آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229016
تاریخ انتشار : 5 دی 1396 12:28
تعداد بازدید : 5511

محمدرضا حدادی، مدیرعامل شرکت برید سامانه نوین:

ثروت سازی باید به مطالبه اصلی فعالان صنفی تبدیل شود

محمدرضا حدادی، فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار از دانشگاه های علم و صنعت و شریف و عضو موسس و مدیرعامل شرکت برید سامانه نوین است که تجربه یک دوره حضور در هیات مدیره نظام صنفی رایانه ای استان تهران (دوره سوم) و عضویت در کمیسیون نرم افزار و کارگروه های مختلف در دوره های گذشته را در کارنامه دارد و از این نظر، یک فعال صنفی دارای تجربه محسوب می شود. حدادی معتقد است که مهم ترین هدف و چشم انداز سازمان نظام صنفی رایانه ای در شرایط فعلی باید تبدیل صنعت فناوری اطلاعات به ثروت سازترین صنعت کشور باشد. از نظر او، ثروت سازی باید تبدیل به شعار و مطالبه اصلی همه فعالان صنعت شود و برای دستیابی به این هدف لازم است سازمان نظام صنفی از نفوذ کافی در بدنه صنعت و در دستگاه های اجرایی و قانونگذاری برخوردار باشد. 

 شما یک دوره عضو هیات مدیره سازمان بوده اید. چه تفاوت هایی در شکل بازار فناوری اطلاعات نسبت به آن دوره به وجود آمده که در دور پنجم هیات مدیره باید به آنها پرداخت؟
تفاوت هاي زيادي بين هيات مديره دوره سوم كه من در آن حضور داشتم با اين دوره پديد آمده است. اولاً رشد اينترنت و دسترسي به شبكه در كشور بسيار زياد است. ثانياً شركت هاي نوپا و كسب و كارهاي جديد بسياري پديد آمده اند. سوم اینکه رشد شبكه هاي اجتماعي در فضاي مجازي، روش و مدل انجام بسياري از كارها را تغيير داده است. بنابراين چالش هاي دور پنجم هيات مديره با دوره سوم بسيار متفاوت است. فضاي كسب و كار تحولات زيادي را پشت سر گذاشته و ديگر تقسيم بندي كميسيون ها در سازمان به شكل سنتي به سخت افزار و نرم افزار و شبكه و ... راهگشا نخواهد بود. سازمان نظام صنفي رايانه اي نيز به تبع آن با چالش هاي جديدي مواجه است و باید تنوع كسب و كارهاي مختلف را به رسميت بشناسد و ساختار خود را متناسب با تغييرات صنعت به روز رساني کند.
 چه موانعی بر سر راه فعالیت های شما به عنوان عضو هیات مدیره قرار داشت؟
در دوره هاي قبلي يكي از مهم ترين مسائل در سازمان، ساختار اجرايي و دبيرخانه در سازمان بوده است. همانطور كه مي دانيم اساس كار در سازمان نظام صنفي بر كارهاي داوطلبانه است. اما اگر يك ساختار اجرايي و كارشناسي مناسب در سازمان مستقر نباشد، بسياري از كارها يا پيشرفت كندي خواهد داشت يا اساساً تداوم نيافته و انجام نخواهد شد. مكانيزم كارهاي داوطلبانه براي بسياري از كارهاي اجرايي و كارشناسي كفايت نمي كند. بر اين اساس يا سازمان باید بدنه اجرايي قوي داشته باشد يا بتواند بخشي از كارهاي خود را به شكل برون سپاري انجام دهد. سازمان در دوره هاي قبل به دليل كمبود منابع مالي نتوانست آن طور كه شايسته است ساختار اجرايي خود را تقويت کند. از طرف ديگر ضروري است كه در سازمان به مشاركت اعضا توجه جدي تري شود. يعني با استفاده از مكانيزم هاي جديد،كم هزينه تر و آسان تر مشاركت بيشتري از اعضا جلب کند.
همچنین يكي از مشكلات سازمان در دوره هاي مختلف را نداشتن نقشه راه و راهبرد مشخص و برنامه مي دانم. در دوره سوم نيز براي رسيدن به اين نقشه تلاش كردم ولي توفيق زيادي حاصل نشد. امروز نيز براي من بديهي است كه هيچ سازماني بدون هدف و برنامه موفق نخواهد شد؛ از جمله سازمان نظام صنفي.
 چرا فکر می کنید حضور دوباره شما در هیات مدیره می تواند به پیشبرد اهداف صنفی کمک کند؟
سازمان نظام صنفي رايانه اي يك تشكل صنفي است. در تشكل ها افراد به تنهايي كاري از پيش نخواهند برد يا اينكه تاثير زيادي نخواهند داشت. بنابراين شخصاً خيلي نگاه انفرادي به هيات مديره سازمان ندارم و بيشتر به كارهاي تيمي اعتقاد دارم و يك هيات مديره منسجم و فراگير به لحاظ بخش هاي مختلف صنعت را تاثيرگذارتر مي دانم. اميدوارم كه در اين دوره بتوانم كمك كنم که سازمان به يك نقشه راه مشخص كه مورد اجماع آحاد صنف باشد، دست پيدا كند و از آن مهم تر عملكرد سازمان داراي شاخص هاي قابل اندازه گيري باشد. 
من به جد اعتقاد دارم كه سازمان باید روي چهار وظيفه اصلي خود يعني دفاع از منافع و حقوق اعضا، ارائه خدمت به اعضا، جلب مشاركت اعضا و كنترل روي اعضا به منظور رفع تضاد منافع موجود در صنعت و حمايت از مصرف كنندگان و اصول و ارزش هاي مورد اجماع به شكل متوازن عمل كند و هيچ كدام را فداي ديگري نكند. اين مهم مورد توافق همه اعضای اتحاد 99 بوده و در پيوست برنامه هاي اين اتحاد به آن اشاره شده است.
 عملکرد دوره چهارم از هیات مدیره نصر را چگونه ارزیابی می کنید و نقاط قوت و ضعف آن را چه می دانید؟ در نهایت صنف بر اساس چه معیارهایی باید عملکرد هر دور از هیات مدیره را ارزیابی بکند؟
حقيقت اين است كه تا زماني كه سازمان داراي شاخص هاي صحيح و قابل اندازه گيري نباشد، نمي توان ارزيابي درستي از عملكرد هيات مديره آن داشت. اما به عنوان يك فعال صنفي مي توانم به برخي از عملكرهاي مثبت و يا منفي سازمان اشاره كنم. در طي دوره چهارم سازمان به لحاظ گرفتن كرسي خود در كميسيون تنظيم مقررات و رگولاتوري عملكرد موفقي داشته است. سازمان در تعامل با دولت نسبتاً پيشرفت داشته و اين موضوع هم ناشي از عملكرد سازمان است و هم ناشي از رويكرد دولت يازدهم. اما متاسفانه در اين دوره كميسيون هاي سازمان بعضاً موفق نبوده اند و خيلي فعال عمل نكرده اند. از دسترس خارج شدن سايت سازمان آن هم در هنگام برگزاري مجمع و انتخابات هيات مديره تاثير بسيار منفي روي اعضا داشته است. با اينكه سازمان در شبكه هاي اجتماعي در اين دوره فعال تر شده است؛ اما اين فعاليت بيشتر جنبه يك طرفه داشته و كمتر تعاملي بوده است. در اين دوره هم به نظر مي رسد انسجام لازم مابين اعضای هيات مديره به حد كافي نبوده و بعضا اعضای هيات مديره خود به عنوان منتقد سازمان ظاهر شده اند. به مواردي از اين قبيل مي توان اشاره كرد كه فكر مي كنم پرداختن به آن خود مجال بيشتري مي طلبد. شايد بهتر بود كه هيات مديره دوره چهارم، خود پيش قدم می شد و قبل از پايان يافتن دوره مجالي براي نقد و بررسي عملكرد سازمان ايجاد مي كرد و شايد بهتر بود كه اين كار به صورت سالانه انجام شود. 
به نظر من شايد يكي از مهمترين كارهايي كه سازمان در دور جديد باید به آن توجه کند، استخراج شاخص هاي قابل اندازه گيري براي رصد عملكرد مديران سازمان و ايجاد سازوكار مناسب براي گزارش دهي و هدف گذاري براساس اين شاخص ها باشد.
 اولویت های هیات مدیره دور جدید سازمان به اعتقاد شما چه باید باشد؟
به نظرم اولويت اصلي در دور جديد بازنگري آيين نامه و دستورالعمل هاي سازمان و در ساختار كميسيون ها، تشكيل هر چه سريع تر كميسيون ها با مشاركت حداكثري اعضا و بهبود و تقويت دبيرخانه و ارائه اهداف و برنامه ساليانه براي سازمان با اجماع اعضا در بخش هاي مختلف صنعت باشد.
البته اتحاد 99 به منظور ايجاد تحول در نظام برنامه ريزي در سازمان، مدل مشخصي ارائه کرده كه در سند پيوست برنامه ها آمده است. آنچه كه اتحاد 99 در پيش از انتخابات به آن پرداخته است ارائه رويكردهاي اين گروه انتخاباتي است. از طرف ديگر برنامه ريزي دقيق و مناسب با مشاركت اعضا امكان پذير است و بنابراين باید پس از انتخابات در اولويت هيات مديره جديد قرار گيرد. البته اتحاد 99 نيز به طور واضح و روشن بيان مي کند كه برنامه ريزي از اولويت هاي اصلي اين گروه است و اين گروه خود را ملزم مي داند كه برنامه هاي تدوين شده را منتشر و گزارش هاي دوره اي مشخص از پيشرفت اين برنامه ها را اعلام و از مشاركت آحاد صنف خصوصا كليه نامزدهاي حاضر در اين دوره از انتخابات در تدوين اين برنامه ها استفاده کند و هرگونه مانع يا مشكلاتي را كه باعث عدم پيشرفت در برنامه ها شود به صورت صريح و شفاف با اعضای سازمان در ميان بگذارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :