آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229040
تاریخ انتشار : 5 دی 1396 13:0
تعداد بازدید : 6358

مریم خاوازی:

زنان سهم مناسبی در حوزه فناوری اطلاعات ندارند

تنها بانوی حاضر در فهرست اتحاد 99، اتفاقا حسابی اهل کارهای صنفی هم هست. مریم خاوازی علاوه بر آن که مدیرعامل و رییس هیات مدیره شرکت آدران کامپیوتر است، به عنوان مدیرعامل و عضو هیات مدیره انجمن ملی زنان کارآفرین، عضو هیات موسس و هیات مدیره شبکه موسسات خیریه و نیکوکاری (سمن) و عضو کمیسیون رفاهی و تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه ای نیز هست. او در این گفت وگو از ضرورت تقویت نقش بانوان در کارهای صنفی می گوید.

 چه شد که در انتخابات این دوره کاندیدا شدید؟
باور دارم که کار جمعی و تشکل گرایی مزایای غیرقابل انکاری دارد و می تواند تمرین خوبی برای این باشد که بگوییم چگونه ما، ما می شویم.
معتقدم که  یکی از راه های تقویت بخش خصوصی از طریق سازمان های مردم نهاد و صنف مطالبه گر و مسوولیت پذیراست. این کار با مشارکت پذیری بانوان، ترویج و توسعه عملگرایانه فرهنگ صنفی مبنی بر اولویت قراردادن منافع  صنف بر منافع شخصی محقق می شود.
 در صورتی که از صنف رای اعتماد بگیرید، چه برنامه و اهدافی را دنبال می کنید؟
طبیعتا ادامه برنامه های در حال اجرا و در دست اقدام فعلی با تمرکز بر روی اهداف برتر باید مدنظر قرار گیرد. ما باید در درجه نخست به این موضوع بپردازیم که اولویت های درجه یک تا سه براساس شاخص ها و نیازمندی ها، کدام است.  سپس باید اطمینان حاصل شود که همه می دانند برای دستیابی به اهداف چه وظیفه خاصی را باید انجام دهند. همچنین چرخه بازنگری و بهبود به همراه مشارکت و بهره مندی از خرد جمعی با توجه به این موارد باید ادامه یابد:
- مشارکت اعضا به ویژه بانوان و دختران جوان
- ترجیح منافع صنفی به منافع شخصی
- حفظ استقلال صنف از دولت و نهادهای شبه دولتی در کنار تعامل و همکاری سازنده در جهت منافع ملی و تقویت بخش خصوصی
 به عنوان مدیرعامل انجمن زنان کارآفرین، نقش بانوان در صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا امکان حضور تعداد بیشتری از بانوان در اتحاد 99 نبود؟
به نسبت سهم 70 درصدی فارغ التحصیلان دختر رشته های مهندسی و فناوری اطلاعات، زنان سهم کمی از فناوری اطلاعات را در حوزه کسب و کار به خود اختصاص داده اند که بیشتر به موانع فرهنگی و اجتماعی و عدم خودباوری زنان بازمی گردد.
ارتباطات و فناوری اطلاعات بسترساز مناسبی جهت توانمندسازی زنان در حوزه های مختلف از جمله آموزشی، فرهنگی اجتماعی، اقتصادی و حتی خانوادگی است و نقش بانوان به عنوان مادر آگاه به تکنولوژی و فناوری اطلاعات، در توسعه پایدار و رشد و شکوفایی موثر و باارزش است. از سوی دیگر دقت و جزءنگری بانوان از شاخص هایی است که در حرفه نرم افزار و تجارت الکترونیکی یک مزیت محسوب می گردد.
درباره حضور بیشتر بانوان در اتحاد 99، بله امکان آن فراهم بود. به همین دلیل با بسیاری از بانوان توانمند این حوزه صحبت شد اما آنها به دلیل مسایل شخصی و کاری و نبود وقت، امکان حضور در انتخابات را نداشتند و یا محدودیت قانونی دو دوره ای شدن حضور در هیات مدیره، مانع کاندیداتوری آنها در دوره پنجم شد. 
امیدوارم  افرادی که رای اعتماد گرفته و به عنوان منتخبان هیات مدیره، کمیسیون های سازمان را تشکیل خواهند داد، نگاه ویژه ای برای استفاده از بانوان دانا و توانمند این حوزه داشته باشند.
 در دیدگاه صنفی شما آمده است که باید به ارزش های اخلاقی و حرفه ای پایبند بود. این ارزش ها از نظر شما چیست؟
مهم ترین آن صداقت، وفاداری، عملگرایی و پرهیز از شعار گرایی، مسوولیت پذیری، استقلال و سلامت صنفی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :