آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229612
تاریخ انتشار : 11 دی 1396 10:18
تعداد بازدید : 772

فیلتر تلگرام و اینستاگرام موقتی است

دست دولت روی دکمه فیلترینگ رفت

در پی تجمعات چند روز گذشته در برخی شهرهای ایران، اینترنت موبایل و شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام با اختلال مواجه شد.

فناوران- نهم دی ماه از حدود ساعت 21:30 دقیقه شب، اینترنت اپراتورهای تلفن همراه تا صبح دهم دی ماه به طور کامل قطع شد. همچنین اینترنت ثابت نیز با اختلال گسترده ای روبرو شد و برای ساعاتی دسترسی به اینترنت این اپراتورها نیز ممکن نبود.
از ظهر روز گذشته نیز تلگرام و اینستاگرام روی اینترنت موبایل فیلتر شد و گزارش هایی مبنی بر اختلال در دسترسی به این برنامه ها از طریق اینترنت ثابت نیز گزارش شده است.
 انتقاد کاربران از اختلال موقتی 
معاون سیاسی وزیر کشور با تاکید بر اینکه دولت با تمام اقتدار مقابل متعرضان به مال و اموال عمومی مردم ایستادگی می کند، درباره اختلال در اینستاگرام و تلگرام، گفت: در زمان بروز اختلالی، استفاده از ابزارهایی برای کنترل تجمعات غیرقانونی وجود دارد که این تصمیمات مقطعی است.
به گزارش ایسنا، اسماعیل جبارزاده در پاسخ به پرسشی در خصوص اختلال در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام و اینکه آیا قرار است این وضعیت ادامه پیدا کند؟ گفت: دولت بنای تعطیلی شبکه های مجازی را ندارد اما در زمانی که ایجاد اختلال می شود طبیعی است که از ابزارهای کنترل اجتماعات غیرقانونی و تصمیمات مقطعی استفاده شود.
اما پس از فیلتر موقتی پیان رسان تلگرام و شبکه اجتماعی اینستاگرام، کاربران با یاداوری سخنرانی اخیر روحانی در همایش اخیر حقوق شهروندی، نسبت تصمیم فیلتر موقت این شبکه های اجتماعی اعتراض کردند.
در آن جلسه حسن روحانی اعلام کرد که وزیر ارتباطات قول می دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نرود. ویدئو همین سخنان روحانی همراه با متن های اعتراضی روز گذشته در شبکه های اجتماعی بارها دست به دست شد.
 ادعاهای مدیر تلگرام
پاول دوروف شنبه شب و در پاسخ به درخواست علنی وزیر ارتباطات، اعلام کرد که کانال جنجالی «آمدنیوز» به دلیل انتشار محتوای خشونت آمیز از جمله نحوه ساخت کوکتل مولوتوف، مسدود شده است.
هرچند به نظر می رسید نسخه آمدنیوز برای همیشه پیچیده شده است اما دیروز دوروف در توییت دیگری خطاب به آذری جهرمی نوشت: «این را یک پیروزی بزرگ برای تلگرام می دانم. سازندگان آمدنیوز به ما اطلاع دادند مدیری را که قواعد «منع خشونت» ما را نقض کرده، اخراج کرده اند و قول دادند که در آینده به شرایط و مقررات ما پایبند خواهند بود. این تمام چیزی است که ما می خواستیم از آنها بشنویم».
همچنین او در واکنش به فیلتر تلگرام نوشت: «مقامات ایران پس از آنکه درخواستشان برای بسته شدن کانال «ص.م» و دیگر کانال های اعتراضی مسالمت آمیز رد شد، در حال فیلتر تلگرام هستند».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :