آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 227817
تاریخ انتشار : 27 آذر 1396 10:59
تعداد بازدید : 467

تدوین نقشه راه نسل پنجم در پژوهشگاه فاوا

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اجرای طرح کلان 5G اقدام به ارایه فناوری های نسل پنجم ارتباطی و تدوین نقشه راه آن در کشور کرد.

ایسنا - رقیه جدا، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات مخابرات ایران و مجری طرح با بیان اجرای طرح (5G  طرح نسل پنجم شبکه ارتباطی) گفت: با توجه به نقش فناوری 5G به عنوان ابزار توسعه یافته در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، طرح کلان 5G با هدف ایجاد بستر مناسب برای پیاده سازی این فناوری در کشور تعریف شده است.
وی اهمیت این طرح را فراهم کردن دانش مورد نیاز و تربیت متخصصان، مشخص شدن پیش نیازهای اساسی جهت پیاده‏سازی و ورود 5G به کشور، ایجاد بستر مناسب برای توسعه 5G و بومی سازی برخی از فناوری های این حوزه دانست.
جدا با بیان اینکه این طرح با عنوان 5G اجرایی شده است، افزود: در این مطالعات علاوه بر تدوین نقشه راه 5G در کشور، اقدام به بررسی روش های ارایه خدمات 5G کردیم.
مجری طرح با بیان اینکه در این راستا پروژه ای با همکاری سازمان تنظیم مقررات در زمینه نحوه ارایه خدمات 5G در دستور کار قرار دارد، خاطر نشان کرد: در پروژه نقشه راه 5G، حدود 21 پروژه تحقیقاتی، پژوهشی، رگولاتوری و کسب و کار استخراج شده است.
جدا با بیان اهمیت این طرح یادآور شد: در حال حاضر شبکه نسل 5 در دنیا در مرحله تحقیق و مطالعاتی است، از این رو سعی کردیم یکی از پروژه های ما طراحی و پیاده سازی بستر تست5G  باشد تا به صورت آزمایشی بتوانیم چند نمونه از فناوری های 5G را در کشور راه اندازی کنیم.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات مخابرات ایران به بیان ویژگی های شبکه 5G پرداخت و ادامه داد: تفاوت اصلی شبکه 5G با 4G این است که در نسل 5 در کنار مسائل فنی به کسب و کارها هم توجه شده است، به گونه ای که این شبکه به گونه ای طراحی می شود که کسب و کارها و سرویس ها به راحتی در آن راه اندازی شود.
وی با بیان اینکه تعریفی که از 5G می شود، این است که در مدت یک ساعت شبکه راه اندازی شود، گفت: به جای آنکه یک شبکه در مدت سه ماه راه اندازی شود، با استفاده از این نسل می توان در مدت زمان کمتری شبکه را پیاده سازی 
کرد.
جدا، در عین حال با بیان اینکه نسل 5 با مجازی کردن و نرم افزاری کردن محقق می شود، ادامه داد: در 5G به راحتی می توان شبکه را پیکربندی و راه اندازی کرد.
این محقق بالاتر بودن سرعت در مقایسه با شبکه نسل قبل، پایین بودن نرخ تاخیر، کم شدن مصرف انرژی و بالا رفتن عمر مفید باتری ها را از دیگر مزایای 5G عنوان کرد و گفت: انعطاف پذیری و نرم افزاری بودن از دیگر مزایای این نسل است و به دلیل همین ویژگی ها است که بسیاری از کشورها وارد این حوزه شده اند.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات مخابرات گفت: بر همین اساس در سال 2020 قرار است نمونه های تجاری و نسخه اولیه شبکه های 5G در دنیا راه اندازی شود.
وی با بیان آخرین وضعیت مطالعات 5G توضیح داد: پروژه های این طرح استخراج شده و یکی از پروژه های آن که پروژه رگولاتوری است، در حال اجراست.
جدا با بیان وضعیت زیرساخت های کشور برای بهره برداری از شبکه های نسل 5 یادآور شد: بر اساس اعلام وزارت ارتباطات قرار است تا پایان سال کل کشور تحت پوشش شبکه نسل 4 (4G) قرار گیرد و 5G ادامه نسل 4G است، ازاین رو با زیرساخت های موجود می توان آن را راه اندازی کرد؛ ولی باید به تدریج این زیرساخت ها توسعه یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :