آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200096
تاریخ انتشار : 28 دی 1395 11:26
تعداد بازدید : 2205

رییس جمهوری ضدسرویس های اطلاعاتی

چکیده ای از یادداشت پل پیلار استاد دانشگاه جورج تاون و عضو سابق سیا

دیپلماسی ایرانی- با جدی شدن دخالت های روسیه، از جمله هک های صورت گرفته در جریان انتخابات آمریکا، نگرانی های بیشتری درباره نظرات رییس جمهور منتخب درباره این موضوع وجود دارد؛ نظراتی که چگونگی عملکرد او را در دوره ریاست جمهوری و تصدی سیاست خارجی نشان خواهد داد. در حافظه ما هرگز رییس جمهور منتخبی وجود نداشته که تا این حد قراردادها درباره نحوه عملکرد را در دوران انتقال مسخره کرده باشد یا سیاست هایش را با توییت کردن های شبانه نشان دهد. جملاتی یک سره توهین آمیز درباره بخش هایی از دولت که قرار است در آینده آن ها را رهبری کند.
با وجود دانش اندک ترامپ و تجربه ناکافی در روابط خارجی ایالات متحده، او علاقه چندانی به یادگیری و اطلاع یافتن از آن چیزی که جامعه اطلاعاتی می تواند در اختیارش قرار دهد، ندارد. ترامپ بیشتر ورودی های اطلاعاتی را که به رییس جمهور منتخب ارایه می شود، با این توضیح که «من آدم باهوشی هستم» نمی پذیرد... . ترامپ به اشاعه شک و تحقیر درباره جامعه اطلاعاتی ایالات متحده می پردازد که ممکن است فراتر از لایه های ظاهری و در هسته خود، از شخصی بربیاید که مدت های طولانی و به صورتی عمیق با این جامعه سروکار داشته و به اندازه کافی می داند که کجا و چگونه لازم است قضاوت های آن ها مورد سوال قرار بگیرد. اما ترامپ فاقد چنین تعاملی بوده و آنچه انجام می دهد ناشی از تعصب و گرایش های اوست. موضوع جدی تر این است که کنایه های او درباره جامعه اطلاعاتی، به دلایلی ناگفته و ناشناخته، ظاهرا تصمیمی از پیش گرفته شده حاوی این پیغام است که هرچه درباره مساله هک کردن روس ها گفته شود، تلاشی است برای ایجاد یک پرونده علیه او.
ترامپ در کم اهمیت جلوه دادن دخالت روسیه در انتخابات آمریکا آن قدر پیش رفته که به مرجعی مانند جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس و کسی که به تجاوز متهم شده، متوسل شده است. آسانژ خود توانایی اش را برای تعیین منبع نهایی اخبار نشت کرده انکار می کند. در این صورت چنین ارجاعی بسیار بی معنی است. 
اکنون بزرگ ترین نگرانی این است که تا دو هفته دیگر سیاست ایالات متحده توسط کسی اداره می شود که در حال حاضر مرزهای حرکت و سیاستگذاری در آن سوی حقیقت را تغییر داده است. 
منبع: لوب لاگ


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :