آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 231185
تاریخ انتشار : 27 دی 1396 9:40
تعداد بازدید : 1028

در مراسم تودیع و معارفه مدیران شرکت مخابرات و شرکت ارتباطات سیار ایران اعلام شد:

مخابرات بین المللی می شود همراه اول از خام فروشی دیتا دست می کشد

صبح دیروز مراسم تودیع و معارفه مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت های مخابرات ایران و ارتباطات سیار ایران در محل سالن همایش های سازمان صداوسیما برگزار شد.

فناوران - در ابتدای این مراسم برات قنبری رییس سابق هیات مدیره شرکت مخابرات ایران که تک تک روزهایی که در هیات مدیره این شرکت فعالیت کرده را شمرده بود با بیان این که از 624 روز همکاری در این بنگاه اقتصادی خوشحال است گفت: 65 درصد بازار ارتباطی ایران در اختیار همراه اول است و این شرکت بیش از 60 هزار کارمند دارد.
 وی، صفری رییس جدید هیات مدیره را فرزند مخابرات دانست و گفت: او با کوله باری از تجربه کار در بخش ارتباطی و در بخش سیاسی می تواند به گسترش فعالیت های شرکت مخابرات ایران کمک کند.
قنبری ادامه داد: گام اول یکپارچه سازی در مخابرات ایران با یکپارچه سازی بخش ثابت آغاز شده و در مراحل بعد باید شاهد یکپارچگی خدمات ثابت و موبایل و در نهایت ارایه خدمات یکپارچه دیجیتال باشیم.
رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران گفت: امیدوار بودم امروز تمام 6 مجهول معادله مدیران مخابرات و همراه اول را پاسخ دهم اما آقای صدوقی سمت هایی که به ایشان پیشنهاد شده را نپذیرفته اند. 
وی با بیان این که مجید صدری (مدیرعامل جدید مخابرات) از نخستین همکاران شرکت مخابرات ایران بوده است گفت: زمانی که در دهه 80 برای توسعه دیتا میان وزارت ارتباطات و وزارت اطلاعات اختلاف پیش آمد، پادرمیانی ایشان مشکل را حل کرد. قنبری گفت: با حضور افرادی چون فرنگ و غیناقی، سن مدیریت در شرکت مخابرات و ارتباطات سیار 5 سال جوان تر شده است. رییس سابق هیات مدیره شرکت مخابرات ایران در خصوص جلسه روز دوشنبه مدیران جدید و قدیم این شرکت با وزیر فاوا گفت: همان طور که آقای وزیر انتظارت شان را بیان کردند، شرکت مخابرات ایران باید به یک شرکت موفقیت بین المللی بدل شده تا تراز ارزی منفی یک میلیارد دلاری بخش فاوای کشور را بهبود دهد.
 احتمال تغییر در ره نگاشت
پس از رییس سابق، نوبت به رییس جدید هیات مدیره شرکت مخابرات ایران رسید. مهدی صفری گفت: برنامه جدیدی برای شرکت مخابرات ندارم چرا که وظیفه ما این است که به مانند دو میدانی، فعالیت های مدیران پیشین شرکت را در همان راستا ادامه دهیم. وی افزود: اجرای برنامه ره نگاشت مخابرات ایران ادامه پیدا خواهد کرد و اگر نظری متفاوت از برنامه داشتیم، در حین کار اصلاحات لازم صورت می گیرد.صفری اظهار امیدواری کرد با استفاده از کانال هایی که می شناسد مشکلات ارزی مخابرات حل شود.
 کارنامه صدوقی
وحید صدوقی مدیرعامل سابق همراه اول که در میان تشویق پرشور میهمانان این مراسم به روی صحنه آمد، گزارش کوتاهی از فعالیت ش در مدت 12 سال گذشته ارایه کرد. وی گفت: در سال 84 تعداد سایت های همراه اول 6500 سایت بود که این عدد در سال 88 به 18800 سایت رسید و امروز این شرکت 60600 سایت از نسل های مختلف در اختیار دارد.
وی با بیان این که نسل سوم تلفن همراه در بیش از 99 درصد شهره و 87 درصد روستاها پوشش دارد گفت: مطابق پروانه ما متعهد بودیم در سه سال گذشته، سالی تنها 50 شهر را تحت پوشش نسل سوم تلفن همراه قرار دهیم اما اکنون در این مدت به جای 150 شهر تعهد شده، 1235 شهر تحت پوشش قرار گرفته اند.
صدوقی گفت: ترافیک دیتا در چهار سال گذشته در همراه اول هزار برابر شده است، البته درآمد ما از دیتا تنها 20 برابر رشد داشته که البته خود این رقم به این معنی است که تقریبا هرسال این درآمد دوبرابر شده است. امسال نیز همراه اول از بخش دیتا 3600 میلیارد تومان درآمد خواهد داشت.
وی با بیان این که در سال 84 همراه اول در لحظه 5 میلیون سیم کارت را سرویس دهی می کرد گفت: این رقم اکنون به 52 میلیون سیم کارت رسیده است. سهم بازار همراه اول هم در حالی که سال 93 حدود 57 درصد بود اکنون در بخش سیم کارت به 60 درصد افزایش یافته است. مدیرعامل سابق همراه اول درباره درآمدهای همراه اول در طول دوران مدیریت خود توضیح داد: در 12 سال گذشته همراه اول حدود 74 هزار میلیارد تومان درآمد داشت که از این میزان 20 هزار و 500 میلیارد تومان آن به صورت سود توزیع شده است و امسال هم پیش بینی 3100 میلیارد تومانی حتما محقق می شود. وی با بیان این که سود خالص همراه اول از 100 میلیارد تومان سال 84 به 2700 میلیارد تومان در سال گذشته رسید گفت: در حالی که درآمد همراه اول یازده برابر شده، اما سود آن 28 برابر افزایش یافته است. در همین حال پرداختی همراه اول به وزارت فاوا 55 برابر شده است. پرداختی به خزانه دولت هم (شامل پرداختی به رگولاتوری، مالیات، مسایل گمرکی و...) از 247 میلیارد تومان به سالی نزدیک به 6 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
 باید برای مباحث جدید آماده شویم
علی بقایی رییس جدید هیات مدیره شرکت ارتباطات سیار هم در این گفت: مهم ترین ارزش افزوده شرکت های حوزه ICT توجه به حفظ و توسعه منابع انسانی است.وی افزود:  باید با تمام توان آماده ورود به مباحث جدید حوزه فناوی اینترنت اشیا، بیگ دیتا، و نسل پنجم فناوری باشیم.
 4 اولویت مخابرات ایران
در ادامه این مراسم مجید صدری پشت تریبون رفت تا از اولویت های شرکت مخابرات ایران بگوید.وی گفت: با توجه به این که خانواده مخابرات ایران قدمت زیادی دارد، اولویت اول ما نیروی انسانی خواهد بود و تلاش می کنم هم از نظر دانش و هم از نظر مسایل رفاهی، وضعیت پرسنل مخابرات ایران بهبود یابد.
مدیرعامل شرکت مخابرات افزود: اولویت دوم ما توسعه مبتنی بر کیفیت است. یکی از کارهای مهمی که باید در حوزه مخابرات ایران انجام دهیم بحث مشتری مداری است و این که بتوانیم رضایت مشتری را جلب کنیم. در این راه اجرای ره نگاشت را ادامه می دهیم و اگر لازم باشد برخی از قسمت هایی آن تغییر خواهد کرد.صدری بحث تعامل را سومین اولویت مخابرات دانست و گفت: در جلسه ای که با وزیر ارتباطات داشتیم ایشان هم بر این موضوع، چه تعامل با داخل و چه با خارج سازمان)  تاکید زیادی داشتند. ما باید راه را برای بخش خصوصی باز کنیم و به چشم رقیب به آنها نگاه نکنیم.
وی اولویت چهارم مخابرات را توجه تولید داخل اعلام کرد و گفت: شاید از همه تولیدکنندگان تجهیزات داخلی خواهش می کنیم که به کمک ما بیایند. حتی اگر کیفیت برخی محصولات داخلی ایراد داشته باشد می توانیم با همکاری هم وضعیت آن را به سطح مشابه خارجی اش برسانیم.
 خام فروشی دیتا در همراه اول متوقف می شود
حمید فرنگ مدیر عامل جدید شرکت ارتباطات سیار ایران نیز گفت: در پنج ساله اخیر برنامه های خوبی در همراه اول صورت گرفته و باعث رشد مناسب شرکت همراه اول شده است. وی تاکید کرد: همراه اول پیشتاز بازار است و در زمینه مکالمه دیتا سهم بازار بزرگی را دارد. در آینده بزرگترین چالش بعد از توسعه 60 هزار سایت ارتباطی نسل چهار بحث های محتوا و توسعه سرویس ها از مهم ترین اقدامات آتی شرکت همراه اول خواهد بود.
فرنگ افزود: زیرساخت های همراه اول بسیار مناسب است و بستر بسیار خوبی برای ارایه امکانات ایجاد شده است. در برنامه پنج ساله دوم نگاه ما توسعه سرویس های نوین از جمله سرویس های ابری است.
فرنگ با بیان اینکه همراه اول خام فروشی نخواهد کرد، گفت: صرفا ارایه بستر ارتباطی توسط همراه اول صورت نخواهد گرفت و سرویس ها و خدمات نوین و مناسب برای کاربر از جمله اقدامات همراه اول است.
مدیرعامل همراه اول با بیان اقدامات همراه اول به منظور ارایه امکانات به کسب وکارهای نوین گفت: یکی از مسایل مهم که در دستور کار برنامه همراه اول قرار گرفته است ارایه امکانات در بستر دولت و ارایه امکانات برای استارت آپ ها با توسعه سرویس و محتوا به منظور تحقق اقتصاد دیجیتالی است.فرهنگ درباره خدمات نوین شرکت همراه اول توضیح داد و گفت: همراه اول تا به امروز خدمات نوینی را از جمله اینترنت اشیا در دستور کار خود داشته که این مسایل ادامه پیدا می کند چرا که برای بخش خصوصی از مهمترین نیازها به شمار می رود. وی افزود: درباره ارایه خدمات باید گفت که ما دوست نداریم صرفا ارایه دهنده خدمات مکالمه باشیم یا حتی با تمرکز خاصی به بستر دیتا بپردازیم چرا که توسعه سرویس ها و حوزه محتوا برای حوزه دیتا از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین منظور در ارایه سرویس های نوین 10 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است. مدیرعامل همراه اول ادامه داد: تلاش می کنیم تا همراه اول محبوب ترین و بهترین برند ایرانی شود و با ارایه امکانات مناسب به مردم خدمت کنیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :