آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223215
تاریخ انتشار : 1 آبان 1396 11:4
تعداد بازدید : 5651

هزینه اجرای رجیستری بر دوش مردم

سـاحـره چـمـنی- طرح رجیستری پس از روزها، هفته ها، ماه ها و سال ها تاخیر و به زمان دیگری موکول شدن، بالاخره به فاز اجرایی رسید؛ البته فاز اول اجرایش یعنی مانیتورینگ را می گذراند؛ اگرچه اجرای هر طرح و برنامه ای مشکلاتی در پی دارد و با آزمون و خطاهایی همراه است، اما اجرای طرحی که 10 سال پیش که آزمون و خطایش را از سر گذراند و بعد از سال ها برنامه ریزی و همکاری سازمان های مختلف، دوباره به فاز اجرایی رسیده و حالا باز هم با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند، کمی جای بحث دارد.

saherehchamani@
به هر حال مسوولان ذیربط می گویند طرح در حال اجرا است که البته پس لرزه های آن در همین فاز نخست، افزایش قیمت ها، کمبود جنس و در نهایت آشفتگی و کسادی بازار را در پی داشته است.
در حالی که اجرای طرحی به این عظمت شاید غیر از فراهم سازی زیرساخت های فنی، نیاز به ارزیابی و نیازسنجی بازار داشت.
به نظر می رسد همانند افزایش تعرفه که 10 سال پیش که یک شبه از 4 درصد به 60 درصد رسید و تبعات آن مورد ارزیابی قرار نگرفت و بازار آشفته و پای قاچاق به بازار موبایل باز شد، این بار نیز بدون در نظر گرفتن پیامدهای آن فقط قصد دارند طرحی را اجرا کنند و پروژه ای را به فاز عملیاتی برسانند بدون آن که جنبه هایی غیر از مسایل فنی آن را در نظر بگیرند.
با همه این تفاسیر اکنون این طرح به قول مسوولان به فاز اجرایی رسیده و حالا که عملیاتی شده است، نیاز به نظارت و مدیریت دقیق دارد. اما راهکار مسوولان در این رابطه، نخریدن گوشی است و حتی توصیه می کنند اگر با قیمت بالا یا درخواست هزینه اضافی از سوی فروشندگان مواجه شدند، فروشگاه را ترک کنند.
اما آیا بهتر نیست تیم نظارتی در بازار قرار دهند تا از افزایش قیمت گوشی، کمیاب یا نایاب شدن برخی گوشی ها و کلاهبرداری های پی درپی جلوگیری کنند و حالا که ارز دولتی هم برای واردات قانونی برداشته شده، بهتر نیست راهکارهایی برای تامین نیاز بازار در نظر بگیرند تا از این افزایش بی رویه قیمت ها جلوگیری کنند.
به هر حال اینطور که پیداست هزینه اجرای طرح رجیستری بر دوش مردم گذاشته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :