آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 232870
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1396 10:30
تعداد بازدید : 547

توضیحات سازمان فضایی درباره حذف نقاط مدار فرکانسی زهره

سازمان فضایی ایران با توضیح آخرین وضعیت نقاط مداری ماهواره های ایران، درباره شائبه های پیش آمده در حذف نقاط مدار فرکانسی ماهواره زهره–۱ و زهره–۳ شفاف سازی کرد.

مهر - این سازمان اعلام کرد: «در پی انتقادات محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از موازی کاری در حوزه فضایی و لزوم تمرکز فعالیت های فضایی کشور در سازمان فضایی ایران براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، برخی با تحریف واقعیت ها، ضمن انتشار یاس و ناامیدی در بین متخصصان حوزه فضایی کشور، تمامی مشکلات و کاستی های این حوزه را به دولت دوازدهم نسبت داده و از پذیرش مسوولیت خودداری می کنند». 
براساس این توضیحات، حذف نقاط مدار فرکانسی زهره–۱ و زهره–۳ در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ اتفاق افتاد و به دلیل عدم بهره برداری از این نقاط طی مهلت زمانی مقرراتی بوده است. 
همچنین روند لغو امتیاز همه ساله برای همه کشورهای دنیا اتفاق می افتد. براساس گزارش ITU به طور متوسط هر سال بیش از ۲۰۰ موقعیت مدار فرکانسی حذف می شود و در ایران نیز برخلاف آنچه که گفته شده، این موضوع فقط محدود به موقعیت های مداری زهره نبوده و برخی از موقعیت های مداری ثبت شده ازسوی سازمان صداوسیما نیز به دلایل فوق حذف شده است.
براساس این توضیحات به منظور مدیریت تهدید حذف موقعیت های مداری از یک سو و از دیگر سو افزایش قدرت چانه زنی کشور در ITU، روند ثبت نقاط مدار فرکانسی جدید هر ساله ازسوی سازمان فضایی ایران در دستور کار بوده است که در حال حاضر ۱۹ موقعیت جدید ثبت شده و ۶ موقعیت نیز در دست ثبت است. این حجم از موقعیت های مداری چندین برابر نیاز و ظرفیت کشور بوده که با توجه به نیاز در برنامه های آتی مورد استفاده قرار می گیرد.
در ادامه این نوشته آمده است: طی سال های اخیر، سیاست دولت تدبیر و امید، اجرای امور از طریق مجاری قانونی و در قالب برنامه های توسعه به جای اقدامات موردی و خارج از روال بوده است. به نحوی که در قالب برنامه ششم توسعه، بخش فضایی کشور از اعتباری بالغ بر ۳۶۰۰۰ میلیارد ریال برخوردار بوده که در مقایسه با اعتبارات برنامه های قبل، نمایانگر رویکرد حمایتی دولت در این زمینه است.
طی سه سال اخیر که سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران به وزارت ارتباطات بازگشته است، مجموعا مبلغی برابر با ۴۷۰۰ میلیارد ریال برای توسعه فناوری فضایی تنها ازسوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اختصاص یافته و هزینه شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :