آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 230777
تاریخ انتشار : 24 دی 1396 10:18
تعداد بازدید : 1111

تمایل ناچیز کاربران به پیام رسان های داخلی

نتیجه یک بررسی آماری نشان می دهد از 45 میلیون کاربر ایرانی تلگرام تنها 2 میلیون و 198 هزار نفر پیام رسان ایرانی دانلود کرده اند.

خبرآنلاین - با وجود فیلتر تلگرام، کاربران ایرانی نه تنها گرایشی به سوی پیام رسان های ایرانی پیدا نکرده اند، بلکه بر اساس اسناد موجود تنها کمتر از 5 درصد از این جمعیت، اپلیکیشن های ایرانی را دانلود کرده که معلوم نیست از آن استفاده می کنند یا نه؟
بر اساس این آمار تعداد کاربرانی که اپلیکیشن پیام رسان داخلی سروش، آی گپ و بله را دانلود کرده اند (3 پیام رسان برتر ایرانی) 2 میلیون و 198 هزار است و رقم کاربران فعال این پیام رسان ها قطعا کمتر از تعداد دانلودکنندگان است.
بر این اساس بیش از 1 میلیون نفر از کافه بازار، 500 هزار نفر از گوگل پلی و 200 هزار نفر ازمایکت، اپلیکیشن سروش را دانلود کرده اند که در مجموع یک میلیون و 700 هزار کاربر می شوند (همه این تعداد کاربر، بعد از فیلتر تلگرام این اپلیکیشن را دانلود نکرده اند و ممکن است قبلا دانلود کرده باشند).
از سوی دیگر تعداد کاربرانی که آی گپ را از کافه بازار دانلود کرده اند 100 هزار نفر، از گوگل پلی 50 هزار نفر و از مایکت نیز 24 هزار نفر است.
اپ «بله» را نیز 200 هزار نفر از کافه بازار، 100 هزار نفر از گوگل پلی و 24 هزار نفر از مایکت دانلود کرده اند.
در مجموع دو میلیون و 198 هزار نفر، کاربر ایرانی و غیر ایرانی، این 3 اپلیکیشن پیام رسان داخلی را دانلود کرده و معلوم نیست تعداد کاربران فعال آن چقدر است؟
منهای ایرادهای فنی اپلیکیشن های مذکور که اغلب سورس کد خود را از تلگرام کپی کرده اند (برنامه نویسان از روی API تلگرام کپی برداری کرده اند) و بعضا به دلیل فیلتر تلگرام و یکی بودن کدها، شاهد هنگ کردن اپ های ایرانی هستیم؛ باید بگوییم استقبال زیر 2 میلیون نفر در مقایسه با 45 میلیون کاربر تلگرام، نشان دهنده عدم موفقیت در فیلتر تلگرام است.
کاربران ایرانی این روزها با نصب انواع فیلترشکن، همچنان به تلگرام متصل بوده و سرورهای تلگرام افت محسوسی را در حوزه جغرافیایی ایران نشان نمی دهند. سرور telegram.org با آی پی 149.154.167.99 در رتبه هفدهم و t.me در رتبه 41 مؤید این موضوع است.
کندشدن اینترنت، ورود انواع بدافزار و ویروس به موبایل و کامپیوتر کاربران ایرانی بر اثر نصب فیلترشکن را که عاملش فیلتر تلگرام است، باید به این داستان افزود تا تصمیم گیرندگان قانع شوند که به خاطر یک کانال 1 میلیونی ترویج خشونت، چه هزینه هایی را بر دوش آی تی ایران گذاشته اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :