آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 228253
تاریخ انتشار : 29 آذر 1396 10:23
تعداد بازدید : 824

سازمان رگولاتوری با توجه به ظرفیت محدود خطوط سیم مسی تایید کرد

دستان بسته مشترکان در دسترسی به اینترنت

با توجه به توان فنی خطوط سیم مسی، انتخاب مشترکان براساس تعرفه گذاری جدید بسیار محدود است.

فناوران - در مدل جدید تعرفه گذاری اینترنت، شرکت ها در سرعت های مشخصی می توانند اینترنت بفروشند و رقابت تنها بر سر حجم است. بنابراین در صورتیکه از لحاظ فنی امکان ارایه سرعت های تعیین شده فراهم نباشد، عملا انتخاب های مردم بسیار محدود خواهد شد.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی روز گذشته در گفت وگو با سایت تماس نیوز، با بیان اینکه حدود نیمی از خطوط بیشتر از 4 مگابیت بر ثانیه قابلیت ارایه سرعت اینترنت را ندارند، گفت: اگر فاصله مرکز مخابراتی تا مشترک بیش از 3 کیلومتر باشد، اینترنت بیشتر از سرعت 2 مگابیت برثانیه قابل ارایه نیست.
تماس نیوز - حسین فلاح جوشقانی با بیان اینکه اپراتورهای ثابت در مرحله دایر کردن سرویس های خود موظف هستند تا ظرفیت استفاده از خط مشتری را به وی اعلام کنند، گفت: اپراتور نمی تواند روی خطی که بیشتر از 2 مگابیت بر ثانیه ظرفیت دارد، خط 6 مگابیت بر ثانیه ارایه دهد. وی با بیان اینکه در بهترین حالت ADSL دارای سرعت 16 مگابیت برثانیه خواهد بود، افزود: مطابق آمار گرفته شده از اپراتورها، حدود نیمی از خطوط بیشتر از 4 مگابیت بر ثانیه قابلیت ارایه سرعت اینترنت را ندارند.
معاون وزیر ارتباطات درباره علت فنی متفاوت بودن خطوط مسی در انتقال سرعت اینترنت گفت: براساس طراحی سیم مسی اگر فاصله مرکز مخابراتی تا مشترک بیش از 3 کیلومتر باشد، به دلیل افت ولتاژ ناشی از افزایش فاصله، اینترنت بیشتر از سرعت 2 مگابیت برثانیه قابل ارایه نیست.
رییس رگولاتوری با بیان اینکه با سرعت 2 مگابیت بر ثانیه نمی توان ویدیویی با کیفیت 4K را تماشا کرد، ادامه داد: هم اکنون مرز ADSL و VDSL سرعت 20 مگابیت برثانیه است که پیش بینی می شود تا یکی دو سال آینده در کشور ADSL به VDSL تبدیل شود.
فلاح جوشقانی با اعلام اینکه مطابق مصوبه 254 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات موسوم به بیت استریم، شرکت مخابرات ملزم شده تا برای احداث فیبرنوری تا کابین ها اقدام کند گفت: هم اکنون 2 تا 5 هزار کابین به فیبرنوری متصل شده اند و ارایه اینترنت فوق پرسرعت با استفاده از فیبرنوری تا در منازل و مراکز تجاری در حال رشد است. براساس این گزارش، در صورتی که خطوط تلفن مشترکان بیش از 3 کیلومتر از مرکز مخابراتی فاصله داشته باشد، تنها مشترکان می توانند سه طرح سرعتی شامل 512 کیلوبیت، یک مگابیت و دو مگابیت بر ثانیه را انتخاب کنند و به جز این سه طرح هیچ انتخاب دیگری ندارند.
البته قرار است اجازه تدوین بسته های اینترنت ویژه مشترکان کم مصرف و پرمصرف داده شود اما تا زمان عملیاتی شدن این بسته ها، بسیاری از مشترکان در عمل تنها می توانند سه طرح را انتخاب کنند که در دنیای امروز این میزان محدودیت و کنترل دولتی بر فروش شرکت های اینترنتی عجیب است.




نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :