آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 228976
تاریخ انتشار : 5 دی 1396 11:11
تعداد بازدید : 1063

دادستان تهران:

حضور در اینترنت باید با هویت واقعی باشد

دادستان تهران گفت: در هفته گذشته برخی اظهارات پیرامون فضای مجازی منتشر و به نحوی القا شد که گویا کشور در حوزه فضای مجازی به دو قطب موافق و مخالف تبدیل شده و مخالفان گروهی هستند که علی الاطلاق با این فضا مخالفند.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران- جعفری دولت آبادی افزود: همان گونه که در فضای حقیقی افراد با هویت فعالیت می کنند، هرگونه اقدام در فضای مجازی نیز باید با هویت های مشخص و واقعی صورت گیرد.
دادستان تهران گفت: قبول داریم که بابت یک تصادف نباید بزرگراه مسدود شود؛ اما در همان بزرگراه نیز تمام خودروها دارای پلاک انتظامی مشخص اند؛ دوربین های متعدد برای کنترل سرعت و تخلفات نصب شده و مامورین پلیس نیز حضور فعال دارند. لذا مانند بزرگراه ها، در فضای مجازی اشخاص باید هویت داشته باشند. اینکه عده ای بتوانند آزادانه و با هویت های مجعول یا مجهول مرتکب جرم شوند، کالاهای قاچاق و ممنوعه خرید و فروش کنند و... سلب اعتماد عمومی و بر هم زدن امنیت فکری مردم را در پی دارد، این ها هیچ یک موافق حقوق شهروندی نیست. اتفاقا لازمه حقوق شهروندی آن است که کسی که در فضای مجازی فعالیت می کند، نام و نشان و هویت مشخص داشته باشد.
وی با انتقاد از عدم راه اندازی کامل شبکه ملی ارتباطات به عنوان یکی از مطالبات جدی و چندین ساله مقام معظم رهبری گفت: چرا این مطالبه به حق ایشان اجرا نمی شود. چرا دیگر کشورها موفق به مدیریت فضای مجازی شده اند، اما ایران هنوز نتوانسته در این عرصه موفق باشد.
جعفری دولت آبادی با انتقاد از اظهاراتی نظیر اینکه ما نمی گذاریم بزرگراه ها مسدود شود گفت: باید از موارد نقض حریم خصوصی افراد اجتناب کرد و این تکلیف قوه قضاییه است. ما معتقدیم فضای مجازی باید مدیریت شود و همان گونه که گفته می شود برای بودجه کشور اتاق شیشه ای درست کنید، ما نیز پیشنهاد می کنیم یرای فضای مجازی اتاق شیشه ای درست کنید.
دادستان تهران گفت: بحث حمایت از حقوق شهروندی ابتدا در قوه قضاییه و با تنظیم و ابلاغ بخشنامه ای در این خصوص در سال ۱۳۸۳ به عنوان مطالبه ای جدی مطرح شد که سرانجام شکل قانونی یافت. لذا این گفته که عده ای با حقوق شهروندی مخالفند و درصدد مسدود کردن مسیرها و بزرگراه های اطلاعاتی هستند، امری پذیرفتنی نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :