.» و تحریریه از خنده بچه ها منفجر شد. با او گپ کوتاهی زدیم در مورد کانال تلگرامی اش و روند رشد کاراکتر مجازی که خلق کرده است. طبیعی است که امپراطور کوزکو علاقه ای به افشای تصویر و نامش ندارد. فناوران هم به این خواسته احترام گذاشته است.

شبنم کهن چی
 امپراطور کوزکو چگونه شکل گرفت؟ اصلا چرا کوزکو؟
حدود دو سال پیش، بی اغراق هرروز انیمیشن زندگی تازه امپراتور (Emperor’s new groove) را نگاه می کردم و به آن علاقه زیادی داشتم و هنوز هم دارم. امپراطور کوزکو یکی از شخصیت های محوری این کارتون است که بددهن، حسود و خودخواه است.  نسخه دوبله ی فارسی این انیمیشن خیلی بانمک است و  اخیرا فهمیدم دوبلور آن اشکان صادقی بوده است؛ (با خنده) حساب کاربری اینستاگرامش را پیدا کردم و در یک مسیج تشکر کردم و گفتم شما الهام بخش بزرگ ترین کار زندگی من هستید. اسم این شخصیت از علاقه زیاد من و شباهت های شخصیتی ام نشأت گرفت. اوایل فروردین امسال، من از کارم در تهران استعفا دادم و به قم برگشتم، بعد از مدتی شروع کردم به رزومه فرستادن برای جاهای مختلف و از بین فایل های قدیمی ام، یک کلیپ طنز که در دانشگاه ضبط کرده بودیم را پیدا کردم و حدود 30 ثانیه از آن را در شبکه های اجتماعی گذاشتم که با استقبال فراوانی روبه رو شد؛ کلیپ را برای یک کانال پرطرفدار هم فرستادم که خیلی خوش شان آمد و پیشنهاد دادند کانال بزنم و کلیپ بسازم و قول حمایت هم دادند.
 کاراکتر کوزکو را چگونه ساخت و پرداخت کردی؟ و این که بعد از مدتی چند کاراکتر جدید به کلیپ ها اضافه کردی؛ این ها فکر شده بود؟
اوایل کار فکر می کردم چه کار سختی می تواند باشد؛ سوژه از کجا پیدا کنم؟ مگر چقدر سوژه پیدا می شود؟ بعدها فهمیدم اگر کاراکترسازی درست باشد، در قالب کاراکتر می شود بی نهایت سوژه سازی کرد! در اولین ویدیوها اصلا کاراکتر من یک پیرزن قمی نبود، کم کم این کاراکتر شکل گرفت و کامل شد و داخل یک قالب خاص رفت. درواقع می توان گفت کوزکو ترکیب چندین شخصیت است، نه یک شخص خاص. در راستای تکمیل کردن کاراکتر، شخصیت های جدید مثل جواد و سکینه و دیگران هم کم کم اضافه شدند و ممکن است این خانواده بزرگتر هم بشود.
 چقدر به گویش و لهجه ای که کوزکو سخن می گوید مسلط هستی؟
من به رفتار و حرف زدن همه آدم ها خیلی دقت می کنم و از اشخاص مختلف و حرف هایشان خیلی ایده می گیرم؛ حتی بعضی دیالوگ ها نقل مستقیم از یک فرد است. آن قدر موضوع برای اطرافیان جالب شده که هر جا شخصی می بینند که با لهجه اصیل قمی صحبت می کند سریع به من اطلاع می دهند تا از مصاحبت با آن فرد استفاده کنم. یک خانم هم هست که فقط از طریق تلگرام با من در ارتباط است، نه حضوری ملاقات داشته ایم نه تلفنی صحبت کرده ایم، از همان روزهای اول به صورت مرتب اصطلاحات و واژه های خاص را برای من می فرستد تا در ویدئوها استفاده کنم. ارتباط عجیب و در عین حال بسیار جذابی است.
 با چه روندی کلیپ می سازی و برای ساخت هر کلیپ چقدر زمان صرف می کنی؟
میزان وقتی که صرف می کنم بستگی به سوژه دارد؛ که چقدر احتیاج به فکر و پردازش داشته باشد. شیوه کارم فکر کردن و بعد بداهه گویی است، گاهی قبل از ضبط هم از خواهرم مشورت می گیرم تا ببینم چه کاری انجام دهم و چه بگویم بهتر است.  توی یک برداشت ضبط می کنم و اگر احساس کنم جایی مشکل دارد دوباره از اول فیلم می گیرم؛ اما اصل کار بر بداهه گویی استوار است، حتی جای ضبط هم گاهی عوض می شود، فقط به این دلیل که خواهرم در اتاق خوابیده است!
 اتفاق پیش بینی نشده و بامزه ای حین ضبط ویدیوها و در روند کار برایت افتاده؟
اوایل کار که خانواده از ضبط ویدیوها خبر نداشتند؛ یک روز مادرم در اتاق را باز کرد و وقتی من را چادر به سر دید ترسید و خیلی جا خورد (می خندد)، یا همین اواخر، سر ضبط ویدیوی محرم خواهرزاده ام که گاهی در ویدیوها هم حضور دارد، بعد از چهاردقیقه که تند و تند یک عالمه حرف زده بودم، در اتاق را باز کرد و من را صدا کرد؛ بعد خودش فهمید اوضاع از چه قرار است و خواست برود؛ گفتم حالا که خراب کاری شد، بیا کارت را بگو!  (با خنده) یکی دوبار هم خواستگار پیدا شد؛ یک خانمی پیام داد و گفت پسرخاله من دوست دارد زنش شوخ طبع باشد، شما یک نشانی بده که ما با خانواده صحبت کنیم و بیاییم برای خواستگاری؛ خیلی هم پی گیر بود و مرتب می گفت بیا عروس خاله ی من شو! چند اتفاق زیبا هم برایم افتاده که فهمیدم کارهایم بی فایده نبوده؛ خانمی به من پیام داد و گفت یک سال و نیم است که فهمیده ام سرطان دارم و از آن زمان واقعا خنده به لبم نیامده بود تا زمانی که کلیپ های شما را دیدم و از ته دل خندیدم. خانم دیگری هم پیام داد و گفت پسر 12 ساله اش، 10 ماه پیش تصادف کرده و فوت کرده؛ می گفت 10 ماه فقط گریه کردم و زمانی که با کانالت آشنا شدم حالم خیلی بهتر شد و کمی خندیدم. تابه حال تعدادی از این موارد بوده که خیلی انرژی داده و حالم را بهتر کرده.
 روند عضوگیری کانالت چگونه است؟
در شروع، هنوز یک ماه نگذشته بود که 10 هزار نفر عضو کانال شدند، همیشه عضوگیری روند صعودی داشت تا زمانی که دو هفته کار نکردم و تعدادی از عضوها کانال را ترک کردند، یک ماه طول کشید تا به روند پیشین برگردم و بعد از ویدیوی محرم بود که دوباره عضوگیری کانال صعودی شد. الان هم عضوهای کانال دارد هرلحظه زیاد و زیادتر می شود.
 بازتاب ویدیوهایی که پخش کردی را در رسانه های اجتماعی دنبال می کنی؟
بله، اوایل همه نظرها صد در صد انتقادی بود؛ می گفتند خیلی از ارزش ها را زیر سوال بردی. چیزهایی که من حتی روحم هم خبر نداشت که با اسم بردنشان زیر سوال می روند. از یک جایی به بعد دیدند که نه؛ من با وجود همه این انتقادها و نظرهای منفی به خودم ایمان دارم و کارم را ادامه می دهم و کم کم انتقاد کنندگان هم به کارم علاقه مند شدند، چون دیدند واقعا به کسی یا چیزی توهین نمی کنم و فقط مشکلات را در قالب طنز بیان می کنم.
 چه شد که شروع به ساختن کلیپ های تبلیغاتی کردی؟ به نظر خودت الان حجم تبلیغات کانال زیاد نشده؟
اولین باری که پیشنهاد تبلیغ شد من یک مبلغ بالا گفتم که کسی قبول نکند اما اتفاقی قبول کردند و اولین ویدیو تبلیغاتی را ساختم و در کانال به اشتراک گذاشتم؛ دیگران هم وقتی دیدند من تبلیغات قبول می کنم استقبال کردند و یک سری سفارش دادند، قاعدتا هیچ کس بدش نمی آید از کار موردعلاقه اش درآمد هم داشته باشد، مشتری زیاد داشتم و دارم اما همه را قبول نمی کنم؛ چون بعضی ها خواستار ایجاد تغییر در کاراکترم هستند و هرگز هیچ تغییری به دلیل تبلیغات در کاراکترم ایجاد نخواهم کرد. الان به طور متوسط هفته ای سه تا کار تبلیغاتی سفارش می گیرم اوضاع خوبی برای من به حساب می آید.
 چگونه تبلیغات با این شیوه ضد تبلیغ را جا انداختی؟ از کجا شروع شد و حالا به کجا رسیده؟
کلا در هر دوره ای با مشتری ها سر این مسائل سر و کله زیاد زدم و حتی تعدادی از تبلیغات هم لغو شده. اما کسانی که اعتماد کردند، بعد از ویدیوها مشاهده کردند که بازدیدشان و تعداد مشتری ها به میزان قابل توجهی بالا رفته است. اولین کسانی که به من سفارش کلیپ تبلیغاتی دادند، ارائه دهندگان خدمات و محصولات مخصوص زنان بودند؛ مثل آرایشگاه ها یا بوتیک های لباس زنانه. حالا با چند شرکت مواد غذایی صحبت کرده ایم و بیشتر تبلیغات دارد به سمت مواد مصرفی روزانه مردم می رود. تبلیغات خیریه ها و مراکز این چنینی را هم رایگان انجام می دهم.
 اگر روزی کانالت بسته شود چه خواهی کرد؟
یادم می آید که سال 92 با خودم عهد بستم بابت از دست دادن هیچ چیز ناراحت نباشم؛ اگر بسته شود به راه هایی که پیش رو دارم فکر می کنم، اما ناراحت نخواهم شد.
 کمی از «دایی جعفر» برای مان بگو؟
چندوقت پیش ویدیوها نزدیک به صد عدد شد و ما نظرمان این بود که ویدیوی شماره 100 یک موضوع خاص باشد. در قم گورستانی به نام «شیخان» وجود دارد که افراد بزرگی مانند دکتر قریب در آن دفن شده اند و قسمتی از آن به شهدا اختصاص دارد. به تازگی عکس چندین شهید مفقودالاثر را هم به دیوارهای شیخان اضافه کرده اند. «دایی جعفر»، دایی مادرم و نزدیک ترین فرد به کودکی مادرم بود که در جنگ مفقودالاثر شد. مادر و مادربزرگم تا همین چندسال پیش هنوز به بازگشتش امیدوار بودند؛ من در خودم نسبت به شهدای مظلوم و مفقودالاثر احساس دین می کردم و به همین دلیل، کلیپ صدم را به این موضوع اختصاص دادم.
 آینده کاری و شخصی ات را چگونه می بینی؟
هدفم این است که تا سال آینده روند هفته ای سه تا چهار ویدیو را برای کانال حفظ کنم، ویژگی های کاراکتر کوزکو را توسعه خواهم داد و حتی ممکن است یک کاراکتر جدید اضافه کنم که در کلیپ ها کنارم بنشیند و دیالوگ برقرار کنیم چون واقعا بیان برخی موضوعات در قالب مونولوگ کار سختی است. بعد از آن تعداد ویدیوها را کم می کنم و فقط اگر به سوژه خاص و جالبی بربخورم، ویدیو خواهم ساخت؛ الان هم درحال نوشتن یک فیلمنامه هستم که نه طنز است و نه ربطی به کاراکتر کوزکو دارد؛ یک فیلمنامه کاملا جدی که قرار است فیلمی براساس آن ساخته شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :