آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 232884
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1396 12:35
تعداد بازدید : 613

با هدف ارایه شفاف عملکرد دولت

سامانه پایش اطلاعات کشور رونمایی شد

سامانه پایش اطلاعات کشور «پاک» با هدف شفافیت اطلاعاتی و ارایه تصویر واقع گرایانه از عملکرد دستگاه های دولتی با حضور رییس دفتر رییس جمهور رونمایی شد.
undefined
پایگاه اطلاع رسانی دولت - محمود واعظی روز دوشنبه ضمن افتتاح سامانه پایش اطلاعات کشور با گزارش مسوولان طراحی و راه اندازی این سامانه در جریان مزیت ها و قابلیت های آن قرار گرفت. این سامانه اطلاعاتی به عنوان مرکزی برای دیده بانی شاخص های کلیدی در تمام بخش ها، به خصوص در بخش های اقتصادی به منظور رصد فضای کسب و کار در کشور عمل می کند و بر این اساس پروژه توسعه و تکمیل سامانه پایش اطلاعات کشور در فاز پایلوت در حداکثر ۱۰ دستگاه با حداقل ۱۵۰ شاخص کلیدی، افتتاح و به بهره برداری رسید.
ارایه اطلاعات صحیح شفاف و به روز برای نهادهای حاکمیتی، نهادینه کردن برنامه ریزی و تصمیم گیری صحیح براساس اطلاعات داشبورد، ارایه تصویر واقع گرایانه از عملکرد زیرمجموعه های دولت در راستای شفافیت اطلاعاتی، بسترسازی تبادل اطلاعات مدیریتی میان دستگاه های اجرایی و تحقق بودجه ریزی و تخصیص اعتبارات براساس عملکرد و تناسب هزینه ها متناسب با خروجی های مورد انتظار حاکمیت از جمله اهداف راه اندازی این سامانه به شمار می رود.
رییس دفتر ربیس جمهوری در مراسم افتتاح سامانه اطلاعات پایش کشور «پاک» و در اولین نشست اعضای شورای مدیران کل دفاتر و حوزه های وزارتی و حوزه ریاست سازمان ها و نهادها در دولت دوازدهم، دقت عمل و سرعت در انتشار اطلاعات و پاسخگویی به درخواست ها را مورد تأکید قرار داده و در این راستا مسوولان حوزه ریاستی را به تعامل و هماهنگی نزدیک تر با یکدیگر فرا خواند.
واعظی گفت: مسوولان حوزه ریاستی وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف به عنوان موتور محرکه زیرمجموعه های خود، بایستی با برگزاری جلسات منظم و همفکری مستمر در روند انجام امور شتاب و سرعت بیشتری ایجاد کنید.
در مراسم رونمایی از سامانه پایش اطلاعات کشور (پاک) همچنین از رسول سراییان رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، رضا باقری اصل معاون دولت الکترونیکی این سازمان و ملکی پرست مدیرکل طرح و توسعه شبکه ملی اطلاعات تقدیر شد.

  سامانه پاک چیست
سامانه پاک و در واقع داشبورد دولت، تجمیعی از شاخص های استراتژیک و تحلیلی و عملیاتی است که از طریق تجمیع اطلاعات است که امکان بهره گیری ذینفعان اصلی داشبورد را از شاخص ها، گزارش ها و نمودارها مهیا می سازد.
اجرای این سامانه به سفارش نهاد ریاست جمهوری در سال 1394 بر عهده سازمان فناوری اطلاعات گذاشته شد. 
وزارت اقتصاد، صنعت و معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سامانه های بورس، گمرک، ثبت احوال، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت نفت، بانک مرکزی و سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده از جمله دستگاه هایی هستند که در فاز نخست اطلاعات خود را در قالب ۱۵۰ شاخص کلیدی در سامانه قرار داده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :