آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229034
تاریخ انتشار : 5 دی 1396 12:47
تعداد بازدید : 6348

سید محمد فاطمی اردکانی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسن:

فناوری اطلاعات را جهانی نکنیم ، رو به نابودی حرکت خواهیم کرد

سید محمد فاطمی اردکانی مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری گروه توسن معتقد است «صنف باید در جهت صدور و جهانی سازی فناوری تلاش جدی داشته باشد. ایجاد هم افزایی و هم گرایی شرکت های این حوزه برای انجام پروژه های بزرگ ملی برعهده صنف است». او در این گفت وگو از اهمیت هم افزایی شرکت ها و لزوم صادرات فناوری اطلاعات سخن گفته است.

 انگیزه شما برای حضور در انتخابات چه بود؟
انگیزه بنده برای حضور در انتخابات ایجاد هم افزایی و هم گرایی شرکت های این صنعت و ایجاد توانی بزرگ در جهت انجام کارها و پروژه های ملی است.
 تشکیل کنسرسیوم های بزرگ میان شرکت ها و ایجاد این نوع هم افزایی در بیرون از سازمان نظام صنفی رایانه ای هم ممکن است. این که این موضوع از طریق سازمان نصر انجام شود چه حسنی دارد؟
بله قاعدتا بیرون از سازمان هم شدنی است. ولی سازمان نصر می تواند با توجه به ارتباطی که با بدنه دولت دارد، بستر این کار را سهل تر و راحت تر انجام دهد. برای نمونه شما همین شرکت های اتحاد 99 را نگاه کنید، همه شرکت های خوب و بزرگی هستند و مطمئنا می توانند در نظام صنفی رایانه ای کارهای بزرگی انجام دهند. 
از نگاه دیگر تولید ناخالص داخلی فناوری اطلاعات عدد پایینی است و اگر بتوانیم در حوزه هم افزایی و هم گرایی شرکت ها موفق عمل کنیم، قطعا سهم فاوا از GDP به طور قابل ملاحظه ای افزایش
 خواهد یافت.
 در این دوره از انتخابات به نظر می رسد برخی شرکت های بزرگ که پیشتر فعالیت صنفی نداشتند، پا به عرضه انتخابات گذاشته اند. دلیل این موضوع به نظر شما چیست؟
جایگاه سازمان مستحکم تر از قبل شده است و این موضوع برای این که شرکت های مختلف کار صنفی کنند جذاب تر است. علاوه بر این هم زمان با رشد شرکت ها و گسترش نیاز به خدمات و محصولات حوزه فاوا، این نیاز در کشور به وجود می آید که شرکت های بزرگ بتوانند در کنار هم کارهای بزرگ انجام دهند. اکنون شرکت های بزرگ این حوزه به این بلوغ رسیده اند که یک سری کارها را به تنها نمی توانند و نباید انجام دهند. بنابراین اگر یک سری شرکت ها در دوره های پیشین سازمان حضور نداشتند، ناشی از ضعف سازمان نیست و درواقع نیاز بود در طی زمان، بلوغ همکاری مشترک میان شرکت ها، به وجود آید.
 در کنار لزوم انجام پروژه های ملی، ایا ظرفیت های صادراتی در حوزه فاوا نیز وجود دارد؟
بله. یکی از چالش ها و مسایل اصلی که همه درگیر آن هستیم این است که باید بتوانیم صنعت IT کشور را جهانی کنیم. این نهادهای دولتی به تنهایی از پس این کار بر نمی آید و نهادی صنفی مانند سازمان نصر باید بستر این کار را فراهم کند. اهمیت موضوع در اینجاست که اگر صنعت فناوری اطلاعات ما جهانی نشود، رو به نابودی می رود و باید هر طور شده  در راه صادرات فاوای کشور گام برداریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :