آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 229914
تاریخ انتشار : 16 دی 1396 9:29
تعداد بازدید : 825

با وجود وعده موقتی بودن فیلترینگ

وی چت بازگشت تلگرام مشروط شد

پس از گذشت چند روز از اختلال در دسترسی مردم به تلگرام و اینستاگرام و با وجود وعده های قبلی مبنی بر موقتی بودن فیلتر، در تحولات تازه، پیام رسان وی چت رفع فیلتر، بازگشایی مجدد تلگرام مشروط و ایرانی بودن پیام رسان ویسپی تکذیب شد.

فناوران - پس از فیلتر تلگرام و اینستاگرام، چند تن از مسوولان از جمله شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و جبار کوچکی نژاد رییس فراکسیون رسانه مجلس، همگی فیلتر تلگرام را مقطعی خوانده و به کسب و کارها و مردم اعلام کردند به زودی امکان استفاده از این پیام رسان را خواهند داشت، اگرچه رفع فیلتر این پیام رسان ناگهان مشروط به حذف محتوای مورد درخواست ایران شد.
وزیر ارتباطات در این رابطه گفته است: با مدیر تلگرام مکاتبه کردیم که ادامه فعالیت این شبکه در ایران منوط به حذف کانال های تروریستی است. اگر مدیر تلگرام به خواست مردم ایران احترام نگذارد، فعالیت این اپلیکیشن در ایران متوقف خواهد شد.
به گزارش ایرنا، محمدجواد آذری روز چهارشنبه پس از جلسه دولت در جمع خبرنگاران درباره فیلتر شبکه های اجتماعی و زمان برطرف شدن این محدودیت ها گفت: عده ای از ظرفیت های خوبی که در کشور برای کسب و کار و توسعه و برای دسترسی مردم و اطلاعات از این طریق وجود دارد، سوء استفاده کردند و اثرات آن در سطح کشور دیده شده است.
وی متولی این موضوع را به عنوان کارگزار، دولت و شورای امنیت کشور عنوان کرد و گفت: در جلسه شورای امنیت کشور این موارد مطرح شد و برخی موافقت و برخی نیز با مسدود شدن تلگرام مخالفت کردند. در نهایت تصمیم گرفته شد که فعلا فعالیت این شبکه ها متوقف شود تا امکان سوء استفاده ضد انقلاب گرفته شود.
وی ادامه داد: متاسفانه با اتفاقاتی که در اعتراض به گرانی رخ داده است، قیمت سکه و دلار افزایش یافته و شاخص بورس کاهش یافته است. طبیعتا مردم حق اعتراض دارند و می توانند مطالبات خود را بگویند و کارگزاران نظام در هر رده ای که باشند، باید به اعتراضات مردم گوش دهند ولی آشوب، حمله به پاسگاه های پلیس چیز دیگری است. ما می بینیم که به وقاحت در برخی از کانال ها و شبکه های اجتماعی آدرس مراکز تجهیزات نظامی را می گذارند و به مردم برای حمله به آن اماکن خط می دهند، نحوه ساختن بمب را آموزش می دهند، در هیچ کشور و نظامی اجازه دسترسی به این مطالب داده نمی شود و با آن برخورد می کنند.

 چه شد نظرمان عوض شد
آذری ادامه داد: ما ابتدا بنابراین داشتیم که شبکه های اجتماعی را حفظ کنیم. با همان صلاح شورای امنیت کشور با مدیر پیام رسان تلگرام مکاتبه کرده و از وی درخواست کردیم بنابر مدارکی که موجود است، فعالیت این کانال را متوقف کنند و وی نیز سه کانال از مجموعه این کانال ها را بست ولی مجددا این کانال ها ایجاد شد و با توجه به ضعف نقاط مرجع خبری در کشور ما، هجوم مردم به سمت اینکه بخواهند بدانند چه خبر است و اطلاعات چگونه است، زیاد شد و مدیر تلگرام باوجود تعهداتی که خودشان دارند، به مقررات خود پایبند نبود و همکاری نکرد.
وی گفت: وگرنه کانال های متعددی هستند که مردم را به آتش زدن خانه مسوولان، مساجد، تکایا و حمله به مراکز نظامی تشویق می کنند که در هیچ کشوری اجازه فعالیت اینچنین را نمی دهند.
وزیر ارتباطات ادامه داد: لذا شورای امنیت کشور تصمیم گرفت که به صورت موقت این پیام رسان متوقف شود.

 پیگیر رفع فیلتر شبکه های اجتماعی هستیم
آذری همچنین گفت: آرامش در حال بازگشت به کشور است و دیشب در اکثر نقاطی که پیش از این ناآرامی داشته ایم، آرامش برقرار شده است، بعد از برگشت آرامش، از شورای امنیت کشور پیگیری کردیم در نقاطی که آرامش بازگشته است، اجازه داده شود که فعالیت برخی از شبکه های مجازی را از سر بگیریم.
وی با بیان اینکه ما با مدیر تلگرام هم مکاتبه کردیم که ادامه فعالیت این شبکه در ایران منوط به حذف کانال های تروریستی است، گفت: بیشترین کاربران و حجم استفاده تلگرام در ایران است و اگر احترام متقابل نباشد، شرایط را دشوار می کند و امیدواریم وی به خواست مردم احترام گذارد.
آذری جهرمی با بیان اینکه برای رفع مسدودیت تلگرام با وزیر کشور هم صحبت کرده است، گفت: کسب و کارهای زیادی از طریق تلگرام انجام می شود بنابراین ما پیگیر راه اندازی مجدد تلگرام هستیم. البته تلگرام تنها پیام رسان دنیا نیست بلکه پیام رسان های دیگری نیز هستند.

 وی چت رفع فیلتر شد
در حالی که بسیاری از کاربران خواستار رفع فیلتر تلگرام هستند، پیام رسان چینی وی چت با درخواست وزارت فاوا و رای کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رفع فیلتر شد.
نکته جالب اینکه این پیام رسان نیز ایران را تحریم کرده و امکان دانلود آن از گوگل پلی برای کاربران ایرانی فراهم نبود اما پس از رفع فیلترینگ، تحریم وی چت نیز برداشته شد.
عجیب آنکه هم زمان با رفع فیلتر وی چت، یک عکس ساختگی در فضای مجازی پخش شد که نشان می داد این پیام رسان، رتبه نهم را در میان پیام رسان های امن داراست و مشخص نیست چنین دروغ پراکنی به چه دلیل صورت گرفته است.

 شاتل: شراکتی با پیام رسان ها نداریم
در روزهایی که تلگرام فیلتر است، پیام رسان های زیادی تلاش می کنند بازار 40 میلیونی تلگرام در ایران را از آن خود کنند. در عین حال موج تخریبی علیه پیام رسان های ایرانی ادامه دارد.
در چنین شرایطی پیام رسان ویسپی با ادعای خارجی بودن مالکان آن، به تبلیغات گسترده و پرهزینه ای برای جانشینی تلگرام دست زده است. این ادعا در حالی مطرح می شود که براساس شواهد، این پیام رسان با شرکت شاتل در ایران در ارتباط بوده و برخی نیز مدعی هستند شاتل آن را خریده است.
با توجه به رخدادهای جدید برای فیلترینگ تلگرام، احمدرضا نخجوانی مدیر عامل گروه شرکت های شاتل با ارسال اطلاعیه ای گفت: این شرکت خدمات CDN به بسیاری از شرکت های دارای محتوای داخلی و خارجی ارایه می دهد ولیکن هیچ مشارکتی با هیچ یک از شبکه های اجتماعی خارج از این پروتکل وجود ندارد. چنانچه اگر شرکت های فعال در این حوره نیز بخواهند، می توانند از این خدمات استفاده کنند. در همین حال، ما از هرگونه همکاری با سرویس های داخلی و خارجی که بتواند امکانات پیش روی مشتریان و رضایت آنان را توسعه دهد، استقبال می کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :