آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198139
تاریخ انتشار : 4 دی 1395 0:52
تعداد بازدید : 2047

کریسمس خونین آلمان

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی با استناد به اظهارات مقام های آمریکایی بدون افشای نام آنان نوشته است: انیس عامری، مظنون اصلی حمله به بازار کریسمس برلین، دست کم یکبار از طریق کانال پیام رسان تلگرام با گروه تروریستی «دولت اسلامی داعش» تماس برقرار کرده است.

دویچه وله- درحالی که نام انیس عامری در فهرست ممنوعیت پرواز آمریکا قرار دارد، اما در این گزارش روشن نشده که این تماس و تحقیق اینترنتی چه زمانی انجام شده است.اشپیگل آلمان نیز نوشته است: اطلاعاتی که به دست آورده، حاکی از آن است که عامری از مدت ها پیش مورد سوءظن پلیس قرار داشته، ارتباطاتش کنترل می شده و احتمالا آمادگی خود را برای انجام سوءقصد انتحاری اعلام کرده است.
دادستانی و اداره فدرال جنایی آلمان نیز این جوان ۲۴ ساله تونسی را مظنون اصلی حمله در برلین نامیده و خواستار پیگرد سراسری او شده اند. دادستانی آلمان از مردم خواسته اگر اطلاعاتی از او در دست دارند، ارایه دهند و برای ارایه دهنده اطلاعاتی که به بازداشت این فرد بینجامد، صدهزار یورو جایزه نقدی تعیین شده است.
در عین حال به مردم هشدار داده شده که این مرد ممکن است مسلح باشد و دست به سلاح ببرد. این درخواست به زبان های عربی، دری، فارسی و اردو نیز منتشر شده است. پیگرد او در سراسر آلمان و اروپا جریان دارد.
درحالی که افزایش کنترل ویدیویی در گوشه و کنار شهر، به خصوص اماکن پر رفت و آمد از تابستان گذشته و با حملات مونیخ و آنسباخ مدنظر دولت آلمان بود، توماس دمیزیر، وزیر کشور آلمان نیز پس از حمله تروریستی اخیر در بازار کریسمس در برلین هم یک بسته قانونی را تصویب کرده است. او در نظر دارد در جاهایی مانند ورزشگاه ها و فروشگاه ها بر شمار دوربین های مداربسته بیفزاید. همین طور قرار است قانون حفاظت از داده ها به نحوی اصلاح شود که به مساله حفظ امنیت در آن بیشتر از گذشته اهمیت داده شود. در کنار همه این اقدامات قرار است بر شدت «نظارت هوشمندانه» برای شناسایی چهره افراد افزوده شود، لباس ماموران پلیس به دوربین مجهز گردد و سیستمی برای شناسایی شماره پلاک خودروها به کار بیفتد.
با این همه حزب سبزها با افزایش دوربین های مداربسته در برلین مخالف است و چپ های آلمان به این قوانین با تردید نگاه می کنند. فرانک تمپل، کارشناس امنیتی حزب چپ های آلمان به یکی از فرستنده های تلویزیونی آلمان گفته است باور ندارد افزایش کنترل ویدیویی موثر باشد، چراکه تروریست ها می توانند حربه ای در مقابل آن بیابند؛ با این همه او تاکید کرده است که حزبش همه پیشنهادها را با دقت بررسی خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :