آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230516
تاریخ انتشار : 20 دی 1396 11:8
تعداد بازدید : 1224

شغلی هایی که با تلگرام رفت

اشتغال و کار از ضروری ترین نیازهای جامعه و از خواسته های جوانان بیکار است همچنان که یکی از مهم ترین عوامل اعتراضات اخیر نیز موضوع رفع بیکاری این قشر بوده است.

علی حبیبی
دبیر گروه اجتماعی ایرنا

هر جامعه ای که بتواند مشکلات بیکاری خود را رفع کند یا کاهش دهد، بدون شک شرایط پایدارتری از نظر امنیت، سلامت و شادابی و نشاط برای افراد جامعه فراهم آورده و از این رو دولت ها وسواس زیادی برای رفع مساله بیکاری دارند.
کسب و کار و اشتغال در هر دوره ای متناسب با پیشرفت و توسعه جامعه با تحولات گوناگون روبه رو بوده است، برای مثال زمانی کارها با به کارگیری حیوانات مثل اسب و شتر برای حمل بار انجام می شد اما حالا این کار با وسایلی مثل هواپیما، قطار، کشتی و خودرو انجام می گیرد. در همه این وسایل نقلیه نیز افراد مختلفی در کارها و پست های مختلف مشغول به کار بوده و این ابزارها سبب اشتغال افراد شده و می شود.
با توسعه فناوری ها تقریبا با حفظ همین امکانات، سایر امکانات مثل رسانه های دیجیتال، اینترنت و شبکه های اجتماعی و تلگرام نیز دریچه دیگری به روی جویندگان کار باز کرد که آنان از این طریق نیز به کار دست یابند.
با ظهور شبکه های اجتماعی و به ویژه ابزار تلگرام در ایران، کاربران ایرانی با توجه به امکانات این ابزار، خیلی از ارتباطات و به ویژه کسب و کار خود را از این طریق انتخاب کردند. براساس آمار، در زمان حاضر حدود 40 میلیون ایرانی عضو تلگرام هستند و این وسیله اکنون به یکی از محبوب ترین ابزارهای فناوری جدید در ایران تبدیل شده است. اکنون خیلی از جوانان و خانواده های ایرانی از تلگرام برای کسب و کارهای نو استفاده می کنند و از این طریق به امرارمعاش می پردازند. خدمات تلگرام در موضوع کسب و کار در شرایطی برای این دسته از شهروندان فراهم شده که با کم ترین هزینه، بیش ترین منفعت را نصیب خود می کنند. برای توضیح بیشتر این مطلب باید گفت که اکنون برای ایجاد یک فرصت شغلی بین 100 تا 300 میلیون تومان هزینه مورد نیاز است و چنانچه این شغل در بخش های پتروشیمی ایجاد شود، این هزینه تا 2 میلیارد تومان افزایش می یابد.
هر وسیله جدید می تواند استفاده های غیر اصولی از آن بشود همچنان که از فناوری های قبلی مثل وسایل تصویری نیز شده و می شود. بنابراین قطع و مسدود کردن فعالیت این وسایل نمی تواند مساله را حل کند بلکه صورت مساله را پاک می کند. تلگرام در جامعه ایران فقط برای کسب و کارهای نو کاربرد ندارد بلکه در تسریع ارتباطات هموطنان در نقاط دور و نزدیک کشور و حتی خارج از کشور به کار گرفته می شود.
همانطور که گفته شد تلگرام ابزار خیلی از کسب و کارهای نو است و هر چند آماری از شمار کسانی که از این طریق به امرار معاش می پردازند، در دست نیست اما رقم شاغلان آن بالاست.
جامعه ایران اکنون با حدود 12 درصد بیکاری روبه رو است و در صورت مسدود شدن تلگرام آمار این بیکاران قطعا بیشتر خواهد شد در حالی که هیچ جایگزینی برای این وسیله پیش بینی نشده است.
جدا از استارت آپ ها و کسب و کارهای نو، اکنون تا حدود زیادی فعالیت بسیاری از شغل ها و دستگاه ها به همین تلگرام وابسته است و درصورتی که این ابزار با تعطیلی روبه رو شود، تسهیل کارها در این نهادها با اختلال روبرو خواهد شد. با این حال جامعه ایران اکنون در حساس ترین شرایط از نظر اشتغال و ایجاد کسب و کارهای جدید قرار دارد و چنانچه ابزارهای آن فراهم نشود، ممکن است جامعه با موقعیت های بغرنج تری از لحاظ اشتغال روبه رو شود.
استفاده نامناسب از فناوری های جدید فارغ از شکافی که در جامعه در زمینه فرهنگسازی این ابزارها وجود دارد، یکی از دلایل اصلی روی آوری افراد به استفاده از فناوی جدید و خاصه تلگرام فقر سرگرمی های مناسب و رویدادهای نشاط بخش و شادی آفرین در حیطه زندگی افراد است که باید فکری به حال آن کرد. لذا نمی توان به کارگیری فناوری ها را به دلایل استفاده نامناسب بخشی از جامعه که می توان با فرهنگسازی تا حدودی آن را برطرف کرد، نادیده گرفت چراکه ممکن است این بی توجهی صدمات دو چندان به سایر بخش ها وارد کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :