آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2067
تاریخ انتشار : 25 مهر 1390 9:26
تعداد بازدید : 9572

دبيردومين سمپوزيوم بيمارستان الكترونيكي و تله‌مديسين:

وبگاه هاي بيمارستاني با استانداردهای جهانی غریبه اند

دبير دومين سمپوزيوم بيمارستان الكترونيكي و تله مديسين با بيان اينكه وبگاه هاي بيمارستاني يكي از چالش هاي پيش روي ما در تحقق بيمارستان الكترونيكي هستند، گفت: وبگاه هاي بيمارستاني ما از لحاظ استاندارد هاي بين المللي در درجه پاييني قرار دارند و در خصوص وبگاه هاي بيمارستاني فقير هستيم.

فناوران - ماشاالله ترابي در نشست خبري دومين سمپوزيوم بيمارستان الكترونيكي و تله مديسين كه در دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار شد با بيان اين مطلب كه تلاش كرده‌ايم موضوعات مورد بحث در اين سمپوزيوم را با نيازها و چالش‌هاي روز كشور تطبيق بدهيم، گفت: كاربرد فناوري اطلاعات در موضوع مديريت انرژي در بيمارستان و نقش فناوري اطلاعات در مديريت اورژانس بيمارستاني از اين جمله‌اند.وي با بيان اينكه اكثر خدمات تحت وب تله مديسين همچون رزرواسيون آنلاين و اطلاعات بخش‌هاي مختلف بيمارستاني بايد روي وبگاه‌ها قرار بگيرد، افزود: اين يكي از چالش‌هاي پيش روي ما در تحقق بيمارستان الكترونيكي است.
دبير دومين سمپوزيوم بيمارستان الكترونيكي و تله‌مديسين گفت: مديريت انرژي شامل سيستم‌هايي هوشمندي كه مصرف انرژي را در بيمارستان بهينه مي‌كند و همچنين سيستم‌هاي نرم افزاري كه امكان نگهداري هوشمند سيستم‌ها را فراهم مي‌كنند از اين جمله‌اند. اين امكانات در مجموع باعث مي‌شود يك مديريت هوشمند بيمارستاني داشته باشيم.

  شعار امسال برگزاري سمپوزيوم، تحول مجازي و الكترونيكي
ترابي ضمن بيان اينكه شعار امسال برگزاري سمپوزيوم، تحول مجازي و الكترونيكي است، افزود: اميدواريم با تحقق اين شعار، مديريت بيمارستاني متحول شود چرا كه ورود اين فناوري‌ها خود با تحول در حوزه مديريت همراه است.
وي در مورد تعداد مقالات ارسالي به سمپوزيوم توضيح داد: در مجموع 158 مقاله در موضوعات فناوري بيمارستاني، مديريت بيمارستاني، تله‌مديسين، مديريت اطلاعات سلامت، مهندسي فناوري اطلاعات و زيرساخت و فناوري اطلاعات و گردشگري از جمله محورهاي موضوعي مقالات و سخنراني‌ها هستند.
دبيرعلمي دومين سمپوزيوم بيمارستان الكترونيكي و تله‌مديسين گفت: در نهايت 18 مقاله به صورت سخنراني و پوستر ارايه خواهد شد. در اين سمپوزيوم به موضوعات جديدي چون ارايه خدمات دارويي از راه دور پرداخته مي‌شود.
ترابي در ادامه افزود: در اين سمپوزيوم از مجموعه‌ها و بيمارستان‌هايي كه بهترين عملكرد را در اين خصوص داشته‌اند تقدير خواهد شد. تله مديسين از لايه‌هاي متعددي برخوردار است. رويكرد ما نيز معرفي بهترين عملكردها در اين زمينه است.
وي ضمن تاكيد بر اينكه بايد فرهنگ استفاده از فناوري اطلاعات در بخش‌هاي مختلف توسعه پيدا كند، گفت: بيمارستان الكترونيكي از زيرسيستم‌هاي متعددي چون خدمات از راه دور دارويي، پرستاري توانبخشي و پاتولوژي برخوردار است. تلاش ما اين است كه فضا را براي ورود و توسعه اين خدمات ايجاد كنيم و گسترش بدهيم.
دبير علمي اين سمپوزيوم درباره نتايج و دستاوردهاي سمپوزيوم سال گذشته افزود: از جمله دستاوردهاي برگزاري سمپوزيوم سال گذشته، امضاي موافقت‌نامه‌هايي در مورد راه‌اندازي رشته‌هاي مربوط به مبحث تله مديسين بود. در همين راستا نيز مجوز تاسيس دانشكده مجازي دانشگاه تهران نيز صادر شد.

 راه‌اندازي دانشگاه مجازي در دانشگاه علوم پزشكي تهران
وي با اشاره به اينكه دانشگاه مجازي، ظرفيت جديدي در حوزه علوم پزشكي است، گفت: دانشكده مجازي با دو هدف عمده فراهم كردن زيرساخت‌هاي لازم براي امكان ارايه مجازي دروس پزشكي و تربيت افرادي كه بتوانند حوزه فناوري اطلاعات و تله‌مديسين گام بردارند راه‌اندازي شده است.ترابي همچنين از پذيرش دانشجو در اين دانشگاه مجازي از بهمن ماه سال جاري خبر داد.
دبير علمي اين سمپوزيوم با بيان اينكه در حال حاضر بيمارستان الكترونيكي در كشور نداريم، گفت: مقوله بيمارستان الكترونيكي يك چشم‌انداز است كه اميدواريم تا كمتر از پنج سال آينده به آن دست يابيم.
وي درباره چالش‌هاي پيش روي تحقق تله‌مديسين در كشور گفت: مالكيت مجازي و اخلاق پزشكي از جمله چالش‌هاي پيش روي اين حوزه است.
دكتر بهمن آبادي، دبير دومين سمپوزيوم بيمارستان الكترونيكي و تله مديسين با بيان اين مطلب كه در زمينه مشاوره از راه دور پزشكي به موفقيت‌هايي نايل شده‌ايم، گفت: تله‌مديسين يك بازه و گستره بزرگ است كه مشاوره از راه دور تا جراحي از راه دور را در بر مي‌گيرد كه جراحي از راه دور در كشور ما هنوز پيچيده است اما در مورد تشخيص و مشاوره از راه دور اقدامات خوبي انجام شده است.
دبير اين سمپوزيوم از حضور برترين‌هاي تله مديسين آمريكا و اروپا در اين سمپوزيوم كه در روزهاي 17 و 18 آبان ماه در دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار مي‌شود، خبر داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :